W maju nastąpiła zmiana liderów zarówno w rankingu mobilnym jak i domowym. Nowym liderem rankingu domowego został T-Mobile (Stacjonarny) wyprzedzając dotychczasowych – UPC i INEA. W rankingu mobilnym pierwsze miejsce zajął Play, a drugie Plus zastępując wieloletnich liderów: T-Mobile i Orange Polska.

Przyczyną spadku prędkości o 11% u obu operatorów współpracujących w ramach NetWorks! było porządkowanie pasma 2100 MHz i związane z tym czasowe zawężenie korzystania z dostępnej szerokości tego pasma. Wraz z zakończeniem tego procesu, już w czerwcu prędkość Internetu mobilnego powinna wracać do normy. 

Dane źródłowe pochodzą z platformy SpeedTest.pl składającej się z:

Ranking Internetu domowego

Ranking Internetu domowego oparty jest na testach wykonywanych w aplikacji webowejaplikacji dla Windows oraz na testach Wi-Fi w mobilnych aplikacjach dla Android i w mobilnej aplikacji dla iOS. To najpopularniejsze metody pomiarów w maju 2022 roku – wykonano w ten sposób około 2,3 mln testów.

W maju średnia prędkość pobierania danych w tej kategorii w Polsce osiągnęła 105 Mb/s – to kolejny miesiąc z lepszym wynikiem w stosunku do poprzedniego. Główne technologie, które odpowiadają za przyspieszanie Internetu domowego to światłowód FTTH oraz technologie telewizji kablowych.

W maju zmienił się również lider w tej kategorii. Został nim T-Mobile (Stacjonarny) ze średnią prędkością pobierania 201,5 Mb/s wyprzedzając dotychczasowych zwycięzców kategorii: UPC (200,4 Mb/s) i INEA (194 Mb/s). Tuż za podium plasuje się Vectra z wynikiem 170 Mb/s.

T-Mobile w ramach ofert „kablowych”, dzięki porozumieniom hurtowym skupił się na dostarczaniu klientom w praktyce wyłącznie dostępu do światłowodu FTTH, który jest najszybszą kategorią dostępową w polskim Internecie. Inni duzi operatorzy mają zwykle w swoim splicie technologicznym pewien udział wolniejszych technologii. I choć zazwyczaj nie są one obecnie dostępne w sprzedaży to jednak część klientów, szczególnie tych z dłuższym stażem, wciąż z nich korzysta.

Statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów za ostatnie 12 miesięcy 2021/2022 r. przedstawia poniższy wykres.

Podstawowe statystyki dla czterech najszybszych dostawców Internetu domowego za maj 2022 r. przedstawia poniższa tabela.

Najwyższą prędkość wysyłania danych tradycyjnie już osiągnęła INEA (ok. 182 Mb/s). Prędkość ta jest bezkonkurencyjna, gdyż kolejny na podium T-Mobile (Stacjonarny) jest dwukrotnie wolniejszy (92 Mb/s). Wynik INEI ma związek z dużym udziałem klientów korzystających z symetrycznych łączy światłowodowych. W przypadku opóźnień (ping) liderem jest również INEA (11 ms), następnie Toya (12 ms) i T-Mobile Stacjonarny (16 ms).

Ranking Internetu mobilnego

Ranking mobilny za maj 2022 r. bazuje na blisko 257 tys. pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G, wykonanych w aplikacjach dla Android i w aplikacji dla iOS. Średnia prędkość pobierania dla całej kategorii w analizowanym okresie wyniosła 41,6 Mb/s, wysyłania – 10,4 Mb/s, a opóźnienia – 32,8 ms.

Maj przyniósł niespotykane od lat zmiany w pozycjach poszczególnych operatorów. Dotychczasowi wieloletni liderzy:  T-Mobile oraz Orange Polska zamienili się miejscami z Playem oraz Plusem. Zmiany w rankingu są związane z jednej strony ze spadkami prędkości pobierania danych (o 11% w stosunku do średniej za 1 kwartał 2022r.) u klientów obu spółek współpracujących w ramach NetWorks!, a z drugiej strony z przyspieszeniem w Play (+5%) i Plusie (+13%).

Według naszych informacji przyczyną spadku download u obu dotychczasowych liderów jest uzgodnione z UKE:

https://www.uke.gov.pl/blog/co-dalej-z-pasmem-2100-mhz-czterech-operatorow,42.html

porządkowanie pasma (ang. reshuffling) z zakresu 2100 MHz i związana z tym rekonfiguracja sieci. W okresie przejściowym wykorzystywane było 2×10 MHz zamiast dostępnych 2×14,8 MHz w tym paśmie. Spadki prędkości mają być tymczasowe i już w czerwcu sytuacja powinna wracać do normy.

Statystyki prędkości pobierania danych dla operatorów mobilnych w Polsce za ostatnie 12 miesięcy 2021/2022 r. przedstawia poniższy wykres.

Podstawowe statystyki dla dostawców mobilnych za maj 2022 r. przedstawia poniższa tabela.

Więcej informacji o rankingach znajdziesz tutaj.

Informacje dodatkowe

Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania wyników powyższych rankingów w kontekście znaku towarowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Zgoda udzielana jest na okres maksymalnie jednego roku. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.

Zasady obowiązujące podczas tworzenia rankingu:

  1. Nazwę operatora określamy na podstawie publicznego adresu IP użytkownika z informacji dostępnych w RIPE lub przekazanych od operatora.
  2. Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregujemy surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniamy nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
  3. Kształtowanie ruchu pomiarowego (prędkość transmisji danych) pomiędzy serwerami pomiarowymi a użytkownikiem aplikacji w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl musi podlegać tym samym zasadom, co w przypadku pozostałych usług internetowych dla danego użytkownika. Dotyczy to zarówno dostawców usługi dostępu do Internetu, jak i dostawców serwerów pomiarowych.
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.