Operatorzy działający w Polsce coraz częściej decydują się na dodanie do swoich ofert internetu bezprzewodowego z modemem zewnętrznym. Takie rozwiązanie ma na celu rozwiązać problemy z zasięgiem w miejscach, gdzie standardowy router nie jest wystarczający. Czy modem zewnętrzny pozwoli poprawić zasięg internetu bezprzewodowego? Dowiedz się, jak cieszyć się szybkim i stabilnym łączem w bardziej wymagających lokalizacjach.

Internet mobilny w roli domowego łącza

Choć światłowody są coraz częściej dostępne w Polsce, wielu użytkowników wciąż nie może skorzystać z łącza o odpowiedniej stabilności i wydajności. Jest to problem, który dotyczy przede wszystkim terenów wiejskich i podmiejskich. W takich miejscach z pomocą przychodzą rozwiązania takie jak internet radiowy, satelitarny oraz mobilny.

Pierwszy wariant wiąże się zwykle z niskimi prędkościami transferu i sporą wrażliwością na warunki atmosferyczne. Oferty oparte o łączność satelitarną, takie jak Starlink od Elona Muska, są z kolei na obecnym etapie rozwoju jeszcze zbyt drogie dla standardowych użytkowników.

Z tych względów największą popularnością w takich sytuacjach cieszy się właśnie internet mobilny – możemy z niego korzystać zarówno z poziomu smartfona, jak i routera LTE lub 5G. Dzięki temu transfer danych komórkowych może z powodzeniem posłużyć nam do zapewnienia łączności wszystkim urządzeniom w domu, lecz również taka opcja wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Sporym problemem jest często słaby zasięg. Na rynku dostępne są jednak urządzenia, które potrafią w znacznym stopniu zniwelować wpływ tej kwestii na komfort korzystania z internetu. Oferty tego typu można znaleźć również w naszej wyszukiwarce ofert i operatorów.

Średnia prędkość pobierania u operatorów mobilnych w Polsce – zarówno zasięg, jak i możliwości sieci stale rosną

Modem zewnętrzny – coraz częstszy widok na polskich domach

Zestawy zewnętrzne składające się z modemu outdoorowego, montowanego na zewnątrz budynku oraz routera WiFi wewnątrz budynku mają na celu przyspieszenie transmisji danych w ramach domowej sieci opartej o łączność mobilną. Ważnym elementem konstrukcji tego typu urządzeń są anteny o stosunkowo dużej mocy. To właśnie dzięki nim możliwe jest zwiększenie mocy sygnału, który następnie może być doprowadzony do routera WiFi. Najczęściej połączenie między modemem zewnętrznym a routerem WiFi w domu jest przenoszone do wnętrza budynku za pomocą kabla Ethernet.

Zasięg operatora w danej lokalizacji to kwestia, nad którą musimy zastanowić się jeszcze przed wyborem oferty. Jeśli nie mamy szans na uzyskanie odpowiedniej stabilności przy standardowych rozwiązaniach, modem zewnętrzny może okazać się dobrym wyborem. Wiele firm telekomunikacyjnych proponuje dołączenie takiego sprzętu od razu przy podpisywaniu umowy.

Jaki wybrać modem?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od naszych potrzeb, jak również od jakości połączenia w danym miejscu. Najwydajniejsze modemy są wyposażone w funkcjonalność agregacji pasm. To rozwiązanie polegające na łączeniu kilku zakresów częstotliwości sieci mobilnej w celu uzyskania większej prędkości i stabilniejszego połączenia. Za taki sprzęt zapłacimy zazwyczaj kilka tysięcy złotych, wybierając produkty dostępne na rynku. W przypadku korzystania z ofert operatorów początkowy koszt może być niższy, lecz musimy wziąć pod uwagę opłaty za abonament bądź raty na 24 lub 36 miesięcy.

