W październiku 2022 r. zwycięzcą rankingów w podstawowych kategoriach “Internet domowy” i “Internet mobilny” został T-Mobile (download odpowiednio 222 i 44 Mb/s). W rankingach najnowocześniejszych technologii liderzy są inni – w przypadku światłowodu FTTH dominuje Orange (256 Mb/s), a w kategorii 5G, Plus oferuje Internet prawie dwukrotnie szybszy od konkurencji (139 Mb/s) i ponad trzykrotnie szybszy od najpopularniejszej obecnie technologii mobilnej – LTE.

Dane źródłowe (3,6 mln testów prędkości w październiku w Polsce) pochodzą z aplikacji SpeedTest.pl:

Ranking Internetu 5G

Rozpoczniemy nietypowo, bo od rankingu 5G, który jako część rankingu mobilnego od tego miesiąca będzie miał charakter cyklicznego raportu. Wynika to ze wzrostu popularności technologii piątej generacji, zwiększenia zasięgu sieci 5G, coraz większej penetracji urządzeń oraz idącego za tym wzrostu liczby testów w aplikacjach SpeedTest.pl (obecnie testy 5G stanowią ponad 5% wszystkich testów w sieciach mobilnych). Mamy też nadzieję, że rynek jest wreszcie u progu rozpoczęcia aukcji częstotliwości dedykowanych dla 5G, której rozstrzygnięcie bez wątpienia zdynamizuje sytuację w obszarze jakości sieci mobilnych.

W dalszym ciągu jedynym operatorem posiadającym dedykowane pasmo pod rozwój sieci 5G jest Plus. Nie dziwi więc, że jest on liderem w tej kategorii ze średnią prędkością pobierania 139,2 Mb/s, “nokautując” wręcz pozostałych operatorów oferujących 5G na pasmach współdzielonych z LTE (download 66-72 Mb/s). Prędkość 5G Plusa utrzymuje się od co najmniej roku na stabilnym poziomie, co sugeruje że pojemność sieci jest wciąż w dobrej kondycji.

Ranking Internetu mobilnego

Ranking mobilny bazuje na około 254 tysiącach pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G, wykonanych w aplikacjach dla Android i w aplikacji dla iOS. Średnia prędkość pobierania dla całej kategorii wyniosła 42,4 Mb/s, wysyłania – 11 Mb/s, a opóźnienia – 31 ms i były praktycznie na takim samym poziomie jak za całe I półrocze 2022. Widać, że sytuacja ustabilizowała się po silnych wzrostach prędkości pobierania danych w czasie pandemii, kiedy to sieci intensywnie rozbudowywały infrastrukturę.

W tej kategorii można mówić o idącej „łeb w łeb” trójce liderów (T-Mobile, Orange, Play), gdyż różnice miedzy pierwszym (T-Mobile) a trzecim miejscem (Play) to zaledwie 3%. Nieco wolniejszy, bo o 9% jest Plus (39,3 Mb/s), którego średnią prędkość pobierania i tak już znacząco „wspiera” sieć 5G, bez której średnia wynosiłaby 32 Mb/s.  

Ranking Internetu domowego

Ranking Internetu domowego bazuje na testach wykonywanych w aplikacji webowejaplikacji dla Windows oraz na testach Wi-Fi w mobilnych aplikacjach dla Android i w mobilnej aplikacji dla iOS. W październiku w ten sposób wykonano 2,8 mln testów.

W tym najbardziej popularnym, bo bazującym na największej liczbie testów rankingu w porównaniu z początkiem roku nastąpiły istotne zmiany. Po pierwsze, prędkości operatorów oferujących dostępy oparte o łącza kablowe (światłowody FTTH/FTTB, DOCSIS i inne) stale i mocno rosną w przeciwieństwie do tych opartych na dostępach mobilnych. Najbardziej spektakularne wzrosty w ciągu 12 ostatnich miesięcy osiągnął T-Mobile Stacjonarny (o 34%), Orange (33%), Netia (31%), i Vectra (21%). Jest to efektem zarówno polityki inwestycyjnej jak i marketingowej.

Dzięki bazowaniu wyłącznie na dostępach światłowodowych, na lidera rankingu wyrósł T-Mobile Stacjonarny, a wzrastająca liczba testów świadczy, że staje się coraz bardziej popularny. Podium uzupełniają INEA i UPC, czyli operatorzy od dłuższego czasu goszczący na „podium”. Tuż za nimi plasuje się Vectra z wynikiem 161,1 Mb/s.

Niezmienne, najwyższą prędkość wysyłania dostarcza INEA (191,1 Mb/s), ponad dwukrotnie szybszą od kolejnego na podium T-Mobile (Stacjonarny) z uploadem na poziomie 96,7 Mb/s. To efekt dużego udziału klientów korzystających z symetrycznych łączy światłowodowych. W przypadku opóźnień (ping) liderem jest  INEA i Toya (11 ms), następnie Exatel (16 ms) oraz UPC i Vectra (18 ms).

Ranking Internetu światłowodowego FTTH

Częścią rankingu Internetu domowego jest ranking dostawców światłowodu FTTH, będącego najszybszą technologią dostępową w Polsce i  osiągającego najlepsze parametry we wszystkich kluczowych wskaźnikach : download – 246 Mb/s, upload – 108 Mb/s, ping – 12 ms. Październikowy ranking powstał na podstawie ok. 390 tyś. testów. Od kwietnia niekwestionowanym liderem rankingu jest Orange, którego klienci FTTH pobierali dane ze średnią prędkością ok. 258 Mb/s, ponad 20 Mb/s więcej niż kolejni dostawcy: INEA i Netia. Pingi w sieciach liderów FTTH oscylują na poziomie 10-13 ms, a w przypadku wysyłania danych tradycyjnie już liderem jest INEA z uploadem na poziomie download.

Informacje dodatkowe

Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania wyników powyższych rankingów w kontekście znaku towarowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Zgoda udzielana jest na okres maksymalnie jednego roku. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.

Zasady obowiązujące podczas tworzenia rankingu:

  1. Nazwę operatora określamy na podstawie publicznego adresu IP użytkownika z informacji dostępnych w RIPE lub przekazanych od operatora.
  2. Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregujemy surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniamy nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
  3. Kształtowanie ruchu pomiarowego (prędkość transmisji danych) pomiędzy serwerami pomiarowymi a użytkownikiem aplikacji w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl musi podlegać tym samym zasadom, co w przypadku pozostałych usług internetowych dla danego użytkownika. Dotyczy to zarówno dostawców usługi dostępu do Internetu, jak i dostawców serwerów pomiarowych.
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.