Karta sieciowa to komponent komputera, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Łączność w XXI wieku jest kluczowa dla każdego – niezależnie od tego, jakich aktywności podejmujemy się z poziomu interfejsu laptopa lub PC. Jaką kartę sieciową warto wybrać? Na jakie parametry zwracać uwagę? W jaki sposób ten podzespół wpływa na komfort użytkowania komputera?

Karta sieciowa – czym jest i jakie są jej możliwości?

Karta sieciowa to urządzenie, które pozwala nam na zmianę odbieranych z internetu pakietów danych na informacje użyteczne w infrastrukturze komputerowej. Sposób odbierania tych pakietów może być różny. Karty sieciowe korzystają zarówno z możliwości sieci bezprzewodowej, jak i przewodowej. Najczęściej podpinamy je do komputera za pomocą złącza PCI lub USB. Od standardów łączności i możliwości technologicznych karty sieciowej zależy to, jak sprawnie nasz komputer będzie łączyć się z routerem lub siecią LAN. W przypadku kart sieciowych do obsługi technologii bezprzewodowych znaczenie dla stabilności korzystania z sieci mają przede wszystkim anteny. Karta sieciowa umożliwia zatem wydajne połączenie urządzenia z internetem – to naprawdę spora odpowiedzialność, szczególnie że mówimy o tak niepozornym urządzeniu.

Potencjał i możliwości tego urządzenia sprawiają, że przy kompletowaniu podzespołów komputera zdecydowanie warto uwzględnić samą kartę sieciową lub przynajmniej płytę główną wyposażoną w port Ethernet. Można także wyposażyć się w płytę główną z wbudowaną kartą sieciową wyposażoną w łączność bezprzewodową. Dotyczy to przede wszystkim płyt z najwyższej półki cenowej, chociaż niektóre tańsze modele również dysponują takim rozwiązaniem. Nieprawidłowo dobrana karta sieciowa może być „wąskim gardłem” w naszej aktywności na komputerze. Ograniczona przepustowość może stanowić barierę nie do przejścia w aktywnościach wymagających idealnego połączenia z internetem.

Przede wszystkim zwróć uwagę, czy komputer, który kupujesz, jest wyposażony w kartę sieciową

Karta sieciowa jest jednym z kluczowych podzespołów komputera i to właśnie ona odpowiada w dużej mierze za nasze wrażenia z korzystania ze sprzętu. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze stanowi ona część gotowego kompletu PC w sklepach komputerowych. Mowa co prawda raczej o tych tańszych konstrukcjach, lecz mimo tego warto przy zakupie sprawdzić, jakie formy łączności oferuje dany sprzęt.

W przypadku laptopów karta sieciowa praktycznie zawsze jest częścią bazowego wyposażenia. Kupując tego typu sprzęt, warto zwrócić uwagę, jaki standard wi-fi oferuje dana karta. Alternatywą jest zewnętrzna karta USB, jednak ze względu na trend ograniczania liczby portów w urządzeniach mobilnych możemy mieć problem z zastosowaniem takiego rozwiązania. Lepszym wyborem praktycznie zawsze będzie zakup sprzętu ze standardami łączności, które odpowiadają naszym potrzebom.

Jaką kartę sieciową wybrać – wi-fi a Ethernet

Kluczowym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę przy wyborze karty sieciowej, jest sposób połączenia z internetem. Aktualnie spotkać możemy się z dwoma podstawowymi wariantami: przewodowo i bezprzewodowo. Z tego względu nasuwa się oczywista klasyfikacja kart sieciowych, która obowiązuje w większości sklepów z technologią. Jest to podział na karty sieciowe bezprzewodowe (wi-fi) i karty sieciowe przewodowe (Ethernet).

