Sierpień był kolejnym miesiącem wzrostu średnich prędkości pobierania w polskich sieciach stacjonarnych i mobilnych, które wyniosły odpowiednio 75 Mb/s i 27 Mb/s. Po raz pierwszy ranking mobilny uwzględnia testy 5G ze średnią prędkością 89 Mb/s, ale ich udział jest jeszcze niewielki (poniżej 0,5%).

Sierpniowy ranking SpeedTest.pl powstał na podstawie 3,2 miliona testów (2,3 mln pomiarów wykonano za pomocą aplikacji webowej, a ponad 846 tys. w aplikacjach mobilnych). Dane te dotyczą użytkowników z Polski.

INEA najszybszym operatorem w rankingu ogólnym

SpeedTest sierpień 2020 ogólny

Ranking ogólny powstał na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji web. Z pomiarów wykonanych w sierpniu wynika, że średnia prędkość Internetu w Polsce dla łączy stacjonarnych wyniosła 75,10 Mb/s, co daje przyspieszenie o 1,4% w odniesieniu do poprzedniego miesiąca.

Najszybszy dostęp do Internetu mają klienci wielkopolskiego operatora INEA (wynik bliski 149 Mb/s). Wynik ten jest o 6,5% gorszy od poprzedniego miesiąca, na co wpływ miała kilkugodzinna awaria w sieci operatora, która nastąpiła w godzinach szczytu w niedzielę 30 sierpnia. Drugie miejsce należy do ogólnopolskiego UPC (143 Mb/s), a trzecie z wynikiem około 125 Mb/s do Łódzkiego operatora Toya. Poza podium znajduje się Vectra z wynikiem 113 Mb/s.

SpeedTest ogólny wykres

INEA najszybszym operatorem w rankingu światłowodowym (FTTH)

SpeedTest sierpień 2020 światłowód

Sierpniowy ranking FTTH powstał na podstawie ponad 270 tys. testów wykonanych za pomocą aplikacji webowej. Pomiary te stanowią 18,4% wyników spośród wszystkich przeprowadzonych w ten sam sposób testów łączy stacjonarnych na terenie Polski. Z pomiarów wykonanych w sierpniu wynika, że średnia prędkość łączy światłowodowych wyniosła 155,95 Mb/s.

Ze względu na reprezentatywność w kontekście liczby testów, ranking światłowodowy uwzględnia operatorów, którzy znajdują się w rankingu Ogólnym dla całej Polski. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął wielkopolski operator INEA, którego klienci FTTH pobierali dane ze średnią prędkością na poziomie 173 Mb/s. Kolejne miejsca należą do ogólnopolskich dostawców. Na drugim miejscu znajduje się Orange (~157 Mb/s), który awansował o jedną pozycję w porównaniu z zestawieniem za zeszły miesiąc. Trzecie miejsce z wynikiem 154 Mb/s zajęła Netia.

T-Mobile na pierwszym miejscu wśród dostawców Internetu mobilnego

SpeedTest sierpień 2020 mobilny

Sierpień był już czwartym miesiącem z rzędu, w którym wzrost średnich prędkości pobierania wystąpił u wszystkich operatorów sieci mobilnych. Dane prezentowane od tego miesiąca uwzględniają również testy wykonane w zasięgu sieci 5G. Aktualnie mają one niewielki udział, nie przekraczający 0,5%.

Ranking mobilny przygotowany został na podstawie wyników testów sieciach 3G, 4G oraz 5G wykonanych przez użytkowników aplikacji mobilnych. W sierpniu średnia prędkość pobierania danych w polskich sieciach mobilnych wyniosła 26,7 Mb/s, co daje 4,1% wzrostu w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W dalszym ciągu najszybszy Internet mobilny w Polsce dostarcza T-Mobile (32,4 Mb/s). Drugie miejsce należy do Orange (31,8 Mb/s), a trzecie Play z wynikiem bliskim 25 Mb/s. Poza podium znalazł się Plus (~23,3 Mb/s).

SpeedTest mobilny wykres

Najszybszy Internet LTE również dostarcza T-Mobile

SpeedTest sierpień 2020 LTE

Ranking LTE jest bardzo zbliżony do zestawienia uwzględniającego wszystkie technologie radiowe w sieciach mobilnych, ponieważ ponad 85% stanowią testy wykonane w zasięgu sieci 4G. Główne różnice sprowadzają się do wyższych prędkości pobierania danych. W sierpniu prędkość ta w sieciach 4G LTE wyniosła 31,1 Mb/s, co oznacza przyspieszenie na poziomie 3,5% względem lipca. Najszybszy Internet LTE dostarcza T-Mobile (~36,7 Mb/s). Drugie miejsce w zestawieniu należy do Orange (~35,0 Mb/s), a trzecie do Play (~28,0 Mb/s). Poza podium znalazł się Plus z wynikiem ~26,3 Mb/s.

SpeedTest LTE wykres
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.