Sieci 5G najpierw pojawią się w tylko największych miastach. Dopiero po jakimś czasie operatorzy zaczną dostosowywać pod nową technologię nadajniki znajdujące się w pobliżu mniejszych miejscowościach. Teraz nawet nikt nie chce szacować, kiedy 5G będzie dostępne na terenie całej Polski. Natomiast jest już taki kraj w Europie, który może pochwalić się ogólnokrajowym zasięgiem 5G. Jest to… San Marino.

Już rok temu pisałem o tym, że San Marino będzie pierwszym krajem z 5G. Oczywiście operatorzy z różnych państw robili wszystko, co w ich mocy, żeby móc sobie przypisać miano “pierwszej sieci 5G”. Jednak mowa jest tutaj jedynie o sieciach testowych oraz rozwiązaniach komercyjnych dla przedsiębiorstw. Z kolei włoski operator Telecom Italia ma dużo większe ambicje. San Marino miało być pierwszym państwem posiadające 100% pokrycie siecią 5G zgodną ze specyfikacją 3GPP. I tak się stało. Telecom Italia i Nokia ogłosi właśnie, że San Marino ma już ponad 99% pokrycie terytorialne oraz populacyjne stacjami bazowymi 5G.

Ogólnokrajowy zasięg 5G w San Marino nie zbyt dużym wyczynem technologicznym

San Marino jest niewielką enklawą o powierzchni 61,2 km² z 33 tys. mieszkańców. Dodatkowo obowiązują tam przychylne niż we Włoszech przepisy, które pozwalają operatorowi na przeprowadzanie zaawansowanych testów 5G. Dodatkowo pokrycie całego państwa nie wymagało zbyt dużej inwestycji. Ogólnokrajowy zasięg w San Marino zapewnia 8 stacji bazowych Nokii. Każda z nich pracuje w paśmie 3500 MHz, natomiast część posiada również anteny i moduły radiowe na pasmo milimetrowe 26 GHz. Dodatkowo mamy tutaj do czynienia z nadajnikami obsługującymi technologię Massive MIMO. Jest nowa technika transmisji danych, która pozwala na jednoczesny przesył dziesiątek strumieni sygnałów i dynamiczne dostosowanie wiązek anteny do aktualnej pozycji użytkowników. Dzięki temu stacje bazowe 5G będą miały dużo większą pojemność od swoich odpowiedników z sieci LTE-Advanced.

To nie koniec nowości. Nokia rozbuduje obecne w San Marino stacje bazowe o instalacje typu “small cell”. Są to specjalne moduły radiowe zintegrowane z antenami, które charakteryzują się niewielkim zasięgiem. Zostaną umieszczone one w tych miejscach, gdzie występuje największe natężenie ruchu. Oprócz nowoczesnych stacji bazowych, w San Marino pojawią się zwirtualizowane elementy sieci szkieletowej oraz struktury radiowej. Telecom Italia oraz Nokia podkreślają, że jest to jedna z pierwszych sieci tego typu na świecie.

Źródło: Telecom Italia

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.