18.01.2024 r. użytkownicy aplikacji SpeedTest.pl wykonali pierwsze testy 5G w nowym paśmie C. Najwyższe wyniki pomiarów przekraczają 1 Gb/s, a średnie prędkości sieci 5G wzrosły trzykrotnie [komunikat będzie aktualizowany].

Testy wykonane zostały w aplikacjach:

Pierwsze testy na nowych częstotliwościach pojawiły się 18 stycznia 2024 w sieciach T-Mobile i Orange (spółka Networks). Dotychczas największa prędkość uzyskana została w sieci T-Mobile – 1,13 Gb/s, a w Orange 900 Mb/s.

Pierwsze testy prędkości na nowych pasmach z dnia na dzień podwyższyły ok. trzykrotnie średnie na całej sieci 5G obu operatorów (warto pamiętać, że równolegle wciąż działa 5G na sieciach współdzielonych z LTE z o wiele niższymi prędkościami niż na nowym paśmie) i według stanu na 19.01, do południa wynoszą 198 i 191 Mb/s, odpowiednio dla T-Mobile i Orange. To, co również bardzo cieszy i miejmy nadzieje, że się potwierdzi, to zauważalnie niższe wyniki opóźnień w nowych sieciach 5G obu operatorów.

Będziemy obserwować start nowych sieci, ale już dziś można powiedzieć, że to znaczący krok w rozwoju technologii. Czekamy też na uruchomienie nowego 5G w Playu i w Plusie. Wszystko teraz będzie zależało od wielkości rolloutu i od tego, jak dobrze nowe pasmo będzie działać wewnątrz budynków, bo tu potencjalnie tkwią jego największe ograniczenia.

Rozmieszczenie testów 5G z prędkościami powyżej 400 Mb/s:

Średni dzienny download w Mb/s dla 5G z podziałem na operatorów:

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.