Interfejs M2 jest następcą mSATA i oferuje bardzo szybką transmisję danych. Standardowo korzystają z niego dyski twarde, które mogą poszczycić się zapisem i odczytem danych na poziomie 3,5 GB/s. Z kolei Qualcomm ma inny pomysł na wykorzystanie tego portu.

Firma zaprezentowała właśnie swój nowy modem 5G, który można włożyć do laptopa zamiast dysku M.2 i pozwala na pobieranie danych z maksymalną prędkością 10 Gb/s. Jednak równie dobrze może on być użyty w komputerach stacjonarnych, tabletach, urządzeniach do rozszerzonej rzeczywistości oraz routerach i sprzęcie instalowanym u abonenta.

Standardowo Qualcomm produkuje modemy 5G w postaci chipów, które później są adoptowane przez producentów smartfonów, routerów i innych urządzeń. Oznacza to, że każdy z partnerów amerykańskiego giganta musi zaprojektować własną płytę PCB, na której umieści nowy układ. Dodatkowo każdego roku pojawia się nowy flagowy modem, co z kolei wymaga przerobienia dotychczasowego projektu. W niektórych przypadkach, gdzie miniaturyzacja nie jest największym wyzwaniem, atrakcyjny byłby modem, który dostarczany byłby na płycie ze zestandaryzowanym interfejsem. Tak jest właśnie w przypadku kart Wi-Fi. Dzięki temu producenci poszczególnych urządzeń zaoszczędziliby czas przy adaptacji nowych modemów 5G.

Modemy 5G na płytach M.2 są ciekawą propozycją dla domowych majsterkowiczów

Qualcomm w lutym tego roku zapowiedział premierę modemu Snapdragon X65, który pobiera dane z prędkością 10 Gb/s. Teraz przyszła kolej na tzw. M.2 Reference Designs. W takim samym wydaniu pojawi się również Snapdragon X62, który oferuje już “tylko” 4,4 Gb/s.

Qualcomm Snapdragon modem 5G M.2

Krok ten oznacza, że w niedalekiej przyszłości mogą pojawić się laptopy z kilkoma interfejsami M.2. Z jednego z nich korzystałby dysk twardy, a drugiego modem 5G. Przewidzenie takiego rozwiązania przez producenta oznaczałoby, że w laptopie zainstalowane byłyby również odpowiednie anteny. Dzięki temu użytkownik mógłby po pewnym czasie wymienić modem na nowszy. Z kolei osoby, które chciałyby uzbroić starszego laptopa w obsługę sieci 5G, mogą to zrobić kosztem prędkości dysku twardego. Jednak spotkają się one z kłopotliwą instalacją anteny, która może wymagać ingerencji w obudowę laptopa. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na pierwsze tego typu projekty DIY.

Snapdragon X65 vs Snapdragon X62
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.