Jedna z najlepszych serii naszych czasów będzie w tym roku obchodzić swoje 20-lecie. Jest to dla święto personalne, ponieważ Diablo jest moją ulubioną serią, jeżeli chodzi o gry na PC. Za wersją konsolową nie specjalnie przepadam, ale to zapewne wina tego, że źle gra mi się na padach. Jestem mocno przyzwyczajony do myszki i klawiatury.

W każdym razie seria gier Diablo skradła moje serce już dawno temu.

Obiecywałem sobie już nie raz, że nocne sesje z tą grą po kilka dni z rzędu powinny zniknąć, ale jest to silniejsze ode mnie. Tym bardziej ucieszył mnie fakt, że Blizzard na 20-lecie swojego najlepszego tytułu postanowił przygotować dla fanów serii bardzo ciekawy event. Jest to naprawdę bardzo godne uhonorowanie zarówno solenizanta, jak i fanów produkcji, którzy byli za pan brat z tymi tytułami tyle czasu. Niespodzianki mają pojawić się także w innych tytułach firmy Blizzard. Odnogi eventu znajdziemy z takich grach jak w Diablo III, Heroes of the Storm, Hearthstone, Overwatch, StarCraft II i World of Warcraft. Pamiętajcie, że  zaplanowane atrakcje będą dostępne przez ograniczony czas, więc uważajcie, żeby niczego nie przegapić.  Oczywiście, jako fan serii przygotowałem dla Was artykuł na temat ciekawostek, jakie pojawią się w grach.

Zacznijmy od mojej ulubionej serii, czyli samego Diablo.

Prezent dotyczyć będzie Diablo III, ale znajdą w nim coś dla siebie też fani pierwszego tytułu tej serii, czyli Diablo I. Powiem szczerze, że bardzo mnie zainteresowało to, co Blizzard zamierza wprowadzić. O samym dodatku dowiedziałem się od kolegi z pracy, który mówił o nim z wypiekami na policzkach. Dzięki wypuszczonemu patchowi przeżyjecie jeszcze raz klasyczną przygodę z pierwszej części Diablo w rocznicowym wydarzeniu Ciemność nad Tristram. Chodzi o to, że po przejściu konkretnych lokacji pojawi Wam się portal, który przeniesie Was do świata rodem z Diablo I. Jestem nawet w stanie pokusić się o stwierdzenie, że będzie to dokładnie Diablo I. W sieci można nawet znaleźć informacje o tym, jakoby Blizzard przygotował dla fanów lokacje z dokładnie taką samą pikselozą, jaka miała miejsce w pierwszej części serii. Jest to bardziej niespodzianka dla starszych fanów serii. Młodzież może zabijać się o piksele. Zastanawiam się tylko, czy taka funkcjonalność nie zabije mojej miłości do Diablo I. Boje się, że kiedy teraz zobaczę, jak ta gra wyglądała, to cały jej urok pryśnie. Mam nadzieję, że tak nie będzie.

Heroes of the Storm

Diablo nie jest jedynym tytułem, który świętuje. Kolejnym jest Heroes of the Storm.

Gra ta z okazji imprezy pod logiem Diablo także dostanie swoje niespodzianki. W jej ramach Blizzard do zgarnięcia przygotował specjalny portret z motywem Diablo! Ot, taka mała niespodzianka. Wprowadzona została także specjalna nowa mapa. Jest ona w pełni dynamiczna i dostępna w trybie Bohaterskiej bójki. Kolejnymi grami, które dostaną swoje aktualizacje związane z Diablo są Overwatch i Hearthstone. W przypadku tej pierwszej połączono walkę o losy Sanktuarium z batalią o przyszłość ludzkości. Wprowadzono do niej także portret Diablo oraz wzory graffiti przedstawiających ulubione klasy postaci z Diablo III. W przypadku Heartstone pojawi się nowa postać. Jest to tajemniczy wędrowca, którego znajdziecie w Karczemnej bójce. Ściska on w ręku podniszczoną talię kart. Naszym zadaniem będzie się dowiedzieć, kim jest i co ukrywa. Nowości nie ominęły również kolejnych klasyków Blizzard, czyli Starcrafta i World of Warcraft. W Starcrafcie II także pojawi się Diablo. Ujrzymy go jako pracującego robotnika. W przypadku gry WoW, do jej universum wprowadzono postacie, które znacie z serii Pana Grozy.

Okazuje się jednak, że fani nie są wcale tak pocieszeni, jakby się wydawało.

W sieci można znaleźć wiele nieprzychylnych komentarzy, jakoby Blizzard nie robił nic poza portretami. Może odrobina prawdy w tym jest i dodatki nie są aż tak genialne, ale próbuję się pocieszyć faktem, że pewnie zespół mocno pracuje nad czwartą osłoną serii i nie ma czasu na więcej nowości. W końcu jakiś czas temu zatrudnili całą kolekcję developerów i testerów do nowego projektu. Wszyscy liczą, że będzie to albo dodatek do trzeciej części, albo część czwarta, na którą fani oczekują. Tak czy siak, będzie dobrze. Fani Tristram będą z jednej i drugiej opcji bardzo zadowoleni.

[AKTUALIZACJA] Patch 2.4.3 jest już dostępny do pobrania

U mnie już się pobiera i zaraz będę szukać portali do świata Diablo I. Po materiałach wideo widać, że twórcy zrobili kawał dobrej roboty. Całość działa na silniku Diablo III, ale specjalne filtry nałożone na struktury sprawiają, że wracają wspomnienia z dawnych lat. Cały event potrwa do końca stycznia. Podczas jego trwania będziecie mogli zdobyć kilka klasycznych przedmiotów, nagród do transmogryfikacji oraz osiągnięć. Deweloperzy przygotowali również kilka niespodzianek, które czekają na odkrycie. Dlatego też warto w tym czasie śledzić fora społecznościowe, ponieważ gracze na pewno będą dzielić się swoimi odkryciami. Pamiętajcie, żeby po zejściu do podziemi Tristram otworzyć każdą skrzynię oraz klikać wszystko, co popadnie.

Aktualizacja 2.4.3 wprowadza również zmiany w Głębokich Szczelinach. Potwory powinny być teraz rozmieszczone bardziej równomiernie, a rozmiary poziomów zbliżone do siebie. Deweloperzy zmienili również statystyki kilku legendarnych poziomów, więc lepiej sprawdźcie swój ekwipunek, zanim wyruszycie w bój. Ostatnia zmiana dotyczy pewnego denerwującego aspektu mechaniki walki. Teraz będziecie mogli zadawać obrażenia przeciwnikom, którzy są w powietrzu podczas skoku na Was. Żeby nie było nudno (i za łatwo), deweloperzy wprowadzili nowy afiks: Moloch. Potwory obdarzone tym bonusem są niewrażliwe na wszystkie efekty ograniczające kontrolę. Na szczęście są one wolniejsze oraz bardziej podatne na pozostałe ataki. Dobra starczy tego dobrego. Stary, dobry Rzeźnik z Diablo I czeka na starcie.

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.