Jakiś czas temu pisaliśmy artykuł o tym, że inny system może pojawić się na urządzeniach Apple, ale nikt nie myślał, że coś takiego jak iTest będzie miało miejsce. Artykuł miał być żartem Prima Aprillisowym. Okazało się jednak, że czasami opowiadając różne, nawet najbardziej wyssane z palca dowcipy, mogą okazać się prawdą. Powiem szczerze, że w najgorszych koszmarach nie wyobrażałem sobie używania systemu Android na urządzeniach Apple. Może są na świecie użytkownicy, którzy mają taką potrzebę — ja chyba niekoniecznie. Oczywiście, gdzieś jest jakaś informatyczna ciekawość, jak by to wyglądało, ale Apple to nie tylko system operacyjny, czy sprzęt. W całej tej idei chodzi o przygotowanie systemu pod hardware. Taka optymalizacja sprawia, że system jest wydajny, szybki i łatwy w obsłudze. To właśnie ciągnie użytkowników do ekosystemu z Cupertino.

Czy wyobrażam sobie sprzęt od Apple z innym systemem operacyjnym? Powiem szczerze, że bardzo ciężko mi to idzie. Z uwagi na to, że wiem, jaka była idea Apple zapoczątkowana przez śp. Steve Jobsa, ciężko mi nawet w myślach sprząc jakikolwiek inny system operacyjny z tymi bebechami. A jednak okazało się, że jakaś firma chce się o to pokusić. Może nie do końca chce wpakować Androida na sprzęt od Apple, ale stworzyła pewną akcję marketingową, która ma na celu przekonanie użytkowników Apple do systemu Google Android. Mechanizm, który przygotowali Koreańczycy, pozwala na przetestowanie możliwości systemu Android. Czym jest to spowodowane?

Okazuje się, że firma Samsung ma powód, aby wypuścić iTest.

W marcu tego roku przeprowadzono badania, które pokazały, że lojalność użytkowników wobec marek, w przypadku urządzeń z Androidem spada, za to rośnie, kiedy mówi się o sprzęcie Apple. Oczywiście, wpływ tutaj zapewne ma popularność urządzeń Apple. Wielu YouTuberów, Influencerów, Celebrytów szczyci się posiadaniem urządzeń Apple. A co za tym idzie, fani chcą mieć dokładnie to samo. Oczywiście, trudno by było odmówić firmie z Cupertino tytułu “producenta najbezpieczniejszych smartfonów”. Muszę przyznać, że coś w tym jest. System Apple stanowi świetnie dopracowaną całość, a na jego sukces składa się wiele czynników. Jednak, jak to się mówi, tonący brzytwy się chwyta.

iTest, Samsung, Apple,

Firma Samsung wypuściła iTest, aby użytkownicy Apple mogli sobie przetestować Androida.

Z jednej strony trochę mnie to śmieszy. Wcale by mnie nie zdziwiło, gdyby większość userów Apple miała kiedyś w rękach Androida i właśnie dlatego używa iOS. Znam wiele takich osób. Jednak pojawienie się mechanizmy do testowania systemu mobilnego od Google na urządzeniach Apple jest ciekawe i warto to odpalić, choćby dla zabawy. Nic nie poradzimy na to, że Samsung, który jest największym konkurentem amerykańskiej firmy, próbuje przyciągnąć użytkowników Apple na swoją stronę. Może być jednak przy tym zabawnie. Mechanizm, który imituje Androida, pojawił się na stronie iTest.nz. Na niej to właśnie, każdy użytkownik, który posiada system iOS, może z poziomu przeglądarki Safari odpalić na swoim iPhone lub iPad system mobilny Android. Można też wejść na stronę iTest.nz i zeskanować dostępny tam kod QR za pomocą iPhone’a. Po tym zabiegu i dokończeniu instalacji na pulpicie telefonu Apple powinien pojawić się skrót z aplikacją, która działa niemal jak każda inna w systemie i pozwala się wczuć użytkownikom iOS-a w posiadacza Samsunga Galaxy z interfejsem One UI w Androidzie.

iTest, Samsung, Apple,

iTest jest webową aplikacją, która można dodać do ekranu głównego iPhone’a, o co też witryna poprosi.

Zacznijmy może od tego, że aplikacja webowa jest bezpieczna. Nie dostaje ona dostępu do naszych danych i do praw administratora. W sumie, biorąc pod uwagę Apple, to nawet właściciel smartfonu nie ma praw admina do systemu. Po uruchomieniu aplikacji webowej będzie można doświadczyć Androida z interfejsem Samsung One UI. Nie jestem fanem Android, ale muszę przyznać z czystym sercem, że narzędzie jest zrobione z ogromną starannością. Spodziewałem się marnej imitacji, a naprawdę poczułem się, jakbym miał Androida na swoim iPhonie. Koreański producent postarał się i to na poważnie. Wygląd interfejsu jest naprawdę identyczny (co mnie lekko przeraża). Dostępne są też wszystkie animacje.

iTest, Samsung, Apple,

Z poziomu iTest można obejrzeć sobie działania różnych aplikacji.

Można zmienić opcje systemowe i ustawienia interfejsu. Co ciekawe, można nawet sprawdzić, jakie funkcje oferuje aparat Samsung. Aplikacja od Samsung jest w stanie zasymulować wysyłanie SMS i połączenia. Warto też zaznaczyć, że za ten mechanizm odpowiada oddział firmy Samsung z Nowej Zelandii. A aplikacji można korzystać na całym świecie, ale jest ona tylko i wyłącznie po angielsku. W dzisiejszych czasach to chyba nie powinien być już problem.

iTest, Samsung, Apple,
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.