Miastem z najszybszym Internetem domowym w Polsce (225 Mb/s) w IV kwartale 2023 były siedemnastotysięczne Pyskowice koło Gliwic. W pierwszej dwudziestce znalazły się tylko dwa duże miasta: Warszawa i Gdańsk.

Do analizy szybkości Internetu za IV kwartał 2023 roku wzięto pod uwagę 322 miejscowości w Polsce (prawie same miasta) z największą liczbą testów wykonanych w aplikacjach webowych, mobilnych (Android oraz iOS) oraz desktopowych (Windows) z ustaloną lokalizacją. Można się było spodziewać, że liderami będą największe miasta w Polsce, gdyż występująca tam koncentracja klientów indywidualnych, biznesu, urzędów oraz atrakcyjność i opłacalność inwestycji powinny być najwyższe. Wyniki jednak nie okazały się tak oczywiste.

Pyskowice miastem z najszybszym Internetem domowym w Polsce

Wśród 20 miejscowości z najszybszym Internetem najwięcej położonych jest w szeroko rozumianej aglomeracji warszawskiej (Józefosław, Ożarów Mazowiecki, Warszawa, Wołomin, Legionowo, Piastów, Piaseczno, Pruszków, Brwinów, Nowy Dwór Mazowiecki) oraz śląskiej (Pyskowice, Zabrze, Siemianowice Śląskie).

Miastem, w którym można korzystać z najszybszego Internetu w Polsce były siedemnastotysięczne Pyskowice koło Gliwic, gdzie szybki Internet oferują m.in.: DG-NET, Orange, Vectra i WiszowaNet.  

Średnia prędkość pobierania (download) dla Internetu domowego w tym mieście to 225 Mb/s. Na drugim miejscu znajduje się podwarszawski Józefosław (największa wieś w Polsce, 202 Mb/s), a na trzecim uplasował się Ożarów Mazowiecki (198 Mb/s). Czwarte miejsce zajmuje Warszawa (193 Mb/s).

Warszawa liderem wśród największych miast

Spośród dziesięciu największych polskich miast, najszybszym Internetem domowym mogą się cieszyć mieszkańcy Warszawy (193 Mb/s), minimalnie przed Gdańskiem (188 Mb/s) oraz przed Poznaniem (181 Mb/s).

A gdzie jest najwolniej?

Jest też druga strona medalu, czyli miasta z wolnym Internetem. Są to zazwyczaj mniejsze miasta, liczące od 4 do 40 tys. mieszkańców. Zaskakujące, że wśród 10 miast z najwolniejszym Internetem spośród ponad 300 analizowanych, dwa (Karpacz i Wisła) to znane miasta turystyczne. Najwolniejszym z nich jest Karpacz, w którym szybkość Internetu domowego to zaledwie 41 Mb/s. Bardzo prawdopodobne, że spory wpływ na te wyniki ma duża liczba turystów, szczególnie w okresie zimowym w Karpaczu.

Prędkość Internetu w polskich miastach

wyszukiwarce Internetu na stronie SpeedTest.pl prezentujemy statystyki prędkości dla 322 miejscowości w Polsce w kategoriach Internet domowy, Internet mobilny oraz Internet 5G. Są to informacje oparte na testach Użytkowników naszych aplikacji pomiarowych, które pomogą w sprawdzeniu, którzy operatorzy działają w ich miejscowości i jakich parametrów łącza można się spodziewać. Lista dostępnych miejscowości ze statystykami przedstawiona jest niżej:

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.