W I półroczu 2022 r. najszybszy Internet domowy dostarczał UPC (197 Mb/s), światłowodowy FFTH – Orange (224,5 Mb/s), a Internet mobilny – T-Mobile (44,6 Mb/s). Z kolei w kategorii 5G – Plus oferuje Internet ponad dwukrotnie szybszy od konkurencji (143,9 Mb/s).

W okresie od stycznia do czerwca 2022 roku użytkownicy platformy SpeedTest.pl wykonali w Polsce ponad 20 milionów pomiarów w aplikacjach:

Ranking za I półrocze 2022 roku

W ramach podsumowania 1H 2022 przygotowane zostały 4 rankingi:

  • Internetu domowego,
  • Internetu światłowodowego (FTTH),
  • Internetu mobilnego,
  • Internetu 5G, będącego częścią rankingu mobilnego.

O kwalifikacji danego ISP do rankingu decyduje minimum 0,5% udziału w całkowitej liczbie testów w danej kategorii, a o miejscu w rankingu średni wynik dla prędkości pobierania danych (ang. download) za cały 1H 2022 roku.

Ranking Internetu domowego

Ranking Internetu domowego oparty jest na testach wykonywanych w aplikacji webowejaplikacji dla Windows oraz na testach Wi-Fi w mobilnych aplikacjach dla Android i w mobilnej aplikacji dla iOS. To najpopularniejsze metody pomiarów w 1H 2022 roku – wykonano w ten sposób blisko 15,9 mln testów.

Zwycięzcą rankingu za I półrocze 2022 r. został UPC (197 Mb/s), przed INEĄ (190,8 Mb/s) i T-Mobile Stacjonarnym (190 Mb/s). Ten ostatni od dłuższego czasu bardzo dynamicznie przyspiesza, a w maju i czerwcu wyprzedził również UPC. Ma to związek z oferowaniem przez tego dostawcę dostępów praktycznie wyłącznie w postaci FTTH. Tuż za podium plasuje się Vectra z wynikiem 165,5 Mb/s.

Statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w rankingu Internetu domowego za ostatnie 12 miesięcy 2021/2022 r. przedstawia poniższy wykres.

Tradycyjnie już najwyższą prędkość wysyłania dostarcza INEA (179,6 Mb/s), ponad dwukrotnie wyprzedzając kolejnego na podium T-Mobile (Stacjonarny) z uploadem na poziomie 85,4 Mb/s. Wynik INEI ma związek z dużym udziałem klientów korzystających z symetrycznych łączy światłowodowych. W przypadku opóźnień (ping) liderem jest również INEA (11 ms), następnie Toya (12 ms) i Exatel (16 ms).

Ranking Internetu światłowodowego FTTH

Częścią rankingu Internetu domowego jest ranking dostawców światłowodu FTTH. Ranking światłowodowy za I półrocze 2022 roku powstał na podstawie ponad 2 mln testów w sieciach FTTH. 

Według danych SpeedTest.pl światłowód FTTH jest najszybszą technologią dostępu do Internetu w Polsce, osiągając w warunkach komercyjnych w 1H 2022 r. średnią prędkość pobierania 218 Mb/s, wysyłania – 102 Mb/s i najniższe opóźnienia na poziomie 12 ms.

Pierwsze miejsce w rankingu światłowodowym zajął Orange, którego klienci FTTH pobierali dane ze średnią prędkością 224,5 Mb/s. Dodatkowo widać, że Orange w okresie kwiecień – czerwiec przyspieszał i powoli oddalał się od pozostałych dostawców FTTH.  Pingi w sieciach liderów FTTH oscylują na poziomie 10-12 ms. W przypadku prędkości wysyłania danych bezapelacyjnym liderem jest INEA osiągając prędkości w upload na poziomie download.

Statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w rankingu Internetu światłowodowego FTTH za ostatnie 12 miesięcy 2021/2022 r. przedstawia poniższy wykres.

Ranking Internetu mobilnego

Ranking mobilny bazuje na ponad 1,5 mln pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G, wykonanych w aplikacjach dla Android i w aplikacji dla iOS. Średnia prędkość pobierania dla całej kategorii w analizowanym okresie wyniosła 42,2 Mb/s, wysyłania – 10,8 Mb/s, a opóźnienia – 32 ms.

I półrocze 2022 przyniosło lekkie zmiany w pozycjach poszczególnych operatorów w stosunku do lat 2020-2021. Koszulkę lidera od kilku lat utrzymuje T-Mobile ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 44,6 Mb/s. Spore zmiany w statystykach nastąpiły w maju i czerwcu, kiedy to T-Mobile i Orange w ramach porządkowania pasma 2100 MHz:

https://www.uke.gov.pl/blog/co-dalej-z-pasmem-2100-mhz-czterech-operatorow,42.html

wykorzystywały 2×10 MHz zamiast dostępnych 2×14,8 MHz. To wpłynęło na spadki prędkości o ok. 5 Mb/s (10-12%) w obu sieciach. Sytuacja ta skorelowała się z efektami silnej rozbudowy nadajników przez Play:

https://blogplay.pl/2022/06/play-z-10-000-stacji/

i konsekwentnymi wzrostami prędkości w tej sieci od co najmniej roku. Efektem było liderowanie Playa w rankingu w maju i czerwcu i zajęcie drugiej pozycji za całe I półrocze 2022 r. (43,2 Mb/s).

Statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w rankingu Internetu mobilnego za ostatnie 12 miesięcy 2021/2022 r. przedstawia poniższy wykres.

Ranking Internetu 5G

W I półroczu 2022 r. udział testów 5G w wynikach dla sieci mobilnych wzrósł do ponad 4%. Plus ze średnią prędkością pobierania 143,9 Mb/s pozostaje niekwestionowanym liderem w tej kategorii dzięki posiadaniu dedykowanego pasma częstotliwości. Co ciekawe, prędkość ta pomimo wzrostu ruchu utrzymuje się od długiego czasu na stabilnym poziomie. Pozostali operatorzy, oferując 5G w pasmach współdzielonych z LTE dostarczają prędkość na poziomie 65-68 Mb/s, czyli ponad dwukrotnie niższym od Plusa.

Informacje dodatkowe

Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania wyników powyższych rankingów w kontekście znaku towarowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Zgoda udzielana jest na okres maksymalnie jednego roku. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.

Zasady obowiązujące podczas tworzenia rankingu:

  1. Nazwę operatora określamy na podstawie publicznego adresu IP użytkownika z informacji dostępnych w RIPE lub przekazanych od operatora.
  2. Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregujemy surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniamy nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
  3. Kształtowanie ruchu pomiarowego (prędkość transmisji danych) pomiędzy serwerami pomiarowymi a użytkownikiem aplikacji w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl musi podlegać tym samym zasadom, co w przypadku pozostałych usług internetowych dla danego użytkownika. Dotyczy to zarówno dostawców usługi dostępu do Internetu, jak i dostawców serwerów pomiarowych.


Poprzedni artykułDuże zmiany w majowych rankingach SpeedTest.pl
Następny artykułNajszybsze 5G w Plusie
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.