Warto przy tym zaznaczyć, że agregacja pasm nie jest jednak niezbędną funkcją. Wynika to zwykle ze specyfiki zastosowania anten zewnętrznych. Instaluje się je zazwyczaj tam, gdzie są problemy z zasięgiem, a więc w miejscach mało zaludnionych, z rzadką siatką nadajników. Specyfiką takich miejsc jest zazwyczaj duża odległość od nadajnika, a co za tym idzie część częstotliwości, które mogłyby być agregowane nie jest po prostu dostępna ze względu na stosunkowo krótki zasięg (np. pasmo 2 600 MHz). Decydując się na wybór modemu z agregacją lub bez należy więc zwrócić uwagę na odległość jaka nas dzieli od nadajnika; jeśli wynosi ona np. 5 km to kupno droższego urządzenia z agregacjami nie ma specjalnego sensu. Tańszy sprzęt bez agregacji również spełni swoje zadanie.

Istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na obsługiwane standardy łączności. LTE może okazać się niewystarczające, a nie każdy operator oferuje modemy zewnętrzne ze wsparciem dla 5G. Warto również zaznajomić się z oznaczeniami dotyczącymi agregacji pasm. Parametr ten opisuje się jako CA (Carrier Aggregation) – dla przykładu „3 CA” oznacza korzystanie z trzech pasm w tych samym momencie.

Czy zewnętrzny modem faktycznie poprawi zasięg?

Tego typu urządzenie jest w stanie realnie poprawić wrażenia z korzystania z internetu, ale musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Modem powinien być przede wszystkim zamontowany w odpowiednim miejscu – tam, gdzie będzie znajdować się w zasięgu sieci LTE/5G. Przed montażem warto sprawdzić kilka różnych punktów na ścianie budynku, by ocenić, w którym z nich sygnał będzie najmocniejszy. Dodatkowo należy zadbać, by antena była skierowana w stronę nadajnika. Ważną rolę odgrywają również parametry techniczne – bez wsparcia dla odpowiednich standardów nawet idealnie usytuowany modem nie pomoże w osiągnięciu wymaganej jakości połączenia.

Kolejną istotną kwestią jest obciążenie samego nadajnika – jeśli będzie on intensywnie eksploatowany, korzystanie z zewnętrznego routera nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Podczas instalacji warto przetestować nie tylko różne lokalizacje anteny, lecz także sprawność w różnych porach dnia. Największy ruch zazwyczaj możemy odnotować wieczorem – słaba wydajność w tych godzinach nie zawsze oznacza, że źle przeprowadziliśmy instalację.

Jak zainstalować modem zewnętrzny?

Modem zewnętrzny można instalować na ścianie budynku, kominie, lub na balkonie. Montaż przeprowadza zazwyczaj profesjonalny instalator wskazany przez operatora, przeważnie bez dodatkowych opłat. Oczywiście instalację można również przeprowadzić samemu – przykłady filmów instruktażowych znajdziemy na portalu YouTube.

Oferty internetu bezprzewodowego LTE do domu z modemami zewnętrznymi – jakie urządzenia znajdziemy u operatorów?

Coraz większa część operatorów komórkowych działających w Polsce ma w swojej ofercie umowy obejmujące zarówno samą łączność mobilną, jak i modem zewnętrzny. Takie propozycje znajdziemy między innymi w Play, Plusie i Orange. Na co możemy liczyć w przypadku sprzętów dołączanych do umów? Przyjrzyjmy się zestawieniu routerów, które można aktualnie znaleźć w ofercie Netbox firmy Play.

  • ZTE MF-256K kat. 6 – dość podstawowy sprzęt wyposażony w zewnętrzną antenę LTE, bez agregacji pasm. Router obsługuje standard Wi-Fi 802.11ac.
  • ZTE MF-258K kat. 15 – w tym przypadku możemy liczyć już na nieco większe możliwości. Sporą zaletą tego modelu jest możliwość agregacji nawet 4 pasm LTE.
  • ZTE 5G MC7010 – router zewnętrzny z obsługą sieci 5G oraz LTE. Urządzenie obsługuje najnowszą generację standardu Wi-Fi; również w tym przypadku możemy liczyć na agregację czterech pasm.

