Pasmo częstotliwości jest dobrem wspólnym o ograniczonych zasobach, dlatego też mamy organizacje, które zajmują się jego zagospodarowaniem.

Do zdań takich instytucji należy między innymi planowanie, na których zakresach częstotliwości będą pracować technologie jutra. Kilka dni temu Unia Europejska uzgodniła, że pasmo 700 MHz nie będzie już dłużej używane przez telewizję naziemną i zostanie ono przeznaczone na Internet mobilny. Pojawiły się nawet głosy, że miałoby zostać ono przeznaczone na system 5G.

Nie ma co się oszukiwać, pasmo 700 MHz pozostałe po telewizji analogowej jest łakomym kąskiem dla operatorów telefonii komórkowej.

Pozwoliłoby one na budowanie stacji bazowych, które dostarczałyby Internet mobilny na bardzo dużych obszarach. Zasada jest prosta, im mniejsza częstotliwość tym nadajnik ma większy zasięg. Dlatego też wszystkich cieszy ostatnie porozumienie. 14 grudnia przedstawiciele słowackiej Prezydencji, Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej uzgodnili tekst decyzji harmonizującej przyszłe wykorzystanie częstotliwości z pasma 700 MHz w Unii Europejskiej.

Po 30 czerwca 2020 roku pasmo 700 MHz będzie przeznaczone dla Internetu mobilnego.

Na szczęście nadawcy telewizji naziemnej dalej będą mogli korzystać z częstotliwości 470 – 694 MHz. Zatem spokojnie, nie będziecie musieli kupować nowych anten. Unia Europejska uznała (i słusznie), że nie potrzeba już aż tak szerokiego pasma przeznaczać na telewizję naziemną. Telewizja cyfrowa dużo lepiej wykorzystuje dostępne częstotliwości niż telewizja analogowa. Dlatego też częstotliwości 694 – 790 MHz będą przeznaczone dla usług bezprzewodowej transmisji danych. W harmonogramie uwzględniono możliwość przesunięcia terminu o 2 lata, co jest bardzo korzystne dla Polski. Nasz regulator będzie musiał w tej kwestii porozumieć się z sąsiadami spoza Unii Europejskiej (Ukrainą oraz Rosją), że skoordynować użycie pasma 700 MHz w obszarach przygranicznych. Fale radiowe nie uznają granic terytorialnych, dlatego też rosyjskie oraz ukraińskie kanały telewizyjne można odbierać na terenach przygranicznych.

Mówi się o przeznaczeniu pasma 700 MHz dla systemów 5G.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Andrus Ansip stwierdził, że pasmo 700 MHz powinno być używane do usług Internetowych o dużych zasięgach oraz wysokich prędkościach transmisji danych. Pozwoli to na rozpowszechnienie dostępu do Internetu w Europie, wliczając w to obszary wiejskie. Pan wiceprzewodniczący dodał jeszcze, że decyzja ta utoruje drogę rozwojowi systemom komórkowym nowej generacji, czyli 5G. Media jednak trochę nadinterpretowały to stwierdzenie, ponieważ pojawiły się głosy, że 5G w Europie będzie działać w paśmie 700 MHz. Nic bardziej mylnego. Nowe systemy będą oferować astronomiczne prędkości (sięgające nawet 12 Gbit/s), zatem będą korzystały z bardzo szerokich kanałów radiowych. Niecałe 100 MHz dostępne pomiędzy częstotliwościami od 697 MHz do 790 MHz to za mało dla 5G. Dlatego też pierwsze urządzenia nowej generacji będą operować w paśmie 28 GHz. Qualcomm już zapowiedział nowy modem tego typu. Pasmo 700 MHz zostanie zapewne zagospodarowane przez sieci LTE oraz LTE-Advanced, które w przyszłości będą współpracować z nową technologią 5G.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, PAPTelecom TV

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.