W III kwartale 2023 roku najszybszy Internet mobilny (50 Mb/s) i 5G (134 Mb/s) oferował Plus. W przypadku dostępu stacjonarnego liderem był T-Mobile (247 Mb/s), a samego światłowodu FTTH – Orange (266 Mb/s). Z kolei Internet z najniższymi opóźnieniami oferują łącza światłowodowe firm: Toya, INEA i Orange.  Na SpeedTest.pl udostępniliśmy ponadto statystyki prędkości dla 287 miast. Zapraszamy do korzystania i testowania.

Dane źródłowe za trzeci kwartał 2023 roku pochodzą z ponad 10,5 mln testów wykonanych na platformie SpeedTest.pl składającej się z:

Ranking dostawców Internetu w Polsce za III kwartał 2023 roku

W ramach podsumowania kwartalnego przygotowane zostały rankingi w czterech kategoriach:

O kwalifikacji danego ISP do rankingu decyduje minimum 0,5% udziału w całkowitej liczbie testów w danej kategorii, a o miejscu w rankingu średni wynik dla prędkości pobierania danych (download) za cały III kwartał 2023 roku.

Najszybszy Internet mobilny dostarcza Plus

Ranking mobilny bazuje na około 973 tys. pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G, wykonanych w aplikacjach dla Android i w aplikacji dla iOS.

To trzeci kwartał z rzędu, kiedy Plus jest liderem rankingu mobilnego. Średnia prędkości pobierania tego operatora w III kwartale wyniosła prawie 50 Mb/s i była o blisko 4 Mb/s wyższa od kolejnego w rankingu T-Mobile. Przewagę nad innymi operatorami daje Plusowi rosnący udział testów 5G, ze średnimi prędkościami na poziomie 134 Mb/s.

W przypadku prędkości wysyłania liderem był Play (12,9 Mb/s), a najmniejszymi opóźnieniami charakteryzował się T-Mobile (28 ms).

Warto zwrócić uwagę, że inaczej wygląda sytuacja gdy analizujemy samo 4G LTE, które jeszcze przez co najmniej 1-2 lata będzie najczęściej używaną technologią mobilnego dostępu do Internetu. W tym przypadku, najszybsze 4G LTE na prawie identycznym poziomie ok. 43 Mb/s dostarczało trzech operatorów: T-Mobile, Play oraz Orange, natomiast prędkość LTE w Plusie wyniosła 39 Mb/s.

Statystyki prędkości pobierania danych za ostatnie 12 miesięcy 2022/2023 r. przedstawia poniższy wykres.

5G najszybsze w Plusie

Liczba testów 5G w III kwartale wyniosła 83 tysiące, co stanowi 8,5% wszystkich testów w sieciach mobilnych.

Niezmiennie od ponad dwóch lat (włączając III kwartał 2023 roku) najszybszym operatorem dostarczającym 5G był Plus, ze średnią prędkością pobierania 134 Mb/s. W przypadku prędkości wysyłania liderami byli Play i Orange (ok. 27 Mb/s), a dla opóźnień/pingu Play (25 ms).

Statystyki prędkości pobierania danych za ostatnie 12 miesięcy 2022/2023 r. przedstawia poniższy wykres.

Najszybszy Internet domowy (stacjonarny) w T-Mobile

Ranking Internetu domowego bazuje na testach wykonywanych w aplikacji webowejaplikacji dla Windows oraz na testach Wi-Fi w mobilnych aplikacjach dla Android i w mobilnej aplikacji dla iOS. W III kwartale 2023 roku – wykonano w ten sposób 7,7 mln testów. W związku z przejęciem UPC przez Play, testy wykonywane przez użytkowników UPC oraz użytkowników FTTH Play w tym okresie zostały zaklasyfikowane jako Play Stacjonarny.

W III kwartale pozycje liderów nie zmieniły się: najszybszy Internet domowy dostarcza T-Mobile Stacjonarny z prędkością 247 Mb/s przed INEĄ (233 Mb/s) i Playem Stacjonarnym (224 Mb/s). Poziom 200 Mb/s przekroczyła również Vectra (221 Mb/s).

Statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w tej kategorii za ostatnie 12 miesięcy 2022/2023 r. przedstawia poniższy wykres.

Internet z najwyższą prędkością wysyłania danych dostarcza INEA. Dzięki oferowaniu łączy symetrycznych, prędkość w uplinku tego operatora (216 Mb/s) jest wyższa o ok. 70% od T-Mobile (124 Mb/s) i prawie trzykrotnie od zamykającej podium Netii (72 Mb/s).

Najlepszy Internet do gier (z najniższymi opóźnieniami) dostarcza również INEA. Średnie opóźnienie (ping) u tego operatora to zaledwie 10 ms. Następne w kolejności są Toya (11 ms) oraz Exatel i T-Mobile (15 ms).

Najszybszy światłowód jest w Orange

Częścią rankingu Internetu domowego jest ranking dostawców światłowodu FTTH. Ranking za III kwartał 2023 roku powstał na podstawie ponad 1,3 mln testów w sieciach FTTH. 

Niezmiennie światłowód FTTH jest najszybszą technologią dostępu do Internetu w Polsce, ze średnią prędkością pobierania na poziomie 253 Mb/s, wysyłania – 110  Mb/s i z najniższymi opóźnieniami na poziomie 11 ms.

Podobnie jak w całym 2022 roku, w III kwartale 2023 roku najszybszy światłowód oferował Orange, którego klienci pobierali dane ze średnią prędkością 266 Mb/s. Kolejne miejsca zajmują: INEA (260 Mb/s), T-Mobile Stacjonarny (246 Mb/s) oraz Netia (231 Mb/s). W przypadku upload wygrywa bezapelacyjnie INEA z wynikiem 254 Mb/s. Z kolei dostawcami Internetu o najniższych opóźnieniach są: Toya z wynikiem zaledwie 7,5 ms,  a następnie Inea i Orange (ok. 9,7 ms).

Statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w tej kategorii za ostatnie 12 miesięcy 2022/2023 r. przedstawia poniższy wykres.

Prędkość Internetu w polskich miastach

W nowo uruchomionej wyszukiwarce Internetu na stronie SpeedTest.pl prezentujemy statystyki prędkości dla 287 miejscowości w Polsce w kategoriach Internet domowy, Internet mobilny oraz Internet 5G. Są to informacje oparte na testach Użytkowników naszych aplikacji pomiarowych, które pomogą w sprawdzeniu, którzy operatorzy działają w ich miejscowości i jakich parametrów łącza można się spodziewać.

W ramach tych miejskich zestawień raportujemy w tej chwili parametry dla 421 dostawców Internetu, z których większość stanową lokalni operatorzy. Lista dostępnych miejscowości ze statystykami przedstawiona jest niżej:

Informacje dodatkowe

Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania wyników powyższych rankingów w kontekście znaku towarowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Zgoda udzielana jest na okres maksymalnie jednego roku. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.

Zasady obowiązujące podczas tworzenia rankingu:

  • Nazwę operatora określamy na podstawie publicznego adresu IP użytkownika z informacji dostępnych w RIPE lub przekazanych od operatora.
  • Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregujemy surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniamy nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
  • Kształtowanie ruchu pomiarowego (prędkość transmisji danych) pomiędzy serwerami pomiarowymi a użytkownikiem aplikacji w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl musi podlegać tym samym zasadom, co w przypadku pozostałych usług internetowych dla danego użytkownika. Dotyczy to zarówno dostawców usługi dostępu do Internetu, jak i dostawców serwerów pomiarowych.
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.