Wyścig 5G trwa już na całym świecie. Aktualnie najwięcej dzieje się u operatorów w Stanach Zjednoczonych oraz w Korei Południowej. Jednak nikt nie chce odstawiać w tyle, również Polska. Z kolei Chińczycy chcą za pomocą 5G zdetronizować Apple i Samsunga. Zapowiada się ciekawie. Tym bardziej, że pierwszym krajem z najlepszym zasięgiem 5G ma być małe państewko, jakim jest San Marino.

Wszyscy dobrze wiemy, kiedy mają pojawić się pierwsze komercyjne sieci 5G. Jest to rok 2020. Jednak niektórzy operatorzy chcą być szybsi. Mówi się nawet o tym, że pierwsze usługi oparte o technologię 5G będą dostępne już 2 lata wcześniej. Przykładowo amerykański operator Verizon chce w ten sposób oferować stacjonarny bezprzewodowy (tzw. fixed wireless) dostęp do Internetu. W Polsce do tego celu korzysta się aktualnie z Wi-Fi oraz WiMax. Jednak europejscy operatorzy również mają chrapkę na 5G i chcą prześcignąć swoich konkurentów z innych kontynentów. Europa wyszła słabo z rozwojem 3G, w przypadku 4G LTE prześcignęli nas amerykanie, jednak możemy wygrać, jeśli chodzi o 5G.

Włoski operator podpisał porozumienie z rządem San Marino w kwestii rozwoju 4G i uruchomienia sieci 5G.

Telecom Italia zamierza zacząć od budowy stacji bazowych, które bedą oferować najnowsze rozwiązania bezprzewodowej transmisji danych oferowane już przez LTE-Advanced, czyli tzw. sieć 4,5G. Chodzi tutaj mianowicie o MIMO 4×4, agregację częstotliwości (do 4, a nawet 5 pasm), zaawansowane modulacje (np. 256 QAM) oraz chmurową architekturę sieci. (czyli Cloud RAN). Do tego pojawi się wiele “masztów” komórek o niewielkim zasięgu (tzw. small cell), które będą podłączone do całej architektury za pomocą światłowodu. Natomiast do końca przyszłego roku, w San Marino ma pojawić się pierwsza testowa ogólnokrajowa sieć 5G.

Dlaczego akurat San Marino?

Przedstawiciele Telecom Italia uważają, że specyficzny kształt geograficzny San Marino oraz rozmieszczenie gałęzi przemysłu w tym kraju sprzyja rozwojowi nowych technologii. Dzięki temu operator chce na ograniczonym terenie (San Marino powierzchnię zaledwie 61,2 km²) przetestować nową technologię zanim zastosuje ją na terenie całych Włoch. Oczywiście zastosowanie rozwiązań, które mamy już dzisiaj w LTE-Advanced to dopiero początek. Telecom Italia chce w San Marino uruchomić prawdziwe 5G. Dzięki wprowadzeniu systemu zgodnego ze specyfikacją 5G New Radio na terenie tej enklawy, włoski operator będzie mógł pochwalić się pierwszą na świecie siecią 5G o zasięgu krajowym. Pod kątem technicznym jest to zabieg marketingowy, ale fakt pozostanie faktem. Małe państewko z 33 tysiącami mieszkańców za kilka lat będzie mogło pochwalić się najszybszym Internetem mobilnym na świecie.

Źródło: Telecoms Tech

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.