Nie trzeba wcale wydawać dużych sum pieniędzy, aby móc korzystać z dobrego routera – szczególnie jeśli ma służyć wyłącznie do obsługi kilku urządzeń. Nasze zestawienie obejmuje najlepsze routery, których cena nie powinna przekroczyć 200 złotych. Zestawienie zawiera kilka świetnych opcji dla użytkowników indywidualnych, a także dla przedsiębiorstw, w których komunikacja na odpowiednim poziomie jest niezwykle ważna. Jak kupić dobry router do 200 złotych?

Czym powinien się charakteryzować dobry router do 200 złotych?

Choć na rynku znajdziemy sporo droższych propozycji, również router do 200 złotych powinien być w stanie zapewnić optymalną wydajność. Musimy jednak mieć na uwadze pewne ograniczenia – z pewnością nie będzie to rozwiązanie dla rozległych sieci liczących dziesiątki urządzeń. Tego typu propozycje są przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników domowych, którzy potrzebują sprzętu do obsłużenia około trzech lub czterech hostów.

Odpowiednio dobrany router do 200 złotych pozwoli bez problemu cieszyć się usługami takimi jak Netflix czy wideokonferencje. Warto pamiętać, że jest to kluczowe urządzenie pod względem komfortu korzystania z sieci. Jego parametry muszą dodatkowo w pewnym stopniu być dostosowane do podłączonych urządzeń oraz oferty dostawcy internetu – w przeciwnym wypadku możemy nie wykorzystywać pełnego potencjału każdego z elementów naszej infrastruktury. Jak wybrać router do 200 złotych?

Na czym polega praca routera?

To sprzęt, który znajduje się w domu niemal każdego z nas. Korzystamy z niego zazwyczaj w zasadzie bez przerwy, choć przy poprawnej konfiguracji rzadko istnieje potrzeba bezpośredniej obsługi urządzenia. Warto jednak mieć świadomość, jak dokładnie wygląda rola routera i jakie technologie odgrywają tutaj kluczową rolę.

Niezależnie od tego, czy interesuje nas router do 200 złotych, czy mówimy o sprzętach z wyższej (lub niższej półki), zadanie tego typu urządzenia jest podobne. Router odpowiada za kierowanie pakietów sieciowych do odpowiednich sieci lub urządzeń na podstawie informacji zawartych w pakietach. W efekcie możemy na przykład podłączyć domowy komputer czy urządzenia mobilne do internetu – to zdecydowanie najczęstsze zastosowanie routera. Ponadto sprzęt tego rodzaju może oferować wbudowaną obsługę wirtualnej sieci prywatnej.

W zależności od typu i przeznaczenia routery komunikują się za pomocą różnych protokołów dostępu, takich jak na przykład Ethernet, ATM lub DSL. Oprócz routerów, które korzystają z protokołu internetowego (IP), istnieją także routery wieloprotokołowe ze wsparciem dla innych standardów.

Przebieg trasowania

Router może dysponować wieloma interfejsami, odbierając przez nie pakiety danych. Po otrzymaniu pakietu analizuje adresy i decyduje, do którego interfejsu przekazać informacje. Aby podjąć taką decyzję, wykorzystywana jest lokalna tablica routingu. Może być ona skonfigurowana statycznie lub obliczana za pomocą odpowiednich protokołów po pojawieniu się zmian w sieci.

Jakie są rodzaje routerów?

Routery są zoptymalizowane do konkretnego celu, w zależności od ich zastosowania. Tak zwane routery szkieletowe to wysokowydajne routery klasy operatorskiej, które kierują i przesyłają pakiety z szybką prędkością kilku gigabitów na sekundę. Znajdują się one w centrach danych i zazwyczaj mają dość duże wymiary. Dostawcy usług sieciowych, aby połączyć się z innymi dostawcami, mogą stosować routery brzegowe, które wykorzystują głównie protokół routingu BGP. Ten protokół routingu pozwala na optymalną wymianę tras. Większość z tych routerów obsługuje również ustalanie priorytetu ruchu poprzez Quality of Service (QoS).

