Departament Handlu Stanów Zjednoczonych wydał wreszcie pierwsze licencje na handel z Huawei. Stosowne licencje otrzymało około 70 – 75 firm. Na liście znajduje się również Microsoft, który najprawdopodobniej może już sprzedawać Chińczykom licencje Windowsa i inne oprogramowanie przeznaczone do powszechnego użytku.

Aż 300 amerykańskich firm zgłosiło się do Departamentu Handlu z prośbą o udzielenie licencji na handel z Huawei. Donald Trump powiedział wprost, że takie licencje mogą obejmować ogólnie dostępne produkty i usługi, które nie stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Jednak urzędnicy dość długo zwlekali z rozpatrzeniem złożonych wniosków. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że pracownicy Departamentu Handlu przeanalizowali już połowę z 300 aplikacji. Przy czym nie każda zainteresowana firma otrzymała zgodę. Średnio “poszczęściło się” co drugiej firmie. Oznacza to, że około 70 – 75 amerykańskich firm już w najbliższym czasie może wznowić współpracę z Huawei.

Najprawdopodobniej Microsoft może już sprzedawać Huawei licencje na Windowsy

Niestety nie znamy szczegółów związanych z licencją, jaką otrzymał Microsoft na handel z Huawei. W informacji przesłanej do agencji Reuters pojawiła się jedynie wzmianka o “licencji na eksport oprogramowania masowego do Huawei”. Nie mówi to zbyt wiele. Jednak komentatorzy przypuszczają, że owa licencja dotyczy głównie sprzedaży Windowsów i innego oprogramowania przeznaczonego dla komputerów osobistych. Dzięki temu Huawei będzie mógł wznowić sprzedaż laptopów z serii MateBook z systemami giganta z Redmond.

Nie poznaliśmy jeszcze pełnej listy amerykańskich firm, które dostały zgodę na wznowienie relacji handlowych z Huawei. Jednak według aktualnych informacji nie ma na niej Google. Jeśli Departament Handlu pozytywnie rozpatrzy wniosek firmy z Mountain View, to Chińczycy będą mogli wrócić do gry na europejskim rynku urządzeń mobilnych. Jednak z drugiej strony Huawei dość dobrze radzi sobie bez utrzymywania kontaktów z amerykańskimi firmami. Przy czym owa dobra kondycji opiera się na jednym filarze, którym jest wysoka sprzedaż smartfonów w Chinach. Nie wiadomo jak długo Huawei będzie w stanie utrzymać tak dobrą passę.

Ostatnio Departament Handlu wydał kolejną 90-dniową licencję na handel z Huawei. Niektórzy zaczęli zastanawiać się, czy Amerykanie nie będą wydawać takich zgód w nieskończoność. Jednak rozpatrzenie 150 wniosków świadczy o tym, że obecna tymczasowa zgoda jest faktycznie ostatnia. Po jej wygaśnięciu amerykańskie firmy będą działać na podstawie licencji udzielanych na sprzedaż konkretnych produktów.

Źródło: Reuters

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.