Dzisiaj odbyła się konferencja, na której Play podpisał z Miastem Gdynia memorandum w sprawie wdrożenia sieci 5G na terenie całej aglomeracji trójmiejskiej. Zasięgiem ma być objęty również Półwysep Helski. Wszystko to ma być możliwe dzięki niewielkiemu zmodernizowaniu 100 stacji bazowych, które będą nadawać sygnał 5G w paśmie 2100 MHz.

Play pokazał dzisiaj, że nie żartował, kiedy mówił o “5G Ready”. W marcu zeszłego roku przedstawiciele operatora zapewniali nas, że posiadają wszystkie rozwiązania, które są potrzebne do uruchomienia sieci nowej generacji. Jedynym brakującym puzzlem w całej układance miało być oprogramowanie. Co prawda niektórzy już wtedy podkreślali, że Play nie ma raczej modułów radiowych na częstotliwości przeznaczone dla sieci 5G. Jednak nie był to zbyt mocny argument, ponieważ specyfikacja 3GPP definiuje, że sieci 5G mogą działać również na częstotliwościach przeznaczonych początkowo dla sieci 4G i 3G. Jedną z takich częstotliwości jest właśnie 2100 MHz, które najpierw było używane przez 3G, a później 4G. Teraz Play uruchamia na nim 5G. Możliwe jest to dzięki odpowiedniemu wyposażeniu stacji bazowych.

Play Trójmiasto

Co Play musiał zrobić, żeby mieć 5G na 2100 MHz?

Synchronizacja czasu w całej sieci

Play jest pierwszym operatorem, który wdrożył synchronizację wszystkich stacji bazowych w dziedzinie czasu. Standardowo stacje bazowe LTE synchronizowane są do tego samego wzorca częstotliwości. Dzięki temu korygowana jest częstotliwość pracy lokalnego oscylatora kwarcowego, co pozwala na dokładne odwzorowanie częstotliwości nadawania oraz poprawne nadanie ramki zdefiniowanej przez standard. Jednak w takim przypadku sygnały nadawane przez sąsiednie stacje bazowe są przesunięte w czasie. Z kolei synchronizacja w dziedzinie czasu pozwala na wyeliminowanie tego opóźnienia. Play zapewnił synchronizację czasu w całej swojej sieci za pomocą urządzeń OSA 5405 firmy Oscilloquartz (należącej do spółki ADVA).

Play synchronizacja czasu

Dynamiczne współdzielenie pasma (DSS)

Dzięki synchronizacji czasu Play może uruchomić na swoich stacjach bazowych dynamiczne współdzielenie pasma. DSS, czyli Dynamic Spectrum Sharing, działa tak, że w czasie rzeczywistym monitoruje obciążenie generowane przez użytkowników 4G i 5G. Następnie stacja bazowa wylicza optymalną ilość zasobów (tj. szerokość kanału radiowego) dla obu technologii. Zmiany te są bardzo dynamiczne. To, jak często mogą być one robione, zależy od implementacji danego producenta stacji bazowych. Oprogramowanie obsługujące DSS ma dostarczać zarówno Huawei, jak i Ericsson. Czyli obaj dostawcy, z których korzysta Play. Nokia również pracuje nad tym rozwiązaniem.

Play DSS

Moduły 2100 MHz przygotowane pod 5G

Producenci stacji bazowych (tj. Huawei, Ericsson oraz Nokia) już od dawna komunikowali, że ich obecny sprzęt radiowych pozwoli na uruchomienie w przyszłości sieci 5G. Dla operatora wymiana modułu radiowego jest bardzo kłopotliwa, ponieważ wymaga wyłączenie nadajnika na czas wymiany. Dodatkowo moduły te dość często są montowane na masztach, co wiąże się z pracą na wysokości. Dlatego możemy założyć, że Play każdą swoją stację bazową 5G Ready od razu wyposażył w tego typu sprzęt. Dlatego też stacje bazowe 5G, które będą działać w Trójmieście, wyglądają tak samo, jak stacje LTE.

Play stacja 5G Gdynia

Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że mamy tutaj do czynienia z 5G w wariancie NSA (Non-standalone). Czyli jest to “niesamodzielna” sieć 5G, która do poprawnego działania korzysta również z elementów sieci 4G. W tym konkretnym przypadku sygnał 5G rozchodzi się na częstotliwości 2100 MHz i jest on sparowany z nośną LTE w paśmie 1800 MHz.

