Od czego zależy szybkość Internetu?

Szybkość Twojego łącza internetowego zazwyczaj zależy od wielu czynników o zróżnicowanym wpływie. W skrócie można je podzielić na:

  • technologiczne,
  • sprzętowe,
  • ofertowe.

Czynniki technologiczne

Ich wpływ jest największy. Zwykle najszybsze i najbardziej stabilne są łącza światłowodowe oraz łącza od operatorów TV kablowej, których szybkość w obecnych ofertach sięga do 1 Gb/s. W przypadku Internetu mobilnego najlepiej korzystać z najnowszej technologii - 5G, dzięki której można uzyskiwać szybkość na poziomie setek Mb/s lub jeśli tej nie mamy dostępnej - z 4G (LTE). W technologiach niższych (3G, 2G) można mieć wręcz problem z otworzeniem zwykłej strony internetowej. W sieciach mobilnych dużą rolę odgrywa też... popularność danego operatora w miejscach, gdzie najczęściej korzystamy. Im więcej użytkowników w zasięgu "Twojego" nadajnika tym większy ruch, a ponieważ wszyscy korzystają ze wspólnych zasobów z innymi użytkownikami, to te zasoby musza się podzielić na wszystkich. A zasób jest ograniczony. W sieciach mobilnych wpływ na jakość sieci ma też pogoda (deszcz i śnieg pogarszają prędkość), odległość od nadajnika (im bliżej tym lepiej) oraz pora dnia (najsłabsze wyniki są wieczorem, kiedy najwięcej użytkowników korzysta z Internetu). 

rodzaj dostępu download [Mb/s] upload [Mb/s] ping [ms]
światłowód (FTTH, Fiber) 214,7 102,9 12
Internet domowy (ogółem) 98,0 38,6 23
Internet 5G 98,7 24,0 28
Internet mobilny (ogółem) 40,6 10,6 32

Średnie wyniki prędkości i ping dla rodzajów dostępu wg danych SpeedTest.pl za październik 2021

Czynniki sprzętowe

W sieciach stacjonarnych operatorzy w ramach oferty zwykle udostępniają router Wi-Fi. W ostatnich latach przepustowości łączy światłowodowych FTTH znacznie wyprzedziły możliwości oferowane przez popularne technologie domowych sieci bezprzewodowych (802.11 a/b/g/n). Wymusiło to szybki rozwój technologii Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6, które w praktyce pozwalają na osiągnięcie prędkości odpowiednio powyżej 500 i 1000 Mb/s, oczywiście w zależności od odległości, ilości ścian i pięter pod drodze, itp.. Prawidłowy dobór routera do prędkości deklarowanych w umowie ma zatem największy wpływ na osiągane wyniki, ponieważ łączenie się z Internetem poprzez Wi-Fi jest najbardziej popularnym  sposobem korzystania z Internetu wśród domowych użytkowników. Często może się zdarzyć, że uzyskiwana prędkość poprzez Wi-Fi może być o wiele niższa niż ta którą uzyskalibyśmy łącząc swój komputer/laptop z Internetem bezpośrednio kablem. Dotyczy to szczególnie starej, ale i najbardziej popularnej technologii Wi-Fi - 2,4 Ghz, o czym pisaliśmy tutaj. Dlatego w przypadku prędkości tzw. „światłowodowych” (powyżej 300 Mb/s) speed testy należy wykonywać na komputerze stacjonarnym/laptopie po wcześniejszym podłączeniu go do routera za pomocą kabla sieciowego UTP. Takie połączenie gwarantuje przepustowość między komputerem a routerem na poziomie 1 Gb/s. Inną metodą ograniczającą utratę prędkości jest właśnie instalacja routera z WiFi 5 lub WiFi 6. 

W przypadku sieci mobilnych obowiązuje oczywista zasada, że aby korzystać z danej technologii konieczne jest wsparcie sprzętowe dla technologii - musimy posiadać router lub telefon obsługujący tę technologie, a technologia musi zawierać się w usłudze, którą oferuje operator. Uwagi dotyczące Wi-Fi są tu podobne jak w przypadku powyższego akapitu dotyczącego sieci stacjonarnych - lepiej wybrać router z Wi-Fi 5 lub Wi-Fi 6 , żeby utrata prędkość była jak najniższa. Często się zdarza, że operatorzy wprowadzając nowe, szybsze technologie uruchamiają je najpierw w droższych taryfach lub w przypadku sieci mobilnych w ofertach abonamentowych, a dopiero później w ofertach na kartę. Dodatkowo w przypadku ofert mobilnych warto wybrać routery domowe zamiast małych, przenośnych (tzw. kieszonkowych), gdyż o jakości decydują między innymi anteny, a tych więcej da się "upchać" w większym urządzeniu.

Czynniki ofertowe

Na polskim rynku mamy do czynienia z odmiennymi standardami w sieciach stacjonarnych i mobilnych. Oferty operatorów stacjonarnych (DSL, światłowód, telewizja kablowa) co do zasady nie mają praktycznie żadnych limitów na wolumen przesyłanych danych, zaś cena abonamentu uzależniona jest od maksymalnej prędkości ustanowionej w danej ofercie. Wiec nawet jeśli posiadasz łącze światłowodowe, na którym możesz osiągać bardzo duże prędkości i jeśli kupiłeś opcję 300 Mb/s, to wynik testu nie powinien przekroczyć tego poziomu. Zazwyczaj inaczej jest u operatorów mobilnych. Te oferty (poza skrajnie rzadkimi wyjątkami) nie posiadają limitu prędkości, bo w sieciach mobilnych nie da się w praktyce go utrzymać. Mają za to limit na wolumen danych (znowu poza skrajnie rzadkimi wyjątkami). Praktyką jest sprzedawanie tzw. "paczek" Gigabajtów, po których następuję zmniejszenie prędkości, czasami wręcz uniemożliwiające choćby umiarkowane korzystania z sieci. Często klienci mylą to ze złą jakością sieci.