Wygląda na to, że szefowie Huawei są niezgodni w sprawie ewentualnego powrotu do współpracy z Google. Fred Wangfei, szef austriackiego oddziału, stwierdził, że jego firma nie wróci do rozwiązań dostarczanych przez Google. Jednak biuro prasowe giganta nie zgadza się z tym stanowiskiem.

Huawei nie może korzystać na swoich nowych smartfonach z rozwiązań Google. Departament Handlu Stanów Zjednoczonych wpisał chińską firmę na tzw. entity list ponad pół roku temu. W skrócie oznacza to, że administracja Donalda Trumpa uznała Huawei za firmę stwarzającą zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zabroniła w ten sposób amerykańskim firmom utrzymywania z chińskim gigantem jakichkolwiek relacji handlowych. Dla przeciętnego konsumenta oznacza to brak aplikacji i usług Google na nowych smartfonach Huawei. Co prawda niektóre amerykańskie firmy otrzymały już licencję na handel z chińską firmą. Jednak wyjątek ten nie obejmuje Google. Z drugiej strony Chińczycy zainwestowali już sporo pieniędzy w rozwój autorskiego ekosystemu HMS. Dlatego też coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy Huawei jest w dalszym ciągu zainteresowany wznowieniem współpracy z gigantem z Mountain View.

Niektórzy szefowie Huawei nie wiedzą czy ich firma chce wrócić do Google, czy też nie

Informacja o tym, że Huawei odwrócił się od Google, pochodzi z serwisu WinFuture. Źródłem tej informacji jest Andreas Proschofsky, który rozmawiał z Fredem Wangfei, menadżer austriackiego oddziału firmy.

Ciekawe jest to, że inny dziennikarz rozmawiał na ten sam temat z dyrektorem holenderskiego oddziału Huawei. Tutaj z kolei padła deklaracja, że gdyby pojawiła się taka możliwość, to aplikacje Google wróciłyby na chińskie smartfony.

Z kolei działy prasowe Huawei zaczęły wysyłać informację, z której wynika, że Chińczycy nie chcą palić za sobą mostów. Firma dalej pozostaje otwarta na rozwiązania Google. Jednak w obecnej sytuacji jest zmuszona do rozwoju i promocji własnego ekosystemu HMS (Huawei Mobile Services).

“Naszym pierwszym wyborem jest otwarty ekosystem Androida, w tym usługi GMS (Google Mobile Services), które pomogły nam stać się drugim największym na świecie dostawcą smartfonów. W obliczu wpisania Huawei na tzw.: „entity list” rozwijamy teraz HMS (Huawei Mobile Services), zachęcając twórców aplikacji, by dołączali do nas”.

Źródło: WinFuture, The Verge

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.