Obecność routerów z agregacją pasm zdecydowanie cieszy. Podobne propozycje znajdziemy również w ofercie Plusa. Co ciekawe, modemy zewnętrzne znajdziemy również w ofercie T-Mobile, jednak wyłącznie w ramach propozycji dla firm. Chodzi konkretnie o pakiety MagentaBiznes M i L – w przypadku skorzystania z usług tego operatora możemy otrzymać router ZTE MF-256D lub wspomniany już ZTE MF-256K.

Modem zewnętrzny – samodzielny zakup

Wiele urządzeń oferowanych w ramach usług operatorów można nabyć oddzielnie. Będziemy musieli jednak liczyć się z koniecznością poniesienia pewnej inwestycji – dla przykładu ZTE MF-258K to wydatek rzędu około tysiąca złotych. Kiedy warto postawić na własny modem zewnętrzny? Taki wybór będzie konieczny przede wszystkim w sytuacji, gdy uznamy, że parametry urządzeń od operatorów są niewystarczające. To również opcja, która zainteresuje użytkowników poza zasięgiem sieci oferujących pakiety z modemami zewnętrznymi. Rozwiązania dostępne na rynku mogą zapewniać bardziej zaawansowane parametry, jak również umożliwiać korzystanie z kart SIM różnych operatorów.

Źródło: Zyxel

Jedną z propozycji tego typu jest router zewnętrzny Zyxel NR7101. Jakie parametry oferuje to urządzenie? Warto zwrócić uwagę między innymi na możliwość obsługi sieci 3G, 4G oraz 5G. Sprzęt obsługuje agregację pasm oraz standardy Wi-Fi 802.11b/g/n. Jego cena jest jednak dość wysoka – za router zapłacimy około trzech tysięcy złotych. To typowa kwota, z którą musimy się liczyć przy wyborze wydajnych modemów zewnętrznych.

Podsumowanie – silny zasięg z internetem mobilnym w domu to jak najbardziej realna opcja

Najnowsze oferty operatorów, jak również propozycje producentów sprzętu pozwalają skonstruować stabilną sieć domową opartą o standardy LTE i 5G. Modem zewnętrzny będzie kluczowym elementem domowej infrastruktury dla użytkowników, którzy mieszkają w miejscach bez odpowiednio mocnego zasięgu. Z tego względu warto zwrócić uwagę, czy do oferty wybranego operatora dołączone jest urządzenie tego typu. Jest to często tańsza opcja niż samodzielny zakup sprzętu, jednak musimy wziąć pod uwagę koszty abonamentu lub dzierżawy urządzenia. Najlepsze efekty przyniosą modele z agregacją pasm. Musimy jednak pamiętać również o tym, by poprawnie zamontować modem:

  • powinien on znaleźć się na ścianie budynku zwróconej w kierunku stacji bazowej,
  • szczególnie istotna jest pozycja anteny – to właśnie ona powinna być skierowana do nadajnika.

Tego typu opcje już od kilku lat znajdują się w ofertach operatorów działających w Polsce – abonenci mają dostęp do dosyć ciekawych opcji. Mimo stałego wzrostu dostępności FTTH wciąż będzie to ważna kategoria sprzętu na terenach mniej zurbanizowanych. Niewykluczone, że w najbliższym czasie znaczenie takich rozwiązań wzrośnie. Światłowody są już oferowane w wielu miejscach, jednak w niektórych lokalizacjach jeszcze długo nie będą odpowiednią opcją. Z tego względu operatorzy otwierają się na alternatywne możliwości rozwoju infrastruktury – jednym z nich jest właśnie oferowanie łączności LTE i 5G wspieranej przez modemy zewnętrzne.