Wdrożenie 5G na nowych częstotliwościach skokowo zmienia jakość polskiego Internetu mobilnego. Średnie prędkości 5G z użyciem pasma 3,6 GHz wynoszą na ten moment ok. 400 Mb/s, a szczytowe sięgają 1,36 Gb/s. 

Pierwsze testy 5G w paśmie C zostały wykonane przez użytkowników aplikacji SpeedTest.pl 18 stycznia 2024 r. w sieciach T-Mobile oraz Orange. Osiem dni później również Play uruchomił pierwsze nadajniki z nowym pasmem. Z komunikatów operatorów z ostatnich kilku/kilkunastu dni wynika, że T-Mobile posiada ok. 1500 nadajników z C-band, Orange ok. 1000, a Play ponad 200. Wszyscy ci operatorzy zapowiadają dalszą rozbudowę sieci. Dotychczas nie są znane plany Plusa.

Testy 5G wykonane zostały w aplikacjach:

Po ponad dwóch tygodniach od wdrożenia 5G na nowych częstotliwościach 3,6 GHz, możemy trochę więcej powiedzieć o wpływie nowego pasma na wyniki operatorów.

Ranking 5G

Bardzo wysokie prędkości osiągane w nowych sieciach trzech operatorów spowodowały duże zmiany w styczniowym rankingu 5G, który bazuje na wszystkich testach 5G, również wykonywanych w sieciach współdzielonych z LTE. Pierwsze i drugie miejsce zdobyły spółki korzystające z sieci NetWorks – Orange oraz T-Mobile, z downloadem na poziomie odpowiednio 149,1 i 135,7 Mb/s. Plus, dotychczasowy lider rankingu od ponad 3 lat, spadł na trzecie miejsce (128,6 Mb/s). Play, który uruchomił nowe 5G w ostatnim tygodniu stycznia, osiągnął 114 Mb/s i szybko zmniejsza różnice do Plusa.

Bazując na danych do 5 lutego widzimy, że prędkość pobierania w sieciach 5G po uruchomieniu C-band wzrosła ponad trzykrotnie dla Orange i T-Mobile oraz o ok. 60% dla Play, ale w tym przypadku mamy późniejszy start i jeszcze niedużą liczbę nadajników.

Warte podkreślenia są również wzrosty prędkości upload:

i niewielkie spadki opóźnień:

Imponujące prędkości w sieciach 3,6 GHz

Przytaczając dane rankingowe należy raz jeszcze podkreślić, że wyniki te są mieszanką testów wykonywanych w nowych sieciach 5G w paśmie 3,6 GHz (3,4-3,8 GHz), w paśmie 2,6 GHz dostępnym w Plusie oraz w pasmach współdzielonych z LTE. Różnica w prędkościach osiąganych w nowych sieciach z wykorzystaniem pasma 3,6 GHz a tymi w sieciach współdzielonych jest ogromna, bo prawie 7-krotna. W sieciach z C-band średnio możemy otrzymać ok. 400 Mb/s, a we współdzielonych niewiele ponad 60 Mb/s. Co ciekawe, w C-band dostępny jest znacznie wyższy upload (ok. 47 Mb/s) oraz (co zapewne ucieszy wielu internautów) znacznie niższy ping – 18 ms, zbliżony do osiąganego w sieciach stacjonarnych.

Dla fanów rekordów ciekawostką będzie zapewne fakt, że dotychczas największa prędkość uzyskana w C-band to 1,36 Gb/s.

Pozostaje nam podtrzymać własny komentarz z 18 stycznia, że to kolejny bardzo mocny krok w rozwoju technologii mobilnego dostępu do Internetu. Pierwszy ruch uczynił ponad 3 lata temu Plus, wprowadzając 5G z 2-3 krotnie szybszym Internetem od konkurencji i przez te lata będąc w tym obszarze niekwestionowanym liderem. Nasze badania satysfakcji klientów wskazują, że najbardziej zadowoleni są ci internauci, których średni download wynosi ponad 100 Mb/s, choć oczywistym jest że do poprawnego korzystania z zasobów sieci zazwyczaj wystarcza znacznie mniejsza prędkość. W styczniu wszyscy operatorzy mobilni przekroczyli tę granicę, co daje nadzieje, że za 2-3 lata znaczna część polskich użytkowników będzie miała dostęp do wysokiej jakości Internetu mobilnego, zadawalającego nawet najbardziej wybrednych.

Dziś rynek otrzymał kolejny impuls i teraz warto dopingować operatorów, żeby nie poprzestali na rolloucie tylko w dużych miastach.

T-Mobile liderem rankingu mobilnego

Wzrost udziału testów z bardzo wysokimi wynikami spowodował też zmiany w rankingu mobilnym obejmującym testy w sieciach 3G/4G/5G. Na pierwsze miejsce w styczniu po 3 kwartałach wrócił T-Mobile (62,4 Mb/s), wyprzedzając dotychczasowego lidera – Plusa (55,1 Mb/s). W naszej ocenie wzrastający udział testów z użyciem C-band w najbliższych miesiącach mocno zmieni wyniki poszczególnych operatorów.

Vectra przyspiesza

W rankingu Internetu domowego zmieniła się pozycja wicelidera. Drugie miejsce zajęła Vectra (248,4 Mb/s) tracąc zaledwie 6 Mb/s do lidera – T-Mobile Stacjonarny (253,6 Mb/s).

Informacje dodatkowe

Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania wyników powyższych rankingów w kontekście znaku towarowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Zgoda udzielana jest na okres maksymalnie jednego roku. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.

Zasady obowiązujące podczas tworzenia rankingu:

  • Nazwę operatora określamy na podstawie publicznego adresu IP użytkownika z informacji dostępnych w RIPE lub przekazanych od operatora.
  • O kwalifikacji danego ISP do rankingu decyduje minimum 0,5% udziału w całkowitej liczbie testów w danej kategorii, a o miejscu w rankingu średni wynik dla prędkości pobierania danych (download).
  • Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregujemy surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniamy nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
  • Kształtowanie ruchu pomiarowego (prędkość transmisji danych) pomiędzy serwerami pomiarowymi a użytkownikiem aplikacji w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl musi podlegać tym samym zasadom, co w przypadku pozostałych usług internetowych dla danego użytkownika. Dotyczy to zarówno dostawców usługi dostępu do Internetu, jak i dostawców serwerów pomiarowych.
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.