Szwecja zdecydowała się na wykluczenie Huawei z dostaw na sprzęt dla sieci 5G. Jednak Chińczycy się nie poddają i zaskarżyli tę decyzję w Sądzie Administracyjnym. Ruch ten wstrzymał zaplanowany na dziś start aukcji nowych częstotliwości.

PTS, czyli szwedzki regulator rynku telekomunikacyjnego (odpowiednik naszego UKE), opublikował 3 tygodnie temu zasady dotyczące zaplanowanej na dziś aukcji częstotliwości. Do postępowania dopuszczono czterech operatorów, którzy chcą rozbudować swoje sieci o nowe zasoby z pasm 3,5 GHz oraz 2,3 GHz. Jednak tamtejszy Urząd Poczty i Telekomunikacji postawił jeden warunek. Po konsultacjach z Siłami Zbrojnymi i Służbą Bezpieczeństwa zapadła decyzja o wprowadzeniu zakazu na używanie sprzętu Huawei i ZTE w sieciach, które będą korzystać z przyznanych częstotliwości. W praktyce oznaczało to również demontaż dotychczas uruchomionego sprzętu. Operatorom po prostu nie opłaca się korzystać z rozwiązań różnych dostawców na poszczególnych pasmach, ponieważ obniża to wydajność sieci. Jednak Huawei od razu odwołał się od decyzji szwedzkich władz i zgłosił sprawę do Sądu Administracyjnego. Działanie to przyniosło pierwszy efekt.

Aukcja 5G w Szwecji wstrzymana, Huawei walczy w sądzie

Sąd Administracyjny zawiesił zapisy dotyczące wykluczenia sprzętu Huawei i ZTE. Przy czym ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie po rozpatrzeniu wniesionego przez Chińczyków odwołania. PTS wolało nie ryzykować i poinformowało operatorów o zmianie daty aukcji. Aktualnie regulator analizuje decyzję sądu i rozważa różne opcje szybkiego rozpoczęcia aukcji.

Sprawa ta jest dla nas bardzo ważna, ponieważ podobna sytuacja może wydarzyć się w Polsce. Aktualnie rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Z kolei Urząd Komunikacji Elektronicznej opracowuje zasady nowej aukcji częstotliwości z pasma 3,6 GHz, które mają również uwzględniać kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Znowelizowane Prawo Telekomunikacyjne narzuca na UKE zawarcie tego typu zapisów w decyzjach rezerwacyjnych. W Szwecji zdecydowano się na wykluczenie Huawei za pomocą decyzji rezerwacyjnych. Czy w Polsce będzie podobnie? Tego nie wiemy. Aktualny projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa zakłada, że o wykluczeniu danego dostawcy decydować będzie Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.