Ericsson liczy na zwiększenie swego udziału w brytyjskich sieciach 5G. Dodatkowo Szwedzi deklarują, że mogą oni dostarczyć sprzęt potrzebny do wymiany wszystkich stacji bazowych Huawei, które znajdują się w Wielkiej Brytanii. Oczywiście pod warunkiem, że tamtejszy rząd będzie tego chciał.

Huawei od dawna kreuje się na lidera rozwiązań 5G. Jednak Ericsson i Nokia nadrobili zaległości. Dlatego też trudno dzisiaj powiedzieć, żeby któryś z producentów dostarczał zacofany sprzęt. Jeśli takie różnice występują, to jest to kwestia pojedynczych miesięcy, żeby one zniknęły. Ericsson uważa, że obecnie posiada rozwiązania, które są w stanie spełnić wszystkie oczekiwania brytyjskich operatorów. Z kolei ostatnia decyzja tamtejszego rządu może sprawić, że zapotrzebowanie na sprzęt Ericssona niedługo wzrośnie. Aktualnie Huawei jest uważany za dostawcę wysokiego ryzyka, co oznacza ograniczenie udziału chińskich stacji bazowych w sieciach 5G do 35%. Oprócz tego coraz częściej mówi się o tym, że Brytyjczycy myślą o całkowitym wykluczeniu Huawei.

Ericsson chce zyskać na problemach Huawei, ale nie buduje na tym swojej strategii

Arun Bansal, szef Ericssona na Europę i Ameryę Łacińską, w wywiadzie dla Sky news podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat obostrzeń wobec Huawei, które obowiązują w Wielkiej Brytanii. Zaznaczył, że jego firma nie lobbowała wprowadzonych przepisów. Arun Bansal uważa, że Ericsson nie potrzebuje pomocy ze strony rządu, żeby konkurować z Huawei.

Jednak pomimo tego szwedzki producent sprzętu telekomunikacyjnego otwarcie deklaruje chęć współpracy z brytyjskim rządem i budowę ekosystemu, który pomoże w rozwoju sieci 5G. Zwłaszcza że ostatnie restrykcje ze strony Stanów Zjednoczonych mogą pogłębić problemy Huawei. Mowa tutaj o odcięciu od wszystkich komponentów, które powstają z użyciem amerykańskiej technologii. Istnieje ryzyko, że Huawei może mieć przez to problem z produkcją większej ilości dotychczas opracowanego sprzętu.

W przypadku Ericssona takie ryzyko nie istnieje. Podobnie jest z Nokią. Jednak nic nie wskazuje na to, żeby brytyjski rząd chciał skazać operatorów na duopol rynku telekomunikacyjnego. Ewentualne całkowite wykluczenie Huawei poprzedzone będzie poszukiwaniem alternatywy w postaci nowego producenta sprzętu 5G.

Źródło: Sky news

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.