Przyłącza o dużej przepływności

Stacja bazowa jest przysłowiowym “przekaźnikiem”, który współpracuje z siecią szkieletowej. Dlatego też rozwój technologii radiowych pociąga za sobą inwestycje w tzw. szkielet sieci. W tym celu Play pół roku temu ogłosił przejęcia spółki S3, która posiada rozległą infrastrukturę światłowodową. Jednak szybkie przyłączenie do reszty sieci nie wymaga doprowadzenia światłowodu do każdej stacji bazowej. Tam, gdzie jest to niemożliwe, operator może zastosować równie szybką linię radiową. W przypadku sieci Play ponad 93% miejskich stacji bazowych posiada połączenie z siecią szkieletową o przepływności co najmniej 1 Gbit/s.

Play szkielet

Drobne modernizacje

Uruchomienie sieci 5G nie sprowadza się do wgrania nowego oprogramowania i włączenia magicznego przycisku. Okazuje się, że nawet jak ma się sieć przygotowaną na nową technologię, to mimo wszystko trzeba poczynić pewne prace przygotowawcze. Dlatego też pracownicy Playa musieli lekko zmodernizować stacje 5G Ready tak, żeby działało na nich 5G. Szczegóły techniczne są pewnie znane jedynie pracownikom działu technicznego oraz producentowi stacji bazowych (w tym przypadku jest nim Huawei). Jednak dość możliwe jest to, że owe modernizacje sprowadzały się jedynie do przełączenia kilku kabli lub też instalacji niedużego modułu zwiększającego możliwości obliczeniowe stacji bazowej.

Czy takie 5G od Play w Trójmieście ma sens?

Odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero kilka miesięcy po komercyjnym starcie usług. Do tego operator potrzebuje uzyskać jeszcze zgodę od UKE. Tymczasem Jean Marc Harion, CEO Play, przekonuje o korzyściach wynikających z nowego rozwiązania:

“Inauguracja współpracy z miastem Gdynia, jako pierwszym miastem 5G w Polsce jest wyjątkowym wydarzeniem, które pozwala Play wprowadzić społeczność lokalną na ścieżkę ogólnopolskiego rozwoju technologii najnowszej generacji. Jeszcze przed aukcją częstotliwości udostępniamy szeroki zasięg 5G lokalnej społeczności oraz możliwość jej zastosowania wśród studentów, seniorów i użytkowników domowych. Polska jest o krok od komercyjnego wprowadzenia 5G, uzależnionego jedynie od przystępnego cenowo przydziału częstotliwości, pełnego wdrożenia harmonizacji EMF i niezbędnych zezwoleń regulacyjnych.”

Równie optymistyczny jest Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni:

“To bezprecedensowe partnerstwo z Play pozwoli naszym mieszkańcom na pełne wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez sieć 5G. Dzięki szerokiemu zakresowi naszej współpracy, technologia ta będzie dostępna nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale także dla użytkowników indywidualnych, instytucji szkolnictwa wyższego i osób starszych w celu promowania integracji cyfrowej. W Gdyni jesteśmy otwarci na inicjatywy mające na celu ułatwienie życia naszej nowoczesnej społeczności poprzez zapewnienie nowych możliwości cyfrowych.”

Operator zamierza pokazać 5G mieszkańcom Trójmiasta jeszcze przed rozdysponowaniem nowych częstotliwości z pasma C (tj. od 3480 MHz do 3800 MHz). W ramach współpracy z władzami miasta Play zaprasza:

  • seniorów do uczestnictwa w pokazach filmowych z wykorzystaniem Play TV Box i 5G oraz na warsztaty poświęconych nowym technologiom i kompetencji cyfrowych,
  • studentów do zbadania potencjału nowej technologii na prawdziwym sprzęcie 5G,
  • użytkowników indywidualnych do korzystania z możliwości 5G w rzeczywistych warunkach.

Dodatkowo działania te ma wspierać Fundacja Legalna Kultura.

Docelowy potencjał sieci 5G w wydaniu Play poznamy dopiero po rozdysponowaniu częstotliwości z pasma C. Testy, które nasza redakcja wykonała w Toruniu, pokazują, że operator bez większych trudności osiągnie wtedy prędkość pobierania danych na poziomie 1 Gbit/s.

Źródło: informacja prasowa

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.