W drugim miesiącu działania sieci 5G opartych o nowe pasmo 3,6 GHz, na pozycjach nowych liderów w rankingu 5G umocnili się Orange i T-Mobile, a w rankingu internetu mobilnego (3G/4G/5G) T-Mobile.

W poprzednim komunikacie informowaliśmy, że średnie prędkości 5G z wykorzystaniem C-band wyniosły około 400 Mb/s, 9-krotnie więcej od średniej prędkości w polskim Internecie mobilnym 3G/4G/5G w 2023 roku (45 Mb/s). Testy w nowym paśmie zaledwie po kilku tygodniach działania podniosły też około 3-krotnie średnią prędkość 5G w porównaniu z tym oferowanym dotychczas na “starych” pasmach współdzielonych z LTE, gdzie 5G osiągało 60-70 Mb/s. Oczywistym jest więc, że na pozycje operatorów w rankingach kluczowy wpływ będzie miała liczba nadajników obsługujących C-band. A ta, według informacji prasowych operatorów w lutym, wynosiła dla T-Mobile – około 1850, dla Orange – około 1240, Play – nieznana liczba aktywnych stacji w tym czasie, blisko 500 pozwoleń radiowych. Warto dodać, że informacje z marca wskazują, że zostały uruchomione kolejne stacje bazowe z nowym pasmem.

Bardzo dobre parametry nowego pasma oraz szybko rosnąca liczba nadajników obsługujących 3,6 GHz powodują, że zazwyczaj stabilne rankingi internetu 5G i internetu mobilnego SpeedTest.pl od stycznia bieżącego roku przechodzą rewolucję. Widać to w statystykach za luty 2024 roku.

Ranking 5G

W lutym zdecydowanymi liderami rankingu 5G byli Orange (217,2 Mb/s) oraz T-Mobile (214,5 Mb/s) przyspieszając w stosunku do stycznia o odpowiednio 46% i 58%. Duże wzrosty w porównaniu ze styczniem zanotował też Play (+61%, do 126 Mb/s).

Ranking mobilny (3G/4G/5G)

Ranking mobilny ma zdecydowanego lidera, którym jest T-Mobile (86,4 Mb/s), przed Orange (63,7 Mb/s). W przypadku tego rankingu, udział testów szybkiego 5G w stosunku do zdecydowanie wolniejszych 4G i 3G, w zasadniczy sposób wpływał na statystyki i był najwyższy w T-Mobile.

Na podstawie tych danych można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach, wraz z rozwojem rolloutu nowego 5G, będziemy zapewne świadkami kolejnych dynamicznych zmian w rankingach sieci mobilnych.

Zapraszamy również do zapoznania się z rankingiem internetu domowego i światłowodowego FTTH za luty 2024. 

Informacje dodatkowe

Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania wyników powyższych rankingów w kontekście znaku towarowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Zgoda udzielana jest na okres maksymalnie jednego roku. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.

Zasady obowiązujące podczas tworzenia rankingu:

  • Nazwę operatora określamy na podstawie publicznego adresu IP użytkownika z informacji dostępnych w RIPE lub przekazanych od operatora.
  • O kwalifikacji danego ISP do rankingu decyduje minimum 0,5% udziału w całkowitej liczbie testów w danej kategorii, a o miejscu w rankingu średni wynik dla prędkości pobierania danych (download).
  • Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregujemy surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniamy nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
  • Kształtowanie ruchu pomiarowego (prędkość transmisji danych) pomiędzy serwerami pomiarowymi a użytkownikiem aplikacji w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl musi podlegać tym samym zasadom, co w przypadku pozostałych usług internetowych dla danego użytkownika. Dotyczy to zarówno dostawców usługi dostępu do Internetu, jak i dostawców serwerów pomiarowych.
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.