Do połączenia z internetem stosuje się routery dostępowe, które umożliwiają urządzeniom w sieci lokalnej dostęp do sieci za pomocą DSL, kabla, sieci bezprzewodowej lub ISDN. Router do 200 złotych do użytku domowego prawdopodobnie będzie mieścić się właśnie w tej kategorii. Są to tanie, a jednocześnie dość wydajne i ergonomiczne urządzenia, które zapewniają dostęp do stabilnego połączenia i mogą współpracować z wieloma innymi produktami.

Router do 200 złotych ze znakomitym stosunkiem ceny do jakości: TP-Link Archer A6/C6 AC1200 Dual-Band Wi-Fi Router

To ciekawa propozycja dla osób, które chcą za niewielkie pieniądze nabyć dobry router typu dual-band. Zdecydowanym atutem jest wysoka wydajność dla swojego przedziału cenowego, jak również wsparcie dla aktualnych standardów wi-fi. Archer A6/C6 AC1200 obsługuje protokół 802.11a/b/g/n/ac, a maksymalna prędkość transmisji wynosi 1 200 Mb/s.

To niedrogie urządzenie bez problemu poradzi sobie podczas czynności takich jak oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości, wideokonferencje, praca w chmurze czy rozgrywka online. Warto jednak zauważyć, że pomimo rozległej funkcjonalności i dobrej jakości wykonania, router TP-Link Archer A6 może nie być wystarczającym rozwiązaniem dla dużych przestrzeni, gdzie korzysta się z wielu urządzeń jednocześnie. Jeżeli okaże się, że potrzebujemy nieco dodatkowego zasięgu, możemy bez problemu rozszerzyć domową sieć o wzmacniacz sygnału wi-fi.

Archer A6 – pozostałe elementy specyfikacji

Router od TP-Link jest również wyposażony w cztery porty Gigabit Ethernet, które umożliwiają przewodowe podłączenie urządzeń. Warto podkreślić, że ten budżetowy router oferuje kilka funkcji wykraczających poza typowy zestaw opcji dla produktów z tej półki cenowej:

  • QoS (zarządzanie priorytetem routingu),
  • zabezpieczenia WPA3 (nowy, bezpieczniejszy protokół opracowany w 2018 roku),
  • wbudowana obsługa serwera OpenVPN. 

Aktualna cena wynosi pomiędzy 150 a 200 złotych.

Netgear R6080 Dual-Band AC1000 WiFi Router

Pomimo niskiej ceny Netgear R6080 cieszy się reputacją solidnego i niezawodnego routera. To urządzenie znakomicie sprawdzi się w mniejszym mieszkaniu, zapewniając proste i bezawaryjne korzystanie z podstawowych możliwości oferowanych przez internet.

Router do 200 złotych AC1000 obsługuje dwa zakresy częstotliwości i oferuje maksymalną prędkość na poziomie 1 000 Mb/s. Może być współdzielony pomiędzy 15 urządzeniami, a jego zasięg jest wystarczający do pełnego pokrycia 90m2 powierzchni użytkowej. Dzięki temu idealnie nadaje się dla użytkowników indywidualnych, par i małych rodzin w mieszkaniach, domkach lub apartamentach. Świetnie sprawdzi się także w przypadku niedużych przedsiębiorstw, na przykład usługowych, ponieważ zapewnia prędkość wystarczającą do strumieniowego przesyłania danych z najczęściej używanych serwisów. Warto jednak mieć na uwadze, że podłączenie zbyt wielu urządzeń jednocześnie może znacznie obciążyć urządzenie.

Ten router firmy Netgear możemy kupić nawet za około 100 złotych.

Router do 200 złotych, który można zabrać wszędzie: TP-Link TL-WR902AC AC750 Travel Router

To jeden z najszybszych routerów przenośnych, jakie możemy znaleźć w tej półce cenowej. Będzie to świetny wybór dla użytkowników będących w ciągłym ruchu. Urządzenie waży około 200 gramów, a ze względu na skromne wymiary bez problemu zmieści się w kieszeni. Dzięki temu router TP-Link TL-WR902AC można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie.

