Korzystanie z jeszcze nieobciążonej sieci 5G Plusa to spora przyjemność. Średnia prędkość pobierania danych na poziomie 242 Mbps jest obecnie kilkakrotnie wyższa od tej uzyskiwanej w sieci LTE tego operatora.

Jak uprzednio informowaliśmy, naszym celem było sprawdzenie działania sieci 5G Plusa we wszystkich miastach, w których operator w maju uruchomił 5G w paśmie 2600 MHz TDD. Korzystając z map opublikowanych na stronie Plusa, redakcja SpeedTest.pl przeprowadziła testy w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Gdańsku. Testowaliśmy smartfonem Huawei P40, używając komercyjnej karty SIM i korzystając z aplikacji Speed Test Light działającej w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl:

Testy przeprowadzone były o różnych porach dnia, tak aby ich rozkład w czasie był zbliżony do standardowego rozkładu dobowego testów na SpeedTest.pl. Intencją nie było szukanie rekordów prędkości, ale jak najlepsze odzwierciedlenie rzeczywistej sytuacji panującej w sieci.

Poniższa mapa Polski przedstawia miejsca wykonywania testów.

Średnie wyniki dla blisko 1000 pomiarów przeprowadzonych w 7 miastach są następujące:

  • prędkość pobierania: 242 Mbps,
  • prędkość wysyłania: 26 Mbps,
  • opóźnienia: 31 ms.

Różnice między miastami widoczne są w poniższej tabeli.

MiastoPrędkość pobierania [Mbps]Prędkość wysyłania [Mbps]Opóźnienia
[ms]
Gdańsk2172430
Szczecin2142335
Poznań2652722
Wrocław2202935
Katowice2552339
Łódź2853032
Warszawa2751723

Rozkład liczby testów w przedziałach prędkości przedstawia poniższy wykres.

rozkład prędkości pobierania

W celach orientacyjnych porównaliśmy wyniki uzyskane w sieci 5G z wynikami testów użytkowników platformy SpeedTest.pl będących klientami Plusa, którzy w ostatnich 30 dniach wykonali pomiary w tych samych miastach, w których Plus uruchomił sieć 5G. Do analizy wybrano wyłącznie testy wykonane w sieci LTE. Podano średnie dla wszystkich użytkowników sieci LTE z wyżej opisanymi kryteriami, niezależnie od kategorii posiadanego smartfonu (ok. 30 000 pomiarów w ostatnich 30 dniach w 7 miastach) oraz dodatkowo średnie z pomiarów uzyskanych przez wydzielonych z tej grupy klientów, którzy używali smartfonów o bogatszej konfiguracji (modem kategorii 16 i wyższej z obsługą 4×4 MIMO, 256 QAM i agregację min. 3 pasm częstotliwości – 3 400 pomiarów)

Zestawienie średnich wyników testów w 7 miastach, w których Plus uruchomił 5G pokazuje poniższa tabela.

WskaźnikTesty w sieci
5G
Testy w sieci LTE
(ogółem)
Testy w sieci LTE
(smartfony wyższej kategorii)
Prędkość pobierania [Mbps]2422636
Prędkość wysyłania [Mbps]261011
Opóźnienia [ms]313737

Porównanie wskazuje, że średnia prędkość pobierania jest wyższa nawet 9 razy w porównaniu z LTE, a prędkość wysyłania ponad 2 razy. Tylko opóźnienia są na zbliżonym poziomie, co nie jest zaskoczeniem, ponieważ wdrażane obecnie sieci 5G w konfiguracji NSA (non-standalone) korzystają z sieci rdzeniowej LTE. Sytuacja w przypadku testów wykonanych na smartfonach wyposażonych w modemy LTE wyższej kategorii o lepszej konfiguracji wygląda podobnie. Prędkość pobierania w sieci 5G jest 7-krotnie wyższa, prędkość wysyłania również ponad dwukrotnie wyższa i tylko opóźnienie pozostaje na zbliżonym poziomie.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że mogliśmy potwierdzić dużą zgodność map zasięgu operatora z dostępnością usług 5G podczas testów.

Z porównania wynika, że klienci posiadający urządzenie 5G i znajdujący się w zasięgu 5G będą odczuwali zdecydowanie wyższy komfort korzystania z Internetu niż użytkownicy sieci LTE tego operatora. To oczywiście przywilej korzystania z nowo wybudowanej i znikomo obciążonej sieci i jak to zwykle bywa, wraz ze zwiększającą się liczbą terminali 5G wartości te istotnie spadną. Jednak do tego czasu powinna rozstrzygnąć się aukcja na nowe częstotliwości z pasma C i rozbudowa sieci może nabrać większego rozpędu.

Poniższe mapy przedstawiają lokalizacje oraz wyniki testów w sieci 5G Plusa w poszczególnych miastach.

Katowice i Łódź

Katowice Łódź

Gdańsk i Szczecin

Gdańsk Szczecin

Poznań i Wrocław

Poznań Wrocław

Warszawa

Warszawa
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.