Plus wystartował z drugim etapem budowy sieci 5G w paśmie TDD 2600 MHz. Operator wiosną tego roku uruchomił w 7 miastach około 100 nadajników, które teoretycznie oferują 600 Mbit/s. Teraz “zieloni” ogłosili rozbudowę sieci, która swoim zasięgiem ma objąć do końca 2021 roku aż 11 mln osób.

Dużo osób oczekiwało, że sieci 5G przyniosą rewolucję. Tymczasem obserwujemy swego rodzaju ewolucję. Przy czym te osoby, które mieszkają w zasięgu któreś ze 100 stacji bazowych Plusa, mogą mówić o ogromnej poprawie jakości. Aktualnie średnia prędkość pobierania danych w sieci LTE tego operatora wynosi około 27 Mbit/s. Tymczasem z przeprowadzonych przez nas testów wynika, że w sieci 5G tego samego operatora można liczyć na średnie prędkości rzędu 242 Mbit/s. Wynik ten wynika w głównej mierze z tego, że Plus uruchomił sieć 5G na zupełnie odizolowanym paśmie. Żeby móc z niego korzystać trzeba posiadać odpowiedni terminal. Najprawdopodobniej jeszcze niewiele osób zdecydowało się na taką migrację, ponieważ największą bolączką tego rozwiązania jest niewielki zasięg. Operator posiada obecnie 137 pozwoleń radiowych na stacje bazowe 5G. Ich dokładne lokalizacje możecie sprawdzić na poniższej mapie.

Rozbudowa sieci 5G w Plusie – gdzie i kiedy?

Listopad 2020: ponad 700 stacji i 5 mln ludzi

Aktualnie sieć piątej generacji “zielonych” dostępna jest w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Przy czym w każdym z tych miast działa niewielka liczba stacja bazowych, a ich zasięg ogranicza się do wybranych dzielnic. Jednak operator obiecuje, że do końca tego miesiąca zwiększy liczbę nadajników do ponad 700. Zabieg ten na pewno poprawi zasięg nowego rozwiązania we wspomnianych już miastach.

Oprócz tego z sieci 5G Plusa będą mogli skorzystać mieszkańcy aglomeracji śląskiej, Trójmiasta, Krakowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Olsztyna, Kielc, Radomia, Torunia, Zielonej Góry, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego i wielu innych.

Dokładne lokalizacje nowych stacji bazowych 5G Plusa powinny być znane po najbliższej aktualizacji bazy pozwoleń radiowych, którą udostępnia Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Grudzień 2021: ponad 1700 stacji i 11 mln osób w ponad 150 miejscowościach

Do końca przyszłego roku Plus chce mieć w swojej sieci ponad 1700 stacji bazowych, na których zawisną anteny dla pasma 2600 MHz. Operator zamierza w ten sposób zapewnić zasięg nowej technologii dla 11 mln mieszkańców ponad 150 miejscowości na terenie całego kraju.

Operator nie opublikował jeszcze listy regionów, w których w przyszłym roku pojawią się nowe stacje bazowe. Jednak podzielił się poglądową mapą Polski z kluczowymi lokalizacjami.

Plus kluczowe lokalizacje 5G

5G Plusa kontra 5G Orange, Play i T-Mobile

Plus uruchomił sieć 5G na zupełnie innych zasadach niż Orange, Play i T-Mobile. “Zieloni” jako jedyny operator w Polsce posiadają unikatowy blok radiowy w paśmie TDD 2600 MHz. Dodatkowo nie jest on współdzielony z siecią LTE. Dzięki temu klienci, którzy zdecydują na zakup nowych urządzeń, zyskują dostęp do nieobciążonej jeszcze warstwy radiowej sieci. Z kolei pozostali Orange, Play i T-Mobile musieli uruchomić sieć 5G w paśmie 2100 MHz, które jest dynamicznie współdzielone z użytkownikami sieci LTE. Sytuacja ta zmieni się po rozdysponowaniu nowych częstotliwości z pasma 3,6 GHz.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje się do rozpoczęcia aukcji, która według dotychczasowych przypuszczeń umożliwi każdemu z operatorów na pozyskanie jednego bloku o szerokości 80 MHz. Wcześniej przeprowadzone testy pokazują, że zasób ten pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości pobierania danych na poziomie 900 Mbit/s. Z kolei jego agregacja z częstotliwościami LTE daje przyspieszenie do 1,5 Gbit/s.

Plus jako jedyny operator w Polsce będzie miał możliwość agregacji dwóch pasm pojemnościowych 5G, tj. obecnego 2,6 GHz i nowego 3,6 GHz. Przy czym obszar, na którym będzie działać taka agregacja, z samej zasady będzie niewiele mniejszy od ogólnego zasięgu sieci 5G. Jednak nie zmienia to faktu, że przynajmniej na pierwszym etapie budowy nowej sieci, Plus będzie mógł zaoferować lepszy zasięg 5G przy zachowaniu takiej samej liczby stacji bazowych niż jego konkurenci.

Plus zasięg częstotliwości 5G

O docelowym zasięgu szybkim sieci 5G zadecyduje w dużej mierze nie tylko liczba nowych stacji bazowych, ale również sposób rozdysponowania częstotliwości z pasma 700 MHz. Ericsson pokazał, że agregacja w sieciach 5G SA zwiększa nie tylko pojemność całej sieci, ale również zasięg pasm pojemnościowych.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.