Brytyjski oddział Vodafone podjął decyzję w sprawie wprowadzenia nowego rozwiązania na miejsce wykluczonego prawnie sprzętu Huawei. Telekom zainwestuje w technologię Open RAN, która według planów, do końca 2027 roku ma stanowić 20% budowanej sieci 5G.

Wielka Brytania uznała Huawei za dostawcę wysokiego ryzyka. W związku z tym tamtejsi operatorzy nie mogą kupować od chińskiego dostawcy nowego sprzętu i oprogramowania. Z kolei dotychczas uruchomione stacje bazowe 5G Huawei mają zostać “zdemontowane” i zastąpione rozwiązaniami od innych dostawców. Naturalnym wyborem są tutaj rozwiązania Ericssona i Nokii. Jednak brytyjscy operatorzy nie chcą być skazani na niekorzystny dla nich duopol. Dlatego też na początku sierpnia tego roku Vodafone uruchomił pierwszą stację bazową Open RAN, która działała w sieci LTE. Teraz ten sam operator zadeklarował zastosowanie rozwiązań od mniejszych dostawców na 2600 stacjach bazowych, co stanowi około 20% całej sieci.

Open RAN wspiera już 5G, ale wymaga dalszego rozwoju

Vodafone jest pierwszym europejskim operatorem, który otwarcie mówi o planach dotyczących szerokiego stosowania stacji bazowych Open RAN. Inni (jak np. hiszpańska Telefónica) sygnalizują jedynie zainteresowanie tego typu rozwiązaniami. Poza Europą korzysta z nich amerykański Dish (nie świadczy on jeszcze usług) oraz japoński Rakuten. Ten ostatni pochwalił się ostatnio wydajnością sieci 5G na sprzęcie Open RAN. Przy czym testy pokazały, że obecnie rozwiązania te są wolniejsze od sieci zbudowanych na sprzęcie Ericssona lub Nokii.

Pomimo tego Vodafone daje sznsę małym dostawcom, którzy mogą oferować sprzęt oparty na otwartym standardzie. Telekom chce rozpocząć proces podmiany sprzętu Huawei na Open RAN w 2022 roku. Cała operacja zajmie 5 lat. Eksperci oceniają, że działanie to jest jasnym komunikatem dla większych dostawców, którzy liczyli na zagospodarowanie powstałej po wykluczeniu Huawei luki. Całkiem możliwe, że podobną strategię przyjmą inni operatorzy.

Nie zmienia to faktu, że Ericsson i Nokia skorzystają na wprowadzonym w Wielkiej Brytanie zakazie na sprzęt Huawei. Aktualnie chiński sprzęt stanowi około 35% sieci brytyjskiego Vodafone. Tymczasem urządzenia Open RAN pojawią się na 20% masztów. Oznacza to, że pozostałe 15% przypadnie wspomnianym już europejskim dostawcom.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.