Karta sieciowa bezprzewodowa – dostęp do wygodnego standardu wi-fi

Karty sieciowe korzystające z wbudowanych lub zewnętrznych anten, które umożliwiają łączność bezprzewodową, to podstawowe wyposażenie zestawów komputerowych. Ze względu na fakt, że połączenia wi-fi zupełnie zdominowały nasze domy, karty sieciowe bezprzewodowe stanowią docelowy wybór dla naprawdę sporej rzeszy klientów.

Karty sieciowe bezprzewodowe obsługują różnorodne standardy łączności. Ich parametry są określane przede wszystkim przez specyfikacje z rodziny IEEE 802.11. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wsparcie dla następujących standardów:

  • IEEE 802.11b/g/n (Wi-Fi 4) – korzystają z niego karty sieciowe z niższej półki cenowej, które zapewniają przepustowość do 600 Mb/s.
  • IEEE 802.11a/b/g/n/ac (Wi-Fi 5) – stosowany przez bardziej zaawansowane karty sieciowe, które w teorii pozwalają na osiąganie prędkości 6,9 Gb/s. W praktyce większość z nich oferuje transfer od 600 do 1300 Mb/s.
  • IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6) – wdrożony w najnowocześniejszych, najbardziej zaawansowanych kartach sieciowych. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli obsługujących Wi-Fi 6, a maksymalna przepustowość tego typu sprzętów wynosi 9,6 Gb/s. Aktualnie możemy skorzystać z modeli zdolnych do transmitowania danych z prędkością 3 000 Mb/s, choć na razie niewiele sieci pozwala na tak szybki bezprzewodowy przesył informacji.

Którą kartę sieciową bezprzewodową wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od potrzeb danego użytkownika, a także od parametrów obecnej infrastruktury sieciowej. Wiele osób może spokojnie postawić na kartę sieciową z Wi-Fi 4, szczególnie gdy router lub wykupiona usługa internetowa nie przekracza prędkości 300 Mb/s. Użytkownicy o większych potrzebach postawią na Wi-Fi 5, które pozwala eksploatować moc dobrej klasy światłowodu. Wi-Fi 6 prezentuje się świetnie jako standard na przyszłość, jednak segment konsumencki jeszcze nie dotarł do technologii tak szybkiego przesyłu danych, a same światłowody przeważnie zamykają się w prędkościach do 1 Gb/s.

Karta sieciowa a karta Ethernet – to samo urządzenie, myląca nazwa

W internecie często można spotkać się z określeniem „karta Ethernet”. Nie jest to urządzenie odrębnego typu – karty korzystające z interfejsu Ethernet stanowią po prostu podkategorię tych urządzeń. Określenie „karta Ethernet” w miejscu „karty sieciowej ze złączem Ethernet” związane jest prawdopodobnie z obecnością standardu Ethernet w większości płyt głównych. Również laptopy w znacznej większości są wyposażone w złącze tego rodzaju. Połączenia ethernetowe są coraz rzadziej wykorzystywane przez zwykłych konsumentów, jednak taka forma łączności z internetem ma wiele zalet. Główną przewagą w stosunku do wi-fi jest większa prędkość oraz wyższa stabilność.

Wśród kart Ethernet możemy spotkać się z wieloma standardami łączności, które mieszczą się w standardzie IEEE 802. Mowa tu na przykład o niezbyt wydajnym IEEE 802.1p czy bardzo zaawansowanym IEEE 802.3x. Potencjał kart korzystających z interfejsu Ethernet jest imponujący, szczególnie gdy sparujemy go ze złączem PCI-E na naszej płycie głównej. Karty pozwalające na łączność przewodową oferują aż do 10 Gb/s transferu danych. Wśród kart przewodowych dostępnych jest sporo różnych standardów łączności, które wiążą się z różną przepustowością, wobec czego warto zwracać szczególną uwagę na możliwości konkretnego modelu. Wszystkie łączy jednak standardowy interfejs dla złącza internetowego – Ethernet. To najczęściej stosowany standard w przypadku sieci przewodowych.

