Wbrew powszechnej opinii większość osób nie jest przeciwko budowie stacji bazowej. Fakt ten obrazuje przykład mieszkańców Koźlic, Juszowic i Rynarcic (gmina Rudna). Zagrozili oni protestami, jeśli operator nie uruchomi na ich terenie nowej stacji bazowej. W sprawę zamieszany jest również zarząd KGHM, który obiecał lokalnej społeczności taką inwestycję.

Ostatnio dziennikarze z lokalnych gazet donosili o kolejnych protestach mieszkańców, których zaskoczyła budowa nowych masztów GSM-R. Bliźniacza sytuacja miała miejsce w Lasocicach oraz Łodygowicach. W obu przypadkach sprawę powinny rozjaśnić zapewnienia o braku możliwości instalacji na tych masztach anten konwencjonalnych operatorów telefonii komórkowej. Pojawiły się również obawy dotyczące oddziaływania na zdrowie i środowisko. Jednak adresuje je informacja o rodzaju stosowanych anten GSM-R, których wiązki skierowane są wzdłuż torów. W kontekście tych wydarzeń zaskakiwać może niektórych determinacja mieszkańców kilku miejscowości z gminy Rudna. Jak relacjonuje portal e-legnickie.pl, zagrozili oni protestem, jeśli KGHM nie zrealizuje obietnicy w sprawie instalacji stacji bazowej na szybie R-VI.

“Czekamy na realizację obietnicy do końca grudnia br, a potem jak 700 zdesperowanych mieszkańców wyjdzie na drogę to zrobimy taki protest, że strajk kobiet przy naszym proteście okaże się pikuś”. – powiedział portalowi e-legnickie.pl Aleksandra Kurek, sołtys Koźlic

Polkomtel uruchomi stację bazową na szybie KGHM do końca tego roku

Gdyby do takiego protestu doszło, to byłby to ewenement na skalę kraju. Wydarzenie to mogłoby przebić swoimi zasięgami słynną decyzję radnych z Kraśnika. Pokazałoby to również społeczeństwu, jak bardzo ważne są w naszym życiu sieci telekomunikacyjne. W końcu w przypadku wielu osób zdalna nauka i praca są możliwe jedynie dzięki mobilnemu dostępowi do Internetu. Na szczęście sprawa znalazła szczęśliwy finał. Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy KGHM “Polska Miedź” S.A., przesłała redakcji e-legnickie.pl komunikat, w którym czytamy:

“Zgodnie z informacjami przekazywanymi na bieżąco do Urzędu Gminy Rudna podtrzymujemy deklarację uzyskaną od firmy Polkomtel, że zakończenie prac mających na celu poprawę zasięgu i jakości sygnału telefonii komórkowej w Rynarcicach, Juszowicach i Koźlicach zaplanowane jest na koniec grudnia tego roku. W najbliższych dniach przeszkoleni pracownicy firmy zewnętrznej mają rozpocząć montaż niezbędnych instalacji. Informujemy też, że Polkomtel uzyskał już wszystkie wymagane zgody, co w trakcie pandemii miało wpływ na opóźnienie prac. KGHM nie jest wykonawcą tej inwestycji, natomiast w poczuciu odpowiedzialności i mając na uwadze dobrosąsiedzkie relacje zapewniamy o naszym szczególnym zaangażowaniu w tę sprawę”.

W całej sprawie interesujące jest również to, kto i dlaczego był adresatem gróźb mieszkańców. Za budowę stacji bazowej odpowiada z reguły operator (w tym przypadku Polkomtel). Jednak to właściciel obiektu (tj. KGHM) obiecał lokalnej społeczności jej uruchomienie. Jak przypomnieli sołtysi Koźlic, Juszowic i Rynarcic, “był to jeden z warunków wyrażenia zgody na rozbudowę kwatery południowej”.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.