Każdy czasami potrzebuje spokoju, aby móc skupić się na swojej pracy lub po prostu się zrelaksować. Pomocne mogą okazać się słuchawki wygłuszające stereo, które sprawią, że już nic nam nie przeszkodzi. Czy naprawdę warto je kupić?

Słuchawki wygłuszające do ulubionej muzyki

Trudno wyobrazić sobie życie bez możliwości odcięcia się od otaczającego nas świata i pogrążenia się w dźwięku ulubionej muzyki. Spacer, podróż autobusem, poranny jogging – wszystko stanie się przyjemniejsze, gdy postawimy na dobre słuchawki wygłuszające. Odpowiednio dobrane urządzenie pozwoli nam przenieść się w inny świat, całkowicie odcinając nas od codziennej, szarej rzeczywistości. Czy może być coś piękniejszego?

Stereofonia, czyli muzyka 3D

Nie tylko filmy mogą być 3D. Epoka stereofonii, czyli dźwięku przestrzennego, otworzyła nowe możliwości czerpania przyjemności z różnych doznań dźwiękowych. W tej kwestii doskonale sprawdzają się właśnie słuchawki. Efekt stereo jako pierwszy wykorzystał John C. Koss, założyciel znanej na całym świecie firmy sprzętu audio Koss Corporation, na wystawie swojego urządzenia – przenośnego fonografu. Aby odizolować słuchacza od wystawowego hałasu, Koss wystąpił z propozycją innowacyjnych słuchawek SP-3. Wydzielono w nich odrębny sygnał dla lewego i prawego kanału. Choć z założenia fonograf miał być głównym obiektem zainteresowań, to prawdziwą furorę zrobiły pierwsze słuchawki stereo.

Mówiąc bardziej naukowo, stereofonia to metoda zapisywania, odbierania, przekazywania i odtwarzania dźwięku powodująca wrażenie przestrzenności u słuchacza. Zapis materiału audio odbywa się z wykorzystaniem co najmniej dwóch mikrofonów – oddzielnie dla kanału lewego i prawego.

Słuchawki redukujące szumy – dla kogo?

O ile słuchawki stereo znane są już od bardzo dawna, tak modele wyposażone w technologię redukującą szumy nie zawsze były tak popularne jak obecnie. Jeszcze do niedawna były to produkty dedykowane tylko wąskiej grupie audiofili, jednak wraz z upływem czasu trafiły do powszechnego użytku.

Wygłuszające słuchawki stereo będą doskonałym gadżetem dla każdego, komu zależy na pełnej koncentracji podczas pracy, odcięciu się od zewnętrznego świata i skupieniu się na obowiązkach, audiobooku czy ulubionej muzyce. Świetnie sprawdzą się w domu, na uczelni, w pracy i w każdym innym miejscu publicznym. Nie dość, że pozwalają się one cieszyć ze znakomitych efektów dźwiękowych, to dodatkowo chronią słuch przed szkodliwym hałasem, który w dzisiejszych czasach jest praktycznie wszechobecny.

Hałas to prawdziwe zagrożenie dla słuchu

Czym właściwie jest „hałas”? Najczęściej definiuje się to pojęcie jako wszelkie niepożądane dźwięki przekraczające próg słyszalności, wynoszący 35 dB. Zbyt długa ekspozycja na hałas może spowodować w ludzkim organizmie nieodwracalne uszkodzenia, zwłaszcza w obrębie narządu słuchu. Dokładny efekt zależy od natężenia, częstotliwości i charakteru zmian w czasie, jednak najlepiej ograniczać wpływ hałasu już od samego początku. Słuchawki wygłuszające stereo pomogą nam zapomnieć o otaczającym nas świecie, a dodatkowo zadbają o nasz cenny słuch. 

Słuchawki wygłuszające – bez szumów i hałasu

Założenie zwykłych słuchawek nie zawsze będzie skuteczne w walce z otaczającym nas zgiełkiem. Jeżeli zależy nam na całkowitym wyciszeniu i odpoczynku nawet podczas dalekiej podróży czy w bardzo zaludnionym miejscu, to warto postawić na słuchawki wygłuszające stereo.

