Speed test dla Windows

Prędkość Internetu zależy nie tylko od łącza dostarczanego od operatora. Zalecamy, aby pomiary łączy o przepustowości powyżej 300 Mb/s w systemie Windows wykonywane były na komputerach stacjonarnych w aplikacji tzw. desktop czyli instalowanej bezpośrednio w systemie operacyjnym. Taka aplikacja wykorzystuje zasoby systemu operacyjnego (procesor, pamięć) dużo lepiej niż aplikacja webowa, dzięki czemu potrafi uzyskać dużo wyższe wyniki pomiarów głównie na starszych komputerach z wolniejszymi procesorami.

Certyfikowany mechanizm pomiaru

Aplikacja dla Windows bazuje na certyfikowanym przez Prezesa UKE mechanizmie pomiaru, który dostępny jest w naszym systemie PRO Speed Test. Mechanizm ten został rozwinięty o możliwość testowania łączy o przepustowości do 10 Gb/s.

Sprawdzanie środowiska i pomiar aż do 10 Gb/s

Poza zasobami komputera, na wynik ma również wpływ szereg czynników związanych bezpośrednio z sytuacją w systemie operacyjnym tj. aktualna szybkość połączenia sieciowego, ruch generowany przez inne aplikacje czy aktywność połączenia VPN. Aplikacja SpeedTest.pl dla Windows bada te wszystkie zależności i informuje użytkownika o potencjalnych problemach w formie krótkiego raportu przed pomiarem:

W przypadku optymalnie przygotowanego środowiska pomiarowego, aplikacja umożliwia dokładny pomiar przepustowości łączy nawet do 10 Gb/s w obu kierunkach.

Pomiar po LAN i Wi-Fi jednocześnie

Karty sieciowe o przepustowości powyżej 1 Gb/s to wciąż problem na rynku. Jednak w przypadku łączy światłowodowych FTTH możliwe jest przekroczenie bariery 1000 Mb/s w pomiarze przy wykorzystaniu jednocześnie połączenia kablowego i Wi-Fi. Warunkiem jest, aby kabel światłowodowy od operatora był wpięty bezpośrednio do routera, a komputer pomiarowy był podłączony jednocześnie przez Wi-Fi oraz kabel ethernetowy (popularna skrętka zakończona wtyczkami RJ-45). W takiej konfiguracji aplikacja SpeedTest.pl dla Windows potrafi wykorzystać oba połączenia podczas pomiaru i zsumować z nich prędkość transmisji danych: