Urząd Komunikacji Elektronicznej od czasu do czasu przeprowadza kontrole konsumenckiego sprzętu telekomunikacyjnego. Tym razem padło na urządzenia PLC, które za pomocą standardu powerline, pozwalają na łatwe zwiększenie zasięgu domowej sieci Wi-Fi. Okazuje się, że wiele z nich nie spełnia obowiązujących w Polsce wymagań technicznych.

Jest kilka sposobów na zwiększenie zasięgu sieci Wi-Fi. Dostępne na rynku repeatery mogą komunikować się z macierzystym routerem na trzy sposoby. Pierwszy z nich polega na użyciu sieci Wi-Fi. Niestety takie rozwiązanie zmniejsza możliwą do osiągnięcia maksymalną prędkość przesyłanych danych o połowę. Przy czym wada ta jest dotkliwa jedynie w przypadku łączy internetowych o przepustowości powyżej 100 Mb/s oraz przy transferze plików pomiędzy urządzeniami. Drugi, dużo wydajniejszy, sposób wymaga podłączenia extendera Wi-Fi do routera za pomocą kabla Ethernet. Jednak wymaga on wcześniejszego poprowadzenia takiego kabla, co nie zawsze jest możliwe. Pewnym kompromisem pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami są extendery typu powerline, czyli wspomniane już urządzenia PLC. Działają one na takiej zasadzie, że kilka urządzeń PLC tworzy sieć Ethernet, która zamiast tradycyjnej skrętki używa kabli energetycznych. Na pierwszy rzut oka wygląda to atrakcyjnie. Jednak technologia PLC ma kilka istotnych wad.

UKE ostrzega przed urządzeniami PLC, które nie spełniają norm

Na co dzień o tym nie myślimy. Jednak w sieciach elektrycznych, podobnie jak w sieciach radiowych, występują zakłócenia. Niestety każde urządzenie elektryczne generuje szumy, które w ekstremalnym przypadku mogą zakłócić pracę innych urządzeń. Badaniem tego typu zagadnień zajmują się laboratoria kompatybilności elektromagnetycznej. Ich pracownicy sprawdzają, czy konkretne urządzenia nie powodują zakłóceń w pracy innych urządzeń oraz czy nie są wrażliwe na zakłócenia emitowane przez inne urządzenia. Urząd Komunikacji Elektronicznej sprawdził m.in. pod tym względem następujące urządzenia PLC:

  • TP-Link AV1300 Gigabit TL-PA8010 KIT (EU) V.2.0,
  • TP-Link AV1300 Wi-Fi TL-WPA8630 KIT (EU) V2.1,
  • Netgear PowerLine 1000 + WiFi PLW1000v2,
  • Netgear PowerLine 1000 PL1000v2,
  • TP-Link TL-WPA4220 KIT,
  • TP-Link TL-PA7020P KIT,
  • D-Link Powerline AV2 1000 DHP-P601AV (DHP-P600AV),
  • Planet PL-510W-EU.

We wszystkich przypadkach pracownicy UKE stwierdzili, że zbadane urządzenia wytwarzają nadmierne zaburzenia elektromagnetyczne.

D-Link odniósł się do wyników badania UKE, ponieważ pojawiło się w sieci stwierdzenie, że D-Link Powerline AV2 1000 DHP-P601AV oferowany jest klientom Netii. Producent przyznał, że przebadane przez Urząd urządzenie zostało wycofane z oferty na początku 2020 roku. Z kolei klientom Netii dostarczany jest model DHP‑601AV, który spełnia wszystkie wymogi techniczne. Przy czym wycofane z oferty modele mogą dalej znajdować się w obrocie handlowym.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.