Drugi kwartał potwierdził pozycje operatorów z poprzedniego okresu. Plus, który oferuje najszybszy Internet 5G (138 Mb/s), umocnił się także na pierwszym miejscu w rankingu mobilnym (3G/4G/5G – blisko 52 Mb/s). Najszybszym dostawcą Internetu domowego od dłuższego czasu jest T-Mobile (237 Mb/s), a światłowodu FTTH – Orange z prędkością 260 Mb/s. Na SpeedTest.pl udostępniliśmy ponadto statystyki prędkości dla 280 miast. Zapraszamy do korzystania i testowania szybkości Internetu.

Dane źródłowe za drugi kwartał 2023 roku pochodzą z ponad 9,5 mln testów wykonanych na platformie SpeedTest.pl składającej się z:

Ranking dostawców Internetu w Polsce za Q2 2023 roku

W ramach podsumowania kwartalnego przygotowane zostały rankingi w czterech kategoriach:

O kwalifikacji danego ISP do rankingu decyduje minimum 0,5% udziału w całkowitej liczbie testów w danej kategorii, a o miejscu w rankingu średni wynik dla prędkości pobierania danych (download) za cały II kwartał 2023 roku.

Ranking Internetu mobilnego

Ranking mobilny oparty jest na około 813 tys. pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G, wykonanych w aplikacjach dla Android i w aplikacji dla iOS.

W II kwartale Plus umocnił się na pozycji lidera kategorii, po udostępnieniu w marcu br. technologii 5G dla około 3 milionów kart SIM. Zwiększyło to udział testów 5G tego operatora o ok. 50% i tym samym wpłynęło na wzrost średniej prędkości w całej kategorii mobilnej, obejmującej połączenia 3G/4G/5G (pisaliśmy o tym w podsumowaniu poprzedniego kwartału). Średnia prędkości pobierania Plusa w II kwartale wyniosła 51,6 Mb/s i była o ponad 4 Mb/s wyższa od prędkości wieloletniego lidera tego rankingu (T-Mobile).

W przypadku prędkości wysyłania liderem był Play (13,4 Mb/s), a najmniejszymi opóźnieniami charakteryzowały się Orange i T-Mobile (28 ms).

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku samego 4G LTE, które wciąż jest najbardziej popularną technologią w sieciach mobilnych (wykonywanych jest w niej ok. 87% testów). Najszybsze 4G LTE dostarcza Play (46 Mb/s), przed T-Mobile i Orange (ok. 45 Mb/s) oraz Plusem (40 Mb/s).

Ciekawostką jest silna redukcja wolumenu testów 3G w sieci T-Mobile do pojedynczych przypadków, co wskazuje, że proces zamykania 3G u tego operatora jest na ukończeniu .

Statystyki prędkości pobierania danych za ostatnie 12 miesięcy 2022/2023 r. przedstawia poniższy wykres.

Ranking Internetu 5G

W II kwartale wykonanych zostało ponad 69 tysięcy testów w technologii 5G. Ich udział w ogólnej liczbie testów mobilnych stale rośnie i w analizowanym okresie wyniósł 8,5%.

Tradycyjnie już od 2 lat (dzięki posiadaniu dedykowanego pasma) niekwestionowanym liderem w kategorii 5G za II kwartał 2023 r. pozostaje Plus ze średnią prędkością pobierania 138 Mb/s. Jest to wynik znacznie wyższy niż u pozostałych operatorów, oferujących 5G na pasmach wykorzystywanych również przez LTE. W przypadku prędkości wysyłania, liderem jest Play (około 28,3 Mb/s), a najmniejsze opóźnienia oferuje Play (24 ms).

Statystyki prędkości pobierania danych za ostatnie 12 miesięcy 2022/2023 r. przedstawia poniższy wykres.

Warto wspomnieć, że w lipcu Plus udostępnił agregację dwóch pasm 5G i jednego LTE. Wpływ tej nowej konfiguracji sieci (o komercyjnej nazwie 5G Ultra) będziemy obserwować zapewne w kolejnych miesiącach.

Ranking Internetu domowego

Ranking Internetu domowego bazuje na testach wykonywanych w aplikacji webowejaplikacji dla Windows oraz na testach Wi-Fi w mobilnych aplikacjach dla Android i w mobilnej aplikacji dla iOS. To najpopularniejsze metody pomiarów w II kwartale 2023 roku – wykonano w ten sposób 7,2 mln testów.

