Play chce zwiększyć swoją rolę na rynku dostawców Internetu stacjonarnego. Operator poinformował właśnie o zawarciu umowy sprzedaży i nabycia 100% udziałów UPC. Transakcja o wartości 7 mld zł ma sprawić, że “fioletowi” staną się pełnowartościowym operatorem konwergentnym. Obecnie Play świadczy usługę stacjonarnego dostępu do Internetu za pomocą infrastruktury Vectry. Teraz będzie dysponować własną siecią HFC.

Pierwsze oficjalne doniesienia na temat chęci kupna UPC przez Play pochodzą z końca lipca tego roku. W raporcie Liberty Global (właściciela UPC Polska) pojawiła się informacja o ofercie grupy Iliad (obecnego właściciela P4, czyli sieci Play). Od tamtego czasu zmieniła się komunikowana wartość transakcji. W komunikacie spółki P4 czytamy:

Wartość akwizycji w gotówce (bez zadłużenia i bez uwzględnienia gotówki) została ustalona w wysokości PLN 7,0 mld, co odpowiada mnożnikowi EBITDAaL za rok 2020 na poziomie 9,3x przed efektami synergii i około 7x z uwzględnieniem synergii przychodowych i kosztowych.

Z kolei raport Liberty Global wspominał o propozycji w wysokości 7,3 mld zł. Przy czym w obu przypadkach pojawił się mnożnik EBITDA na poziomie 9,3.

Play zmienia strategię

Play przez lata stosował strategię “mobile only”. Były to czasy, kiedy operator ten miał najwięcej do nadrobienia na rynku w kwestii zasięgu. Dlatego też skupiał się na szybkiej budowie nowych stacji bazowych oraz budowaniu atrakcyjnej cenowo oferty. Swego czasu “fioletowi” postawili na zestawy typu NET BOX. Składają się one z zewnętrznej anteny z wbudowanym modemem LTE (teraz również 5G) i routera Wi-Fi. Pozwalają one na komfortowe korzystanie z Internetu mobilnego w domu. Usługa ta jest w naturalny sposób skierowana do osób, które nie mogą (lub nie chcą) skorzystać ze stacjonarnego łącza internetowego. Sytuacja ta zmieniła się wraz z pojawieniem się w zeszłym roku usługi Internetu stacjonarnego. Przy czym świadczona jest ona na infrastrukturze Vectry.

Przejęcie Play przez grupę Iliad sprawiło, że pojawiły się spekulacje dotyczące nadchodzących zmian w strategii operatora. Nowy właściciel już wcześniej łączył inwestycje w sieci mobilne z inwestycjami w światłowody. To, jak przejęcie UPC wpłynie na ofertę Playa, pokazują wypowiedzi prezesów zarządów.

„Integracja Play i UPC Polska stworzy wyjątkową możliwość rozwoju Play na kolejnym etapie i cieszymy się na rozpoczęcie współpracy z zespołem UPC, aby wspólnie zrealizować nasze nowe ambicje. Play ma duże doświadczenie w odpowiadaniu na potrzeby swoich klientów. UPC Polska zbudowało bardzo silną platformę opartą na wysokich standardach jakości. Play i UPC połączą swoje siły, aby stworzyć silnego operatora konwergentnego w Polsce.” – powiedział Jean Marc Harion, Prezes Zarządu Play.

“Nabycie UPC Polska odzwierciedla dążenie Play i iliad, aby inwestować w mobilne oraz szerokopasmowe sieci i usługi nowej generacji. Transakcja ta wiąże się z chęcią przyspieszenia inwestycji w sieć światłowodową i przyczynia się do realizacji długoterminowej ambicji rozwijania ogólnokrajowej łączności w Polsce. Liczymy, że nasze zaangażowanie wpłynie korzystnie na cyfrową transformację polskiej gospodarki i przyniesie korzyści dla konsumentów i przedsiębiorstw, również dzięki nowym kompleksowym ofertom. Z niecierpliwością czekamy na połączenie sił i powitanie pracowników UPC w rodzinie Play i iliad po uzyskaniu wymaganych zgód” – powiedział Thomas Reynaud, Prezes Zarządu Grupy iliad.

Nadchodzą zmiany

Możemy spodziewać się, że docelowo w ofercie Playa pojawi się jeszcze szybszy Internet stacjonarny. Obecnie umowa z Vectrą pozwala na świadczenie z usług z przepływnością do 600 Mb/s. Z kolei UPC ma dość pokaźny zasięg hybrydowej sieci światłowodowej (HFC), która oferuje pobieranie danych z prędkością do 1 Gb/s.

Interesujące może okazać się podejście “fioletowych” do usług telewizyjnych. Playnow i TV Box raczej nie znikną z oferty. Dość oczywistym rozwiązaniem jest tutaj fuzja tradycyjnej oferty telewizyjnej i telewizji przez Internet.

Na efekt przejęcia UPC przyjdzie nam poczekać. Finalizacja transakcji wymaga uzyskania odpowiednich zgód organów antymonopolowych. Play szacuje, że uda się je uzyskać w pierwszym półroczu 2022 roku.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.