Mniej więcej tydzień temu w sieci pojawiły się informacje, że szczegóły techniczne na temat chipsetu Qualcomm Snapdragon 835 zostaną ujawnione podczas targów CES 2017. Ta wyczekiwana w świecie IT impreza zaczyna się już jutro, a dzisiaj nad ranem w sieci pojawiły się slajdy opisujące nowy układ. Budzi to wielkie zainteresowanie, ponieważ procesor ten znajdzie w każdym tegorocznym flagowcu.

Pierwsze informacje na temat układu Snapdragon 835 pojawiły się już w listopadzie. Było wtedy wiadomo, że nowy chipset zostanie wyprodukowany w procesie technologicznym 10 nm, dzięki czemu osiągnie wydajność o 27% lepszą niż w przypadku układu Snapdragon 820.

Snapdragon 835 będzie posiadać modem X16 LTE wyciągający 1 Gb/s.

Ostatnio zastanawiałem się jakiego telefonu podczas swoich testów używali ostatnio inżynierowie T-Mobile osiągając prędkość przesyłu danych bliską 1 Gb/s. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby był to właśnie jakiś prototyp z nowym układem od Qualcomm’a. Jednakże tegoroczne flagowce raczej nie będą oferować jeszcze takich prędkości. Chciałbym się tutaj mylić, ale żaden z przecieków dotyczących Samsunga Galaxy S8, czy LG G6 nie mówiły o obsłudze MIMO 4×4. Co prawda oprogramowanie Galaxy Note 7 sugerowało, że Samsung przymierza się do wprowadzenia MIMO 4×4, ale przez palącą aferę tego modelu, nikt nie sprawdził, czy smartfon ten ma w środku 4 anteny.

Moc obliczeniowa będzie pochodzić z rdzeni Kryo 280.

Nowy procesor będzie posiadać dwa klastry, po 4 rdzenie każdy. Qualcomm zakłada, że przez około 80% czasu pracować będzie głównie mniej wydajny klaster złożony z 4 rdzeni taktowanych zegarem 1,9 GHz oraz mających do dyspozycji 1 MB pamięci cache L2. Pozostałe 4 rdzenie używane przez 20% czasu mogą pracować z zegarem do 2,45 GHz, co ma zapewnić dużo większą wydajność. Dodatkowo drugi rdzeń ma do swojej dyspozycji 2 MB pamięci podręcznej L2. Taka architektura ma zapewnić zarówno dużą moc obliczeniową, jak i mały pobór energii podczas realizacji większości zadań.

Za grafikę odpowiedzialny będzie układ Adreno 540.

Nowy moduł graficzny ma być w stanie wyświetlić 60 razy więcej kolorów niż dotychczas znane chipsety z rodziny Snapdragon. Do tego grafika ma być generowana 25% szybciej. Układ Adreno 540 zapewnia wsparcie takich rozwiązań jak: DirectX 12, OpenGL ES oraz Vulkan. Do tego możliwe jest odtwarzanie materiałów wideo o rozdzielczości 4K z 60 klatkami na sekundę. Jak to wszystko będzie wyglądać w praktyce, przekonamy się już za kilka miesięcy. Do tego czasu światło dzienne ujrzą pierwsze telefony z tym chipsetem, czyli Samsung Galaxy S8, LG G6 oraz Xiaomi Mi 6.

Źródło: Android Pure

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.