1 lipca 1991 roku jest dniem, który zapisał się w historii telekomunikacji dzięki pierwszemu połączeniu 2G GSM. To właśnie wtedy rozpoczęła się ewolucja cyfrowych systemów mobilnych, które początkowo miały służyć jedynie połączeniom głosowym. W tamtych czasach nikt nie wierzył w sukces krótkich wiadomości tekstowych (SMS), czy też możliwość korzystania z Internetu mobilnego.

Za pierwszym oficjalnym połączeniem GSM stoi Nokia. W świadomości “przeciętnego Kowalskiego” jest to firma, która niegdyś produkowała najlepsze telefony komórkowe na świecie. Jednak Nokia od samego początku była tak naprawdę przede wszystkim producentem infrastruktury telekomunikacyjnej, a jej pracownicy mają swój wkład w rozwój standardów dla każdej generacji telefonii komórkowej. 1 lipca 1991 roku pierwszą rozmowę 2G GSM przeprowadzili Harri Holkeri (ówczesny premier Finlandii) oraz Kaarina Suonio (zastępczyni burmistrza miasta Tampere). Sama rozmowa trwała nieco dłużej niż 3 minuty. Żeby mogło do tego dojść, inżynierowie Nokii spędzili dwa lata nad budową pierwszego systemu 2G GSM. Na poniższym zdjęciu widzimy z kolei Kurta Nordmana, dyrektora Helsinki Telephone Association, który wygląda tak, jakby trzymał słuchawkę od zwykłego telefonu stacjonarnego. Fotografia ta pochodzi również z 1991 roku i uwieczniła ona jedną z testowych rozmów GSM. Widoczna słuchawka była podłączona do prototypowego terminala GSM.

test GSM
Kurt Nordman podczas testowej rozmowy GSM (źródło: Elisa)

Pierwszy mobilny telefon GSM powstał w 1992 roku

Co pierwszym cyfrowym telefonem komórkowym również stoi Nokia. Pierwszym komercyjnie dostępnym przenośnym urządzeniem GSM była właśnie Nokia 1011. Urządzenie to ważyło nieco mniej niż pół kilograma, a jego bateria starczała na 90 minut rozmów. Ekran wyświetlał jedynie 2 linie tekstu, ale pozwalało to na pisanie SMS-ów. W tamtych czasach wielu specjalistów sceptycznie podchodziło do usługi krótkich wiadomości tekstowych. Wychodzili oni z założenia, że ludzie nie będą chcieli żmudnie wprowadzać na klawiaturze numerycznej kolejnych liter. W ich odczuciu krótka i zwięzła rozmowa telefoniczna miała być szybsza i prostsza. Kilka lat wystarczyło, żeby pokazać, jak bardzo się mylili.

Patrząc na rozwój telefonii komórkowej widzimy, że sieci GSM dały nam cyfrowe połączenia głosowe, SMS-y oraz możliwość transmisji danych. 3G przeniosło nasze smartfony do świata online. 4G LTE spopularyzowało usługi cyfrowe i różnej maści aplikacje. Z kolei 5G ma wprowadzić cyfrowe usługi mobilne (czy też bezprzewodowe) do przemysłu. Oprócz tego każda generacja zwiększa pojemność, wydajność i efektywność sieci, z których może korzystać coraz więcej osób i urządzeń. Dzisiaj z kolei jesteśmy świadkami wprowadzania usług 5G oraz… zastanawiania się nad przyszłością w postaci 6G.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.