Jak wiadomo, technologia 5G w naszym kraju ciągle raczkuje. Prawda jest taka, że jesteśmy jeszcze mocno na poziomie LTE i ta nie wszędzie występuje. Dalej mamy też dziury zasięgowe i miejsca, gdzie dostępu do internetu nie ma.

Jak także wiadomo, na świecie wszystko idzie o wiele szybciej. Oni mogą się pochwalić świetnie prosperującą infrastrukturą i firmy powoli chcą wprowadzać sprzęt pod nową technologię. Zgodnie z oświadczeniem firmy Qualcomm, komercyjnie wyprodukowane przez nich modemy Snapdragon X50 5G, będą pierwszymi modelami zaprojektowanymi specjalnie dla nowej generacji flagowców i ich producentów, którzy będą mogli wykonać wewnętrzne testy 5G. SnapdragonX50 będzie wspierał częstotliwość 28 GHz, która już teraz jest wykorzystywana przez Nokię oraz amerykańskie flagowce w ramach testów technologii 5G.

Zastanawiamy się zatem, czy nowy modem Snapdragon X50 5G wspiera aż do 5 Gbps transmisji łącza.

Jesteście w stanie sobie to wyobrazić? Prędkość przesyłu danych pięć razy potężniejsza niż twój czy mój laptop, który w standardowym zestawie od producenta dostaje kartę sieciową 1 Gbps. Niezwykły wynik, jaki osiąga ta technologia, jest rezultatem zastosowania ośmiu 100 MHz (przetworników agregujących), których łączna szerokość pasma wynosi 800 MHz oraz 8×8 MIMO (Multiple Input Multiple Output) razem z anteną adoptującą kształtowanie wiązki. Oznacza to, nie mniej, nie więcej tyle, że komórka połączeniowa używa metody śledzenia wiązki w celu określenia wykorzystania fal radiowych. Qualcomm twierdzi, że łączność z siecią 5G zostanie zachowana nawet w non-Line-of-sight. Nowy Snapdragon ma współpracować także z 4G i LTE-A. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu wbudowanego modemu Gigabit LTE.

[vlikebox]

Jak Wam się podoba? Ciekawe, kiedy 5G zagości u nas. Mam nadzieje, że jednak nasi rodowici operatorzy się postarają i już niedługo przetestujemy nową technologię na swoich smartfonach.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.