Aktualnie w sieci 5G Plusa działają trzy smartfony Huawei oraz router ZTE. Dzisiaj operator poinformował o dodaniu do oferty kolejnych kompatybilnych urządzeń. Mowa tutaj o smartfonie z obsługą usług Google oraz routerze Huawei. Przy okazji operator informuje o planowanym ograniczeniu działania usług 5G do wybranych taryf.

Sieć 5G Plusa działa na zupełnie innej częstotliwości niż rozwiązania oferowane przez innych operatorów. Mowa tutaj o paśmie TDD 2600 MHz, w którym telekom posiada rezerwację na blok o szerokości 50 MHz. Jednak, ze względu na zakłócenia z sąsiednich kanałów FDD, operator korzysta w tym pasmie z 40 MHz bloku.

UKE 2600 MHz

Obecnie pasmo to nie jest używane przez zbyt dużą liczbę operatorów, co przekłada się na dość krótką listę urządzeń 5G pracujących w paśmie TDD 2600 MHz. Do pory usługi 5G Plusa działały na smartfonach Huawei (modele Mate Xs, P40, P40 Pro) oraz routerze ZTE MC801. Teraz operator zapowiedział dodatnie do swojej oferty dwóch kolejnych urządzeń 5G.

Motorola Edge

Motorola Edge

Motorola Edge wyposażona jest w chipset Qualcomm Snapdragon 765G, który posiada zintegrowany modem Snapdragon X52 5G. Konfiguracja ta pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości pobierania w sieci Plusa, czyli 600 Mbit/s. Urządzenie będzie dostępne u operatora za 299 zł na start i przykładowo 36 rat po 75 zł w ofercie abonamentowej. Jeśli chodzi o taryfę dedykowaną dla sieci 5G, to będzie ona kosztować od 70 zł miesięcznie. W zamian klienci otrzymają 24 GB pakietu Internetu i dodatkową usługę (np. HBO GO). Druga oferta za 75 zł miesięcznie obejmuje pakiet 72 GB.

HUAWEI 5G CPE Pro 2

Huawei 5G CPE Pro 2

Router HUAWEI 5G CPE Pro 2 posiada procesor Balong 5000, który również skorzysta z pełni możliwości 5G Plusa. Urządzenie to zapewnia jednoczesną obsługę do 64 urządzeń. Z kolei transmisja po domowej sieci Wi-Fi odbywa się z użyciem standardu 802.11ax (Wi-Fi 6). Operator oferuje ten sprzęt za 1 zł na start i przykładowo 36 rat po 55,50 zł. Polecana taryfą z obsługą 5G jest abonament za 70 zł, w który pakiet danych wynosi 100 GB.

Źródło: informacja prasowa

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.