Jak interpretować wyniki testu?

Trzy podstawowe parametry opisujące jakość Twojego Internetu to download, upload i ping. Parametry te mierzone są przez wszystkie aplikacje w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl.

Download - jak szybko ściągamy dane

Download to prędkość pobierania danych z Internetu podawana w megabitach na sekundę (Mb/s, Mbps). Obowiązuje tu zasada, że im wartość jest wyższa tym lepiej. Według badań ankietowych SpeedTest.pl NPS, które realizujemy wśród naszych użytkowników wynika, że poziom satysfakcji jest wprost powiązany z szybkością pobierania danych - wyraźnie bardziej zadowoleni są klienci, których prędkość w testach wynosi 100 Mb/s i więcej. W praktyce, zupełnie inne prędkości są potrzebne do przeglądania stron WWW (wystarczy 1-2 Mb/s), oglądania wideo (5-6 Mb/s dla jakości HD), a jeszcze inne do oglądania filmu w technologii 4K (20-25Mb/s). Oczywiście trzeba też pamiętać, że w domu zwykle kilka osób (szczególnie w godzinach wieczornego szczytu) korzysta jednocześnie z Internetu, więc przez tylu użytkowników trzeba przemnożyć nasze potrzeby. Przykładowo, jeśli w gospodarstwie domowym mieszka 4 osoby i każdy chciałby oglądać niezależnie film HD to stabilna przepustowość jaka mogłaby obsłużyć ten ruch to ok. 20-30 Mb/s, a dla 4K ok. 100 Mb/s. 

Upload - jak szybko wysyłamy dane

Upload - prędkość wysyłania danych do Internetu podawana w megabitach na sekundę (Mb/s, Mbps). Tu również obowiązuje reguła, że im wartość jest wyższa tym lepiej. Rola wysyłania danych gwałtownie wzrosła wraz z popularyzacją pracy zdalnej  po wybuchu pandemii Covid-19. Według naszych badań najbardziej zadowolony klient to taki, którego prędkość wysyłania danych w testach wynosi 30 Mb/s.

Ping - jakie są opóźnienia w przesyłaniu danych

Ping (ang. latency lub RTT) to opóźnienia w milisekundach w przesyłaniu informacji między Twoim komputerem, a wybranym serwerem w Internecie. Im wartość ping niższa tym lepiej. Wielkość ping zależy od odległości lub trasy - im dalej znajduje się serwer lub im więcej routerów po drodze tym ping będzie większy. Dla lepszego zobrazowania zależności między wartością ping a odległością od serwera nasze narzędzie Ping Test wykonuje niezależny pomiar do kilku oddalonych od siebie serwerów. Twoje łączę jest tym bardziej stabilne, im bardziej wykres będzie zbliżony do linii prostej.

Ping jest często niedocenianym parametrem przy analizie jakości łącza. Najczęściej przy takiej analizie posługujemy się prędkością pobierania (download) lub prędkością wysyłania (upload), natomiast obecnie przy wzrastającym zapotrzebowaniu na wysoką interakcyjność w korzystania z Internetu (nauka i praca online, gry, zastosowania medyczne i wiele innych) wysokość opóźnienia ma fundamentalne znaczenie.

Najbardziej zadowoleni są klienci, których wyniki oscylują w okolicach 10 ms, choć ping na poziomie 20 ms też jest dobrym wynikiem przy standardowych aktywnościach: przeglądaniu stron, oglądaniu filmów itp. Przyzwoite doświadczenie występuje jeszcze do poziomu 50 ms (mówimy ciągle o standardowych zachowaniach, ale już nie o grach on-line), po którym komfort korzystania z Internetu wyraźnie zaczyna się pogarszać – objawia się długim uruchamianiem stron internetowych czy zrywaniem rozmów przez Internet.

Zatem kupując ofertę dostępu do Internetu, koniecznie przetestuj również ping w naszym narzędziu Ping Test.