Pierwsze testy 5G Ultra w Plusie wskazują, że nowa konfiguracja sieci w porównaniu ze “standardowym” 5G tego operatora może być szybsza o 20-30%. W bardzo dobrych warunkach radiowych możliwe jest osiąganie prędkości pobierania powyżej 600 Mb/s, ale w praktyce prognozujemy średnie przepływności na poziomie 160-200 Mb/s. 

Zgodnie z zapowiedziami, w połowie czerwca Plus wprowadził dodatkowe usprawnienia w sieci 5G, nazywając tę bardziej zaawansowaną konfigurację “5G Ultra”. Kluczową zmianą w porównaniu do dotychczasowej sieci było uruchomienie agregacji trzech pasm, w tym dwóch pasm 5G (2600 MHz i 2100 MHz) oraz jednego pasma LTE na częstotliwości 1800 MHz. Według deklaracji operatora, w pierwszym etapie wdrożenia uruchomiono 356 stacji w 98 miejscowościach.

Przygotowując się do analizy osiągów i potencjału 5G Ultra, redakcja SpeedTest.pl wstępnie sprawdziła jakość i konfigurację sieci pod jednym z nadajników obsługiwanych przez 5G Ultra w miejscowości Oborniki Śląskie. Testy zostały wykonane w piątek 16.06 w porze przedpołudniowej (godz. 10:00-11:00) oraz w sobotę 17.06 w porze wieczornej (godz. 18:00-19:00) w celu sprawdzenia wpływu obciążenia sieci na wyniki. Testowano za pomocą smartfona wspierającego 5G Ultra (Samsung Galaxy A54 5G) jak i obsługującego “tylko zwykłą sieć” 5G (Samsung Galaxy S23), aby ocenić wpływ “Ultra” na przyspieszenie dotychczasowej sieci 5G. Testy wykonywano w naszej aplikacji Speed Test Light, która w najbliższym czasie zostanie wyposażona we wskaźnik 5Gꜛ oznaczający agregację pasm w technologii piątej generacji:

Nadajnik był w bliskiej odległości od testującego, w linii widoczności optycznej i w otwartej przestrzeni (outdoor), a więc w bardzo dobrych warunkach radiowych, co w praktyce nie jest sytuacją zbyt częstą podczas korzystania z internetu w smartfonie. Naszym celem jednak było sprawdzenie jak zachowuje się sieć, kiedy – jak mówią niektórzy radiowcy – w powietrzu jest dobrze. Z drugiej strony celem tych krótkich testów nie była też próba bicia rekordów, czyli długotrwałego szukania takiej konfiguracji testującego względem nadajnika, która w praktyce jest nie do powtórzenia w warunkach normalnego korzystania z sieci, ale za to robi duże wrażenie PR-owe.

Średnie wyniki były następujące:

W bardzo dobrych warunkach radiowych w sieci 5G Ultra w wybranej lokalizacji możliwe jest uzyskanie powtarzalnych prędkości powyżej 500 Mb/s w przypadku pobierania danych. Najwyższy osiągnięty wynik to 604,7 Mb/s. W porównaniu z “tradycyjną” siecią 5G Plusa (w zależności od dnia oraz jego pory, a co za tym idzie obciążenia sieci) prędkości uzyskiwane w 5G Ultra były wyższe o ok. 20-30% w badanej lokalizacji. To już solidny uzysk. Jest to spójne ze zwiększeniem zasobów radiowych 5G o 25% (z dotychczasowych 40 MHz na 50 MHz) dzięki agregacji z pasmem 2100 MHz, a do tego dochodzą jeszcze zasoby LTE na 1800 MHz.

W przypadku prędkości wysyłania (upload) i opóźnień (latency), w zasadzie nie ma większych różnic w zależności od rodzaju sieci czy pory dnia. Średnie wysyłanie dla wszystkich scenariuszy wyniosło 53-56 Mb/s, a opóźnienia ok. 32 ms.

Z oczywistych względów nie można wyników tych testów (przeprowadzonych w bardzo dobrych warunkach radiowych i w jednej lokalizacji) ekstrapolować na uśredniony wynik dla 5G Ultra, gdyż większość użytkowników będzie korzystać z sieci w warunkach mniej dogodnych. Z danych SpeedTest.pl wiemy, że średnia prędkość pobierania w sieci 5G Plusa dla testowanego nadajnika w ostatnich miesiącach wyniosła 145 Mb/s, czyli prawie tyle co średnia dla sieci 5G Plusa w całej Polsce (139,9 Mb/s). Jeśli potwierdzi się uzysk 20-30% dzięki nowej konfiguracji, to można przypuszczać, że średnie prędkości osiągane w praktyce w sieci 5G Ultra będą na poziomie 160-200 Mb/s.

Wraz z postępem rolloutu, zwiększeniem portfolio urządzeń obsługujących nową konfigurację sieci i napływem danych do platformy SpeedTest.pl, będziemy weryfikować te prognozy. 

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.