Fani nowych technologii nie mogą narzekać na brak docierających do nas zewsząd wieści. Wszyscy czekamy na komercyjny start sieci 5G. Dla producentów stacji bazowych jest to nie lada wyzwanie. Okazuje się, że jeden z nich, a dokładniej Huawei, musi się ścierać z problemami, które nie mają podłoża technicznego. Chińczycy są atakowani ze wszystkich stron. Doszło nawet do tego, że dyrektor finansowa Huawei trafiła za kratki.

Szefowa Huawei aresztowana za handel z Iranem

Amerykańskie służby bardzo rygorystycznie podchodzą do kwestii sankcji na handel z Iranem. Dotyczy to m.in. producentów smartfonów, którzy nie mogą sprzedawać w Iranie urządzeń wyposażonych w komponenty pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego kanadyjskie służby zatrzymały dyrektor finansową Huawei: Meng Wanzhou. Całej sprawie dodaje pikanterii fakt, że jest ona jednocześnie córką założyciela całego koncernu. Meng Wanzhou wyszła już z aresztu. Zapłaciła kaucję w wysokości 7,5 miliona dolarów i zgodziła się nie opuszczać swojego mieszkania w Vancouver w godzinach od 23 do 6. Chinka może przebywać w swoim domu do czasu rozprawy. Ma też nie opuszczać terytorium Kanady.

Wi-Fi

Minimalna przepustowość publicznych hotspotów Wi-Fi to 30 Mbit/s

W zeszły tygodniu weszła w życie nowa Megaustawa, która zmieniła warunki świadczenia bezpłatnego dostępu do Internetu przez jednostki samorządu terytorialnego. Nowe przepisy Prawa Telekomunikacyjnego zniosły konieczność uzyskiwania zgody UKE na świadczenie usługi bezpłatnego dostępu do Internetu. Samorządy muszą jedynie zgłosić to Prezesowi UKE. Dodatkowo nowe hotspoty mogą być instalowane tylko w miejscach publicznych, a ich przepustowość nie może być mniejsza niż 30 Mbit/s. Natomiast działające już hotspoty objęto 3-letnim okresem przejściowym. Przez ten czas mogą one działać zgodnie z warunkami określonymi we wcześniej wydanych zgodach.

Showmax

Showmax znika z Polski

Showmax należy do tych serwisów VoD, które odniosły w Polsce sukces. Dlatego korzystający z niego użytkownicy, oraz przedstawiciele operatorów, byli zaskoczeni podjętą przez właścicieli serwisu. W końcu Showmax wygenerował w zeszłym roku finansowym aż 19,21 mln zł przychodu ze sprzedaży oraz 1,4 mln zł zysku. Właściciel serwisu, spółka Naspers, chce całkowicie zrezygnować z usług streamingu wideo. Showmax należy aktualnie do spółki MultiChoiceGroup, która działa wyłącznie w Afryce. Natomiast polski serwis nie mieści się w przyjętej strategi. Dlatego spółka zdecydowała się wycofanie z polskiego rynku.

zasięg LTE

Prawie 3 tys. polskich miejscowości jest poza zasięgiem sieci komórkowych

Mogłoby się wydawać, że cała Polska jest już w zasięgu którejkolwiek generacji sieci komórkowych. Jednak są takie miejsca w naszym kraju, gdzie nie dochodzi nawet sygnał stacji bazowych 2G GSM. Wynika to z tego, że 100% pokrycie kraju siecią 3G dotyczy jedynie ujęcia populacyjnego. Jednak mamy w Polsce aż 2873 miejscowości, w których nie ma zasięgu. Są to przede wszystkim małe jednostki osadnicze. Występujące w naszym kraju “białe plamy” wynikają m.in. z rygorystycznych norm PEM, które ograniczają zasięg stacji bazowych. Dodatkowo średni czas budowy nowego nadajnika telefonii komórkowej wynosi 153 dni. Sytuację ma poprawić powstająca Megaustawa. Ma ona zarówno zwiększyć obecnie obowiązujące normy PEM, jak i uprościć biurokrację związaną z budową nowych stacji bazowych.

Ericsson Vodafone

Brytyjski operator będzie montować stacje bazowe pod ziemią

Operatorzy telefonii komórkowej szukają nowych rozwiązań, które pozwolą im na budowę szybkich sieci z dobrym zasięgiem. Jednym z podejść jest stosowanie tzw. “small celli”, czyli gęsto rozmieszczonych “stacji bazowych” małej mocy. Zaletą takiej instalacji jest lepsza jakość sygnału, co przekłada się na szybszy przesył danych. Niestety montaż tego typu nadajników jest utrudniony przez obowiązujące w wielu krajach przepisy. Dlatego Ericsson opracował nowy typ podziemnych anten, które montuje się pod pokrywami włazów do podziemnej infrastruktury. Zasięg pojedynczej anteny wynosi ok. 200 metrów. Nie jest to dużo, ale właśnie tyle wystarczy. Brytyjski operator Vodafone planuje budowę sieci 5G za pomocą tego typu anten. Ich największą zaletą jest to, że nie wymagają uzyskiwania zezwoleń urbanistycznych. Ciekawe, czy podobne rozwiązanie, przyjęłoby się również w Polsce.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.