I kwartał przyniósł potężne przyspieszenie w polskim internecie mobilnym dzięki uruchomieniu 5G na częstotliwości 3,6 GHz. Prędkość w sieciach 5G, które wdrożyły C-band, wzrosła ponad trzykrotnie, a w samym marcu najszybsze 5G oferował T-Mobile (238 Mb/s) i Orange (218 Mb/s).

W I kwartale 2024 roku wykonano ponad 12 mln testów na platformie SpeedTest.pl składającej się z:

Ranking dostawców internetu w Polsce za I kwartał 2024 roku

W ramach podsumowania kwartalnego prezentujemy rankingi w czterech kategoriach:

O kwalifikacji danego ISP do rankingu decyduje minimum 0,5% udziału w całkowitej liczbie testów w danej kategorii, a o miejscu w rankingu średni wynik dla prędkości pobierania danych (download) za cały I kwartał 2024 roku.

5G najszybsze w T-Mobile

Po wdrożeniu C-band w II połowie stycznia 2024 r., liczba testów 5G wzrosła aż o 60% w porównaniu do IV kwartału i obecnie stanowi 14% wszystkich testów w sieciach mobilnych. Testy w tej kategorii zostały wykonane w aplikacjach dla Android i w aplikacji dla iOS.

Wdrożenie nowego pasma całkowicie zmieniło ranking 5G. Na czoło wysunęły się sieci z największą liczbą nadajników obsługujących nowe pasmo: T-Mobile oraz Orange, z download odpowiednio 202 i 195 Mb/s za I kwartał oraz 238 i 218 Mb/s za marzec. Wraz z rozbudową sieci przyspiesza też Play – 125 Mb/s w I kwartale, a w samym marcu 165 Mb/s. Nie ma wyraźnego lidera jeśli chodzi o upload – u trzech operatorów Orange, Play i T-mobile jest on na podobnym poziomie i wynosi ok. 30-32 Mb/s.

Statystyki prędkości pobierania danych za ostatnie 12 miesięcy 2023/2024 r. przedstawia poniższy wykres.

T-Mobile liderem internetu mobilnego

Ranking mobilny bazuje na 985 tys. pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G, wykonanych w aplikacjach dla Android i w aplikacji dla iOS.

Rosnący udział testów 5G w zdecydowany sposób zmienił również ranking mobilny. Kolejność operatorów jest taka sama jak w rankingu internetu 5G. Liderem został T-Mobile z download na poziomie 83 Mb/s w I kwartale i aż 98 Mb/s w marcu). Duży wpływ na statystyki miał udział testów 5G w stosunku do wszystkich testów mobilnych i ten był najwyższy właśnie w T-Mobile. W przypadku upload, podobnie jak w poprzednim kwartale, liderem był Play (wzrost z 12,9 do 15,5 Mb/s), a najmniejszymi opóźnieniami charakteryzował się T-Mobile (26 ms).

Statystyki prędkości pobierania danych za ostatnie 12 miesięcy 2023/2024 r. przedstawia poniższy wykres.

Najszybszy internet domowy również w T-Mobile

Ranking internetu domowego oparty jest na testach wykonywanych w aplikacji webowejaplikacji dla Windows, aplikacji dla macOS oraz na testach Wi-Fi w mobilnych aplikacjach dla Android i w mobilnej aplikacji dla iOS. W I kwartale 2024 roku wykonano w ten sposób 8,9 mln testów.

Podobnie jak w całym 2023 roku, tak i w I kwartale 2024 roku najszybszy internet domowy dostarczał T-Mobile Stacjonarny z prędkością 255 Mb/s, przed Vectra (249 Mb/s), INEĄ (244 Mb/s) i Play’em Stacjonarnym (236 Mb/s). Jak widać, różnice między czołowymi operatorami są niewielkie.

Statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w tej kategorii za ostatnie 12 miesięcy 2023/2024 r. przedstawia poniższy wykres.

W uploadzie tradycyjnie bezkonkurencyjna jest INEA ze swoimi symetrycznymi łączami (224 Mb/s, przed T-Mobile Stacjonarnym (114 Mb/s). INEA jest również najlepszym dostawcą w kategorii najniższych opóźnień (10 ms).

Najszybszy światłowód jest w Orange

Częścią rankingu internetu domowego jest ranking dostawców światłowodu FTTH. Ranking za I kwartał 2024 roku powstał na podstawie blisko 1,9 mln testów

Światłowód FTTH jest niezmiennie najszybszą technologią dostępu do internetu w Polsce, ze średnią prędkością pobierania 263 Mb/s, wysyłania – 112  Mb/s i z najniższymi opóźnieniami na poziomie 10 ms. Podobnie jak w całym 2022 i 2023 roku, w I kwartale 2024 roku najszybszy światłowód oferował Orange, którego klienci pobierali dane ze średnią prędkością 290 Mb/s przed INEA (271 Mb/s), T-Mobile Stacjonarnym (255 Mb/s) oraz Netią (248 Mb/s). W przypadku upload wygrywa INEA z wynikiem 259 Mb/s przed T-Mobile Stacjonarnym (114 Mb/s) i Netią (112 Mb/s). Z kolei dostawcami internetu o najniższych opóźnieniach są: Toya z wynikiem zaledwie 6,3 ms, a następnie Orange (8,7) i INEA (9,2 ms).

Statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w tej kategorii za ostatnie 12 miesięcy 2023/2024 r. przedstawia poniższy wykres.

Prędkość internetu w polskich miastach

W wyszukiwarce internetu na stronie SpeedTest.pl prezentujemy aktualnie statystyki prędkości dla 360 miejscowości w Polsce w kategoriach: internet domowy, internet Światłowodowy FTTH, internet mobilny, internet 5G. Są to informacje oparte na testach Użytkowników naszych aplikacji pomiarowych, które pomogą w sprawdzeniu, którzy operatorzy działają w ich miejscowości i jakich parametrów łącza można się spodziewać.

W ramach tych miejskich zestawień raportujemy w tej chwili parametry dla 462 dostawców internetu, z których większość stanowią lokalni operatorzy. Lista dostępnych miejscowości ze statystykami przedstawiona jest niżej:

Informacje dodatkowe

Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania wyników powyższych rankingów w kontekście znaku towarowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Zgoda udzielana jest na okres maksymalnie jednego roku. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.

Zasady obowiązujące podczas tworzenia rankingu:

  • Nazwę operatora określamy na podstawie publicznego adresu IP użytkownika z informacji dostępnych w RIPE lub przekazanych od operatora.
  • Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregujemy surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniamy nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
  • Kształtowanie ruchu pomiarowego (prędkość transmisji danych) pomiędzy serwerami pomiarowymi a użytkownikiem aplikacji w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl musi podlegać tym samym zasadom, co w przypadku pozostałych usług internetowych dla danego użytkownika. Dotyczy to zarówno dostawców usługi dostępu do Internetu, jak i dostawców serwerów pomiarowych.
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.