Pomimo niedużych rozmiarów, zakres funkcji jest dość spory. TP-Link TL-WR902AC oferuje dwuzakresową sieć wi-fi o prędkości do 733 Mb/s w paśmie 5 GHz i do 300 Mb/s po paśmie 2,4 GHz. Oznacza to, że router TP-Link TL-WR902AC jest wystarczająco szybki do większości zastosowań. Korzystając z tego sprzętu, będziemy w stanie korzystać z funkcji takich jak streaming czy wideokonferencje w pełni komfortowo bez względu na lokalizację.

TP-Link TL-WR902AC cechuje się wyjątkową wszechstronnością. Dzięki wielu funkcjom można go wykorzystywać nie tylko jako tradycyjny router lub punkt dostępowy wi-fi, lecz także jako przedłużacz zasięgu, prywatny hotspot wi-fi dla sieci WISP czy do zapewnienia dostępu do sieci wi-fi urządzeniom przewodowym za pośrednictwem wbudowanego portu Ethernet.

Minusem jest fakt, że router nie sprawdzi się na dużej przestrzeni. W większości przypadków nie powinno to jednak mieć znaczenia, ponieważ model ten powstał z myślą o stosowaniu głównie w podróży, gdzie prawdopodobnie będziemy przekazywać sygnał do pojedynczego, blisko położonego urządzenia. Cena przenośnego routera TP-Link to około 100–130 zł.

ASUS RT-AC1200 Dual-Band Wi-Fi Router

RT-AC1200 firmy ASUS ma ciekawą cechę, która sprawia, że jest to świetny wybór dla małych firm, które nie mogą sobie pozwolić na żadne przestoje. Dzięki obsłudze dwóch sieci WAN router pozwala na skorzystanie z dwóch oddzielnych połączeń internetowych w tym samym czasie. Sprawia to, że firma dysponuje zapasowym połączeniem, gotowym do pracy w praktycznie każdym momencie. 

Router RT-AC1200 Dual-Band Wi-Fi firmy ASUS zapewnia prędkość 867 Mb/s na paśmie 5 GHz i 300 Mb/s na paśmie 2,4 GHz. Dzięki temu wszystkie urządzenia podłączone do sieci mogą korzystać z jej pełnego potencjału. Jedną z cech charakterystycznych routera RT-AC1200 są cztery zewnętrzne anteny z funkcją kształtowania wiązki. Emitują silny sygnał, który może pokryć zasięgiem małe biuro lub dom o niewielkim metrażu.

Wspomniana wcześniej funkcja podwójnego WAN wykorzystuje jeden z czterech portów Gigabit Ethernet LAN do połączenia z drugim połączeniem szerokopasmowym. Można je skonfigurować tak, aby pracowało w trybie gotowości, przejmując obowiązki w przypadku awarii głównego połączenia, lub aby korzystało z obu połączeń jednocześnie, równoważąc ruch w sieci w celu uzyskania jak największej przepustowości. Cena: około 190 zł.

Na co zwrócić uwagę, wybierając router?

Przeglądając routery w sklepach elektronicznych lub online, można łatwo poddać się wrażeniu, że jedynym istotnym parametrem jest wydajność. Nie jest to do końca prawda – co więcej, nie zawsze skorzystamy z pełnej prędkości oferowanej przez urządzenie. Przed zakupem należy dokładnie określić rzeczywiste wymagania naszych urządzeń i sieci. Dzięki temu unikniemy płacenia za zasoby, których w praktyce nie wykorzystamy.

Faktem jest, że większość routerów, które można kupić w sklepach online, już przekracza prędkość domowego łącza internetowego. Droższe routery są przeznaczone do zaspokojenia potrzeb domów lub przedsiębiorstw z dużą liczbą urządzeń. Są one zatem dostosowane do znacznie bardziej intensywnego ruchu sieciowego. Niedrogie routery do 200 złotych są w stanie sprostać wszelkim oczekiwaniom związanym ze standardowym użytkowaniem łącza.