W I kwartale 2024 roku miastem z najszybszym 5G był Kraków (aż 289 Mb/s). Z kolei w kategorii zbiorczej dla internetu mobilnego 3G/4G/5G liderem były Katowice z wynikiem 142 Mb/s. W ciągu kwartału prędkości w miastach wzrosły 2-3 krotnie, a wszystko to za sprawą uruchomienia nowego 5G w paśmie 3,6 GHz.

Porównano prędkość internetu mobilnego (3G/4G/5G) dla 63 miast, a w przypadku internetu 5G – dla 11 miejscowości. Miasta zostały wybrane na podstawie największej liczby testów w danej kategorii.

Najszybsze 5G w Krakowie

Kraków, często wskutek problemów z pozwoleniami na budowę nadajników (szczególnie w starej części miasta), miewał problemy z jakością internetu mobilnego. Ale obecne wyniki wskazują, że ten czas dawna stolica Polski ma już chyba za sobą. Prędkość 5G, osiągając w tym mieście aż 289 Mb/s, dosłownie „odleciała” w porównaniu z ostatnim kwartałem 2023 roku (77 Mb/s). Był to wzrost blisko czterokrotny, największy spośród wszystkich analizowanych miejscowości.

Bardzo podobną prędkość 5G można uzyskać w Katowicach (278 Mb/s). Następne w kolejności miasta (Poznań, Warszawa i Gdańsk) oferują 5G na poziomie ok 260 Mb/s. Widać więc, że rollouty nowej sieci 5G tradycyjnie rozpoczęto od największych miejscowości. Łatwo to zauważyć porównując wyniki z wymienionych miast z prędkościami uzyskanymi np. w Szczecinie (151 Mb/s), czy Białymstoku (170 Mb/s), gdzie zagęszczenie stacji z C-band nie jest jeszcze duże. 

W sieciach 5G rośnie również upload. Może nie tak spektakularnie jak w przypadku download, jednak w takich miastach, jak Wrocław, Kraków i Lublin widać przyrosty prędkości pobierania na poziomie ok. 50%. To już sporo.

Najszybszy internet mobilny w Katowicach

W czołówce miast z najszybszym internetem mobilnym 3G/4G/5G również znajdują się największe miasta, co jest oczywistą konsekwencja rozpoczęcia rolloutu nowego 5G od największych miejscowości. Najszybszym internetem mobilnym mogą się cieszyć mieszkańcy Katowic (142 Mb/s), potem Olsztyna (137 Mb/s) i Warszawy (135 Mb/s). To właśnie w największych miastach widać wpływ nowej sieci 5G, gdyż przyrosty prędkości w tej kategorii są 2-3 krotne w porównaniu z IV kwartałem 2023 roku.

Na przeciwległym biegunie znajdują się mniejsze miasta, jak Konin (37 Mb/s) czy Siedlce (50 Mb/s), w których w dalszym ciągu podstawowy zasięg budowany jest przez LTE.

Zapraszamy do zapoznania się ze statystykami dla 360 miast w Polsce:

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.