Wybierając słuchawki wygłuszające, należy jednak liczyć się z wysoką ceną. Na szczęście już po pierwszym użyciu możemy dojść do wniosku, że było warto. Aktualnie dostępne na rynku modele charakteryzują się niezawodnością, doskonałą jakością dźwięku, solidnym wykonaniem i świetnym poziomem wytrzymałości. Mimo wysokich kosztów stosunek jakości do ceny jest bardzo dobry – zdecydowanie lepszy niż w przypadku standardowych słuchawek. 

Jak działają słuchawki wygłuszające?

Schemat działania aktywnej redukcji hałasu. Źródło: Wikimedia Commons (CC 3.0)

Większość modeli słuchawek wygłuszających korzysta z innowacyjnej technologii ANC, czyli Active Noise Cancelling (aktywna redukcja hałasu). Początki tego rozwiązania sięgają jeszcze XX wieku. Aktywna redukcja szumów i hałasu wykorzystywana była przede wszystkim w wojsku. Wraz z biegiem lat słuchawki z ANC zaczęły pojawiać się także na półkach sklepowych. Ich głównym założeniem była jak największe ograniczenie ilości dźwięków dochodzących z otoczenia i wyostrzenie tych, które pochodzą wprost ze słuchawek.

Działanie słuchawek wygłuszających opiera się na wytłumieniu szumów i hałasów. Odbywa się to na dwa sposoby: 

  • mechanicznie – poprzez zastosowanie materiałów izolujących o najwyższej jakości. Takie rozwiązanie zazwyczaj wykorzystywane jest w dużych modelach, które są wyposażone w odpowiednie osłony przetworników;
  • elektronicznie – to bardziej skomplikowana metoda. W pierwszej kolejności mikrofon odbiera sygnały docierające z otoczenia, a następnie odpowiednie oprogramowanie odwraca je, tworząc „dźwięk przeciwny”, dzięki czemu obydwie fale się niwelują.

Tłumienie mechaniczne jest także nazywane pasywnym. Im lepsze parametry oferuje sama konstrukcja słuchawek, tym mniej pracy będzie musiała wykonać elektronika. Technologia ANC najlepiej radzi sobie z niskimi częstotliwościami, jednak problem pojawia się w przypadku krótkich fal. Największym wyzwaniem jest skrócenie czasu pobierania, odwrócenia, przesłania i wygenerowania fali przez przetwornik, tak aby jak najbardziej był zbliżony do zera. 

Słuchawki z ANC – czy to bezpieczne?

„Zabójcze słuchawki” – określenie to brzmi co najmniej absurdalnie. Wydawać by się mogło, że słuchawki wygłuszające stereo są w pełni bezpieczne dla użytkowników, ale czy na pewno tak jest w praktyce? Problem nie tkwi jednak w samym urządzeniu, a w podejściu do użycia tej technologii. Korzystając ze słuchawek wyposażonych w aktywną redukcję szumów, należy pamiętać, że nie usłyszymy nadjeżdżającego pociągu, trąbienia kierowców i innych ostrzegawczych sygnałów. Jeśli zachowamy należytą uwagę i rozsądek, to nie ma się jednak czego obawiać. Odpowiedzialność to podstawa – warto o tym pamiętać.

Jakie słuchawki warto kupić?

słuchawki wygłuszające

Modele słuchawek wygłuszających, które dominują na rynku, charakteryzują się konstrukcją wokółuszną. Mimo że są znacznie większe od słuchawek dokanałowych, zapewniają o wiele lepszy poziom komfortu, zwłaszcza podczas użytkowania przez wiele godzin. W stosunkowo dużej obudowie znajduje się wystarczająco miejsca na materiały izolujące, elektronikę i zasilanie.

Decydując się na zakup słuchawek z aktywnym tłumieniem, możemy wybierać pomiędzy modelami przewodowymi i bezprzewodowymi. Coraz większą popularnością cieszą się słuchawki, które mogą połączyć się z innymi urządzeniami za pomocą USB. Dużym atutem wersji bezprzewodowych jest dedykowany mikrofon do rozmów telefonicznych, dzięki któremu ich jakość jest na bardzo wysokim poziomie.

