W maju Orange utrzymał pozycje lidera rankingu 5G ze średnią szybkością 233,4 Mb/s. Drugie miejsce zajął Play (179,8 Mb/s) przed T-Mobile (171,3 Mb/s), którego wyniki spadły po zakończeniu promocji na nielimitowane 5G.

W polskich sieciach 5G w maju wykonano blisko 49 tys. pomiarów. Testy w tej kategorii pochodzą z aplikacji dla Android i z aplikacji dla iOS.

5G najszybsze w Orange

Wedle deklaracji operatorów, najwięcej nadajników z 5G na częstotliwości 3,6 GHz uruchomił dotychczas T-Mobile (przed Orange). Nie dziwi więc, że od stycznia, kiedy wdrożono nowe 5G, to właśnie te dwie sieci wymieniały się miejscami na pozycjach lidera szybkości tej technologii. Prędkości u obu operatorów gwałtownie wzrosły z ok. 70 Mb/s przed wdrożeniem do ponad 200 Mb/s w kolejnych miesiącach 2024 r. Dodatkowo, T-Mobile włączając w ramach promocji nielimitowany internet 5G w ofertach, osiągnął w marcu historyczny rekord dla średniej prędkości 5G w polskich sieciach mobilnych na poziomie 238 Mb/s.

Zakończenie tej promocji od razu wpłynęło na wyniki testów prędkości w tej sieci (w maju 171 Mb/s). Dodatkowo na średnią prędkość 5G w T-Mobile wpływa konstrukcja części ofert smartfonowych z nielimitowaną ilością przesyłanych danych, ale z maksymalnymi prędkościami na poziomie 30 Mb/s. Mechanizm ten (powszechny na rynku internetu stacjonarnego) jest stosowany w T-Mobile także w ofertach Internetu domowego, opartych o sieć mobilną.

Statystyki prędkości pobierania danych w polskich sieciach 5G za ostatnie 12 miesięcy 2023/2024 r. przedstawia poniższy wykres.

Podobna sytuacja wystąpiła w rankingu mobilnym, choć tu T-Mobile utrzymał pozycję lidera. Zapraszamy również do zapoznania się z rankingiem internetu domowego i światłowodowego FTTH za maj 2024 r. 

Informacje dodatkowe

Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania wyników powyższych rankingów w kontekście znaku towarowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Zgoda udzielana jest na okres maksymalnie jednego roku. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.

Zasady obowiązujące podczas tworzenia rankingu:

  • Nazwę operatora określamy na podstawie publicznego adresu IP użytkownika z informacji dostępnych w RIPE lub przekazanych od operatora.
  • O kwalifikacji danego ISP do rankingu decyduje minimum 0,5% udziału w całkowitej liczbie testów w danej kategorii, a o miejscu w rankingu średni wynik dla prędkości pobierania danych (download).
  • Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregujemy surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniamy nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
  • Kształtowanie ruchu pomiarowego (prędkość transmisji danych) pomiędzy serwerami pomiarowymi a użytkownikiem aplikacji w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl musi podlegać tym samym zasadom, co w przypadku pozostałych usług internetowych dla danego użytkownika. Dotyczy to zarówno dostawców usługi dostępu do Internetu, jak i dostawców serwerów pomiarowych. Nieprzestrzeganie tej zasady może wiązać się przykładowo z usunięciem serwera pomiarowego, odpowiednim oznaczeniem operatora w rankingu, a w ostateczności usunięciem operatora z list rankingowych.
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.