W analizowanym okresie średnia prędkość pobierania danych w tej kategorii w Polsce osiągnęła prawie 130 Mb/s, a pozycje liderów nie zmieniły się: prowadzi T-Mobile Stacjonarny z prędkością 237 Mb/s przed INEĄ (227 Mb/s) i UPC (220 Mb/s). Poziom 200 Mb/s przekroczyła również Vectra (211 Mb/s), która jednocześnie odnotowała największy przyrost prędkości w stosunku do poprzedniego kwartału (o 7%).

Statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w tej kategorii za ostatnie 12 miesięcy 2022/2023 r. przedstawia poniższy wykres.

Najwyższą prędkość wysyłania danych osiągnęła INEA (210 Mb/s), dzięki oferowaniu łączy symetrycznych. Prędkość ta jest bisko dwukrotnie większa niż w T-Mobile (110 Mb/s). Podium zamyka Netia z wynikiem 70 Mb/s.

W przypadku opóźnień (ping), liderami są operatorzy z dużym udziałem łączy światłowodowych FTTH w strukturze dostępowej. Podobnie jak w I kwartale, zwycięzcą w tej kategorii jest INEA (11 ms), następnie Toya (12 ms) i Exatel (15 ms).

Ranking Internetu światłowodowego FTTH

Częścią rankingu Internetu domowego jest ranking dostawców światłowodu FTTH. Ranking za II kwartał 2023 roku powstał na podstawie ponad 1,1 mln testów w sieciach FTTH. 

Niezmiennie światłowód FTTH jest najszybszą technologią dostępu do Internetu w Polsce, ze średnią prędkość pobierania na poziomie 250 Mb/s, wysyłania – 110  Mb/s i z najniższymi opóźnieniami na poziomie 12 ms.

Podobnie jak w poprzednim okresie, pierwsze miejsce w rankingu światłowodowym za II kwartał 2023 roku zajął Orange, którego klienci pobierali dane ze średnią prędkością 260 Mb/s. Kolejne miejsca zajmują: INEA (253 Mb/s), T-Mobile Stacjonarny (237 Mb/s) oraz Netia (230 Mb/s). W przypadku uploadu wygrywa bezapelacyjnie INEA z wynikiem 248 Mb/s. Z kolei dostawcami Internetu o najniższych opóźnieniach są: Toya ze znakomitym wynikiem ok. 8 ms,  a następnie Inea i Orange (ok. 10 ms).

Statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w tej kategorii za ostatnie 12 miesięcy 2022/2023 r. przedstawia poniższy wykres.

Prędkość Internetu w polskich miastach

W wyszukiwarce Internetu na stronie SpeedTest.pl uruchomiliśmy statystyki prędkości w kategoriach Internet domowy oraz Internet mobilny dla ponad 280 miejscowości w Polsce. Są to informacje oparte na testach Użytkowników naszych aplikacji pomiarowych, które pomogą w sprawdzeniu, którzy operatorzy działają w ich miejscowości i jakich parametrów łącza można się spodziewać. Dodatkowo, w lipcu w wybranych miastach dodaliśmy statystyki prędkości w technologii 5G.

W ramach tych miejskich zestawień raportujemy w tej chwili parametry dla ponad 400 dostawców. Lista dostępnych miejscowości ze statystykami przedstawiona jest niżej:

Informacje dodatkowe

Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania wyników powyższych rankingów w kontekście znaku towarowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Zgoda udzielana jest na okres maksymalnie jednego roku. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.

Zasady obowiązujące podczas tworzenia rankingu:

  • Nazwę operatora określamy na podstawie publicznego adresu IP użytkownika z informacji dostępnych w RIPE lub przekazanych od operatora.
  • Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregujemy surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniamy nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
  • Kształtowanie ruchu pomiarowego (prędkość transmisji danych) pomiędzy serwerami pomiarowymi a użytkownikiem aplikacji w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl musi podlegać tym samym zasadom, co w przypadku pozostałych usług internetowych dla danego użytkownika. Dotyczy to zarówno dostawców usługi dostępu do Internetu, jak i dostawców serwerów pomiarowych.
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.