Jeśli chodzi o samą elektronikę, słuchawki wygłuszające wyposażone są zazwyczaj w jeden lub kilka mikrofonów. Umieszczone po zewnętrznej stronie odpowiadają za zbieranie sygnałów dochodzących z otoczenia. Możemy spotkać się z modelami, w których umieszczono po jednym mikrofonie z prawej i lewej strony – są one odpowiedzialne za tłumienie dźwięków w sytuacjach, gdy do różnych uszu trafiają inne hałasy. Najbardziej zaawansowane konstrukcje mogą mieć nawet od 4 do 6 mikrofonów. 

Wady i zalety słuchawek wygłuszających

Każde urządzenie ma swoje plusy i minusy – nie inaczej jest w przypadku słuchawek wygłuszających. Zaczynając od zalet, należy przede wszystkim wskazać na walory zdrowotne. Słuchawki z technologią Active Noise Cancelling chronią słuch użytkowników przed szkodliwym hałasem. Dużym atutem jest fakt, że dzięki nim można w pełni odciąć się od zewnętrznego zgiełku i w stu procentach skupić się na pracy. Większość modeli dostępnych na rynku pozwala włączać i wyłączać ANC zgodnie z preferencjami użytkowników. Taka możliwość to znakomite rozwiązanie, dzięki któremu w odpowiednim momencie możemy wiedzieć, co dzieje się dookoła.

Do wad należy zaliczyć większe zapotrzebowanie na energię. Złożone układy wymagają więcej zasobów do działania – to szczególnie istotne w przypadku urządzeń bezprzewodowych. Kolejnym minusem jest fakt, że w niektórych słabszych modelach elektronika negatywnie wpływa na jakość dźwięku. Musimy wtedy liczyć się z pewnymi zakłóceniami, które mogą skutecznie uprzykrzyć korzystanie ze słuchawek. Decydując się na zakup takiego sprzętu, nie warto oszczędzać – lepiej wybrać droższy model i w pełni cieszyć się z ulubionej muzyki.

Najlepsze modele dostępne na rynku

Producenci słuchawek mają wiele do zaoferowania swoim klientom. Na rynku znajdziemy wiele interesujących modeli skierowanych do różnych grup użytkowników. Słuchawki różnią się względami wizualnymi, konstrukcją, poziomem zaawansowania i możliwościami. 

Dużą popularnością cieszą się słuchawki wygłuszające Samsung Level On Pro. To model bezprzewodowy, najbardziej zaawansowany spośród produktów z rodziny Level. Dużym atutem słuchawek Samsung Level On Pro jest zgrabna i lekka konstrukcja wokółuszna, pozwalająca na wygodne użytkowanie niemal w każdej sytuacji. Obudowa urządzenia została wykonana z jednolitego, wytrzymałego tworzywa odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Słuchawki są bardzo trwałe, dzięki czemu możemy z powodzeniem korzystać z nich przez lata. Samsung Level On Pro są sterowane dotykowo poprzez gesty wykonywane na prawej muszli. Słuchawki zostały wyposażone w wiele przydatnych funkcji, które sprawiają, że codzienne użytkowanie jest łatwe i przyjemne. Znajdziemy tutaj m.in. wbudowaną antenę NFC do automatycznego parowania ze smartfonem poprzez dotknięcie obudowy. Przełącznik z mikrofonem umieszczony na kablu umożliwia sterowanie głośnością, przełączanie utworu czy włączanie odtwarzania. 

Wśród innych modeli, na które warto zwrócić uwagę, znajdują się między innymi Polk Audio UltraFocus 8000 czy Sennheiser Momentum Wireless M2 AEBT, ale to nie wszystko. Rozglądając się za dobrymi słuchawkami wygłuszającymi, można znaleźć naprawdę ciekawe sprzęty, których cena nie jest najniższa, lecz z pewnością adekwatna do wyjątkowej jakości.