Już od dłuższego czasu wiadomo, że pierwsze sieci 5G powstaną w 2020 roku. Będzie to w przybliżeniu 10 lat po pierwszych sieciach 4G LTE. Jak na razie wydaje się, że termin ten jest dość realny. Qualcomm już w październiku ogłosił, że pracuje nad modemem Snapdragon X50 5G. Jednak Intel również pokazał co potrafi, ponieważ ich modem będzie dostępny w tym samym czasie, co układ Qualcomm’a. Mowa oczywiście o drugiej połowie bieżącego roku.

Aktualnie operatorzy na całym świecie dalej pracują nad poprawą dostępności swoich sieci 4G, ponieważ ogranicza ich brak licencji na nadawanie w niskich pasmach częstotliwości. Ostatnio w Polsce operatorzy zaczęli stawiać coraz więcej stacji bazowych pracujących w paśmie 800 MHz, co powinno poprawić sytuację. Do czasu pojawienia się sieci 5G, w Europie zwolnione zostanie pasmo 700 MHz, które aktualnie jest używane przez telewizję naziemną. Jak do tej pory LTE-Advanced oferuje prędkości rzędu 1 Gbit/s, a w testach laboratoryjnych osiągano nawet 1,91 Gbit/s. Już niedługo pojawią się pierwsze telefony wyposażony w najszybszy modem LTE, czyli Snapdragon X16 LTE będący częścią chipsetu Snapdragon 835. Jest to pierwszy układ umożliwiający pobieranie danych za pomocą sieci LTE-Advanced z prędkością 1 Gbit/s.

Pierwszy modem 5G, jaki przygotuje Intel będzie oferować 5 Gbit/s.

Taka sama prędkość będzie możliwa do osiągnięcia również za pomocą modemu Qualcomma, czyli Snapdragon X50 5G. Jak widać, pierwsze modemy sieci nowej generacji będą 5 razy szybciej niż obecne rozwiązania korzystające z już dostępnej technologi. Czy jest to jakaś rewolucja? Na pierwszy rzut oka nie, ale nie powinniśmy porównywać zaczątków sieci 5G z już dobrze rozwiniętymi sieciami LTE-Advanced. Jednym z pierwszych modemów LTE był Qualcomm MDM9200. Układ ten pojawił się w 2010 roku i był modemem LTE kategorii 3, czyli pobierał dane z maksymalną prędkością 100 Mbit/s. Zatem pierwsze urządzenia 5G będą miały do swojej dyspozycji połączenie bezprzewodowe 50 razy szybsze, niż było to w przypadku 4G LTE.

Ludzie zastanawiają się, po co komu tak szybki Internet w telefonie.

Już teraz jest nam ciężko sobie wyobrazić potrzebę posiadania w telefonie Internetu szybszego niż 100 Mbit/s. Prawda jest taka, że nawet firmy telekomunikacyjne pracujące nad 5G nie wiedzą do końca, w jakim celu będą używane sieci nowej generacji. Mówi się między innymi o usługach czasu rzeczywistego oraz błyskawicznym dostępie do treści. Dojdzie do tego, że czas wczytywania strony będzie ograniczony przez wydajność przeglądarki, a nie prędkość połączenia. Intel myśli o zastosowaniu 5G w samochodach autonomicznych, które będą wymieniać dane między sobą (system vehicle-to-vehicle). Całkiem możliwe, że sieć komórkowa nowej generacji znajdzie również swoje zastosowanie w centrach danych, czy też tak zwanych “mądrych miastach”, czyli Internet of Things (Internet Rzeczy) w skali całej aglomeracji.

Źródło: Intel

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.