Dwa typy połączeń kart sieciowych z komputerem – PCI i USB

Złącza PCIe to popularny interfejs pomiędzy zewnętrznymi podzespołami a płytą główną. Źródło: Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0 DE)

Poza sposobem łączności z internetem karty sieciowe różnią się od siebie konstrukcją. Karty wewnętrzne (PCI) są dedykowane dla PC. Montujemy je w slocie PCIe, najczęściej PCIe x1 lub PCIe x4. Karty zewnętrzne korzystają z kolei zazwyczaj z interfejsu USB (w różnych wersjach). Choć nie są tak wydajne jak karty PCI, mają kilka niezaprzeczalnych zalet, a największą z nich jest uniwersalność standardu USB.

Wewnętrzna karta sieciowa na złączu PCI

Karty sieciowe podłączane są przeważnie do portów PCIe. To standard o bardzo dużej prędkości przesyłania danych, co przekłada się również na wsparcie dla szybkich sieci bezprzewodowych. W przypadku wyboru kart sieciowych na złączu PCIe należy zwrócić uwagę na dostępność slotów PCI na płycie głównej. Montaż tego typu karty wymaga najczęściej otworzenia klapy komputera i odczepienia zaślepki na tylnym panelu. Nie jest to skomplikowana operacja – w przypadku większości obudów możemy poradzić sobie z tym bez dodatkowych narzędzi. Zalecamy jednak pewną dozę ostrożności osobom, które nie mają doświadczenia z tego typu czynnościami – istnieje (choć niewielka) szansa na uszkodzenie płyty głównej lub innych podzespołów.

Standard PCIe oferuje lepsze parametry przesyłu danych od USB. Już teraz dostępne są karty sieciowe PCIe obsługujące prędkości 10 Gb/s. W przypadku kart USB ograniczeniem jest sama technologia magistrali szeregowej, która w standardzie 3.2 pozwala na „zaledwie” 2,5 Gb/s przepustowości. W praktyce warto zwracać uwagę na „surowy” wynik, który dana karta sieciowa może uzyskać w przesyle danych. Może zdarzyć się, że konkretny model karty sieciowej USB będzie wydajniejszy od karty PCIe.

PCI-E jest docelowym standardem dla profesjonalistów, graczy oraz osób, które potrzebują korzystać z najwydajniejszych łącz internetowych.

Zewnętrzna karta sieciowa – rozwiązanie dla PC i laptopów

Dla osób, którym zależy na prostocie montażu, dobrych parametrach i możliwości szybkiego przełożenia karty sieciowej z jednego do drugiego urządzenia, zdecydowanie należy polecić zewnętrzne karty sieciowe USB. Wystarczy osadzić je w slocie USB – dostępnym zarówno w laptopach, jak i w komputerach, przeważnie w liczbie kilku portów. Tego typu karty korzystają zarówno z zewnętrznych anten, jak i tych zintegrowanych z obudową. Mogą być więc bardzo kompaktowe, nie przekraczając rozmiarami standardowego pendrive’a. Dostępność takich opcji na rynku jest coraz większa, a popularni producenci kart sieciowych zwracają coraz większą uwagę na produkty z tej kategorii.

Karta sieciowa USB to rozwiązanie dla zwykłych użytkowników, którym zależy przede wszystkim na prostym i skutecznym sposobie na połączenie się z internetem.

Karta PCMCIA – karta sieciowa ze zunifikowanym interfejsem

Na polskim rynku spotkać można (aczkolwiek bardzo rzadko) również karty z rozszerzeniem PCMCIA. Jest to interfejs, który przyczyniał się do tworzenia spójnego środowiska dla kart rozszerzeń, skierowanych głównie do urządzeń mobilnych. Choć taka inicjatywa brzmi obiecująco, PCMCIA nie jest zbyt często wykorzystywanym portem we współczesnych urządzeniach. Większość z kart sieciowych PCMCIA obsługuje Wi-Fi 4 i kosztuje poniżej 100 złotych.