Ministerstwo Cyfryzacji zaproponowało ostatnio zmianę zasad aukcji pierwszych częstotliwości dla sieci 5G. W zamyśle chodzi o zwiększenie konkurencyjności całego procesu. Pomysł ten nie przypadł do gustu przynajmniej dwóm operatorom. T-Mobile i Cyfrowy Polsat (Plus) chcą, żeby każdy operator mógł nabyć tylko jeden blok częstotliwości.

Zbliżająca się aukcja częstotliwości, które będą używane przez polskich operatorów do wdrażania sieci 5G. W Polsce jest to najważniejsze wydarzenie telekomunikacyjne tego roku. Dlatego też zasady aukcji, które przygotowuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, wzbudzają dość dużo emocji. Ostatnio Marek Zagórski, minister cyfryzacji, przyznał, że Prezes UKE mógłby zmienić jeden z zapisów, który zwiększyłby konkurencyjność pomiędzy operatorami i przełożyłby się na większy dochód dla budżetu państwa. Jednak więcej pieniędzy wydanych na częstotliwości oznacza mniej środków na inwestycje w samą sieć. Dlatego też nie wszyscy operatorzy chcą, żeby Prezes UKE przychylił się do pomysłu Ministerstwa Cyfryzacji.

T-Mobile i Cyfrowy Polsat chcą, żeby każdy operator mógł nabyć tylko jeden blok z pasma C

Zaraz po tym, jak Marek Zagórski zaproponował zniesienie limitu 1 blok – 1 operator, T-Mobile wysłało do PAP swoje stanowisko w tej sprawie:

“Jesteśmy zwolennikami utrzymania dotychczasowej konstrukcji aukcji – jeden blok dla jednego operatora. Daje to największe szanse do uzyskania równego dostępu do tego ważnego pasma dla wszystkich operatorów. W przypadku, gdyby jeden z bloków pozostał niesprzedany, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozdysponować go jeszcze w tym roku w osobnym postępowaniu z udziałem wszystkich operatorów” – napisano w stanowisku T-Mobile.

Okazuje się, że takie samo stanowisko na ten temat ma Cyfrowy Polsat:

“W piątek Cyfrowy Polsat poinformował PAP Biznes, że w jego ocenie sytuacja, w której każdy operator będzie mógł kupić maksymalnie jeden blok częstotliwości z pasma C będzie korzystniejsza dla rynku telekomunikacyjnego i rozwoju sieci 5G”. – czytamy w komunikacie PAP

Kilka dni przed publikacją deklaracji Ministerstwa Cyfryzacji, Jean-Francois Fallacher (prezes Orange Polska) w rozmowie z cyfrowa.rp.pl również wypowiedział się na temat aukcji 5G. Co ciekawe padł tutaj komentarz na temat rozważania możliwości kupna dwóch bloków częstotliwości. Jean-Francois Fallacher uznał również, że UKE powinno rozważyć sytuację, w której jeden z operatorów nie weźmie udziału w aukcji.

Źródło: PAP

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.