Easter Egg pojawiają się najczęściej na szklanym ekranie. W wolnym tłumaczeniu, słowo to oznacza pisankę. Jednakże Eggi są to także ukryte przed użytkownikiem treści w interaktywnych produktach cyfrowych lub jawne nawiązanie do innej treści, ale w oczywisty sposób niepasujące do treści/fabuły produktu. Przeważnie, są w stanie wypatrzeć je najwytrwalsi fani. Okazuje się, że takowe ciekawostki pojawiły się w systemie Windows 95. Najciekawsze jest to, że odkryto to dopiero po 25 latach.

Przykładem takiego Egga może być jedno z najpopularniejszych nawiązań. Jest to ukrycie postaci R2D2 i C3PO w filmie z serii o przygodach Indiany Jonesa. Także w bardzo popularnym serialu dla nerdów, czyli Big Bang Theory ukrywano nawiązania do “Przyjaciół“, “Star Treka” czy “Star Wars“. Okazało się, że takie ciekawostki pojawiają się w oprogramowaniu. Przykładem jest Windows 95.

Easter Egg pojawił się w Windows 95 po 25 latach od premiery.

System ten na pewno pamiętają urodzeni w latach 80′ i 90′. Nie grzeszył on może atrakcyjnym wyglądem ani tym bardziej funkcjonalnościami, ale to przełom czasów. Okazało się, że aby uczcić urodziny systemu Windows 95 twórcy kanału Living Computers: Museum + Labs specialnie pracowali nad wykryciem ciekawostek związanych z systemem Windows 95. W ten sposób uczcili rocznicę. Zadali sobie bardzo ciekawe pytanie: “Windows 95 był pełen nowych funkcji dzięki trzyletniej pracy setek osób. Ale kim byli ci wszyscy ludzie?

Odpowiedź pojawił się właśnie poprzez Easter Egg w systemie.

Wbrew pozorom uruchomienie go wcale jest takie trudne. Wystarczy zmienić kilkukrotnie nazwę nowo stworzonego katalogu.

  • “and now, the moment you’ve all been waiting for”
  • “we proudly present for your viewing pleasure”
  • “The Microsoft Windows 95 Product Team!”

Po takich zmianach, w folderze pojawi się cała lista twórców systemu Windows 95. W napisach uwzględniono zarówno twórców animacji, ścieżek dźwiękowych, jak i znane wszystkim nazwiska takie jak Bill Gates. Przegląd nazwisk wszystkich twórców trwa około 12 minut.

Nie jestem fanem Windows 95, ale Easter Egg to zabawna informacja.

Mają one najczęściej akcent humorystyczny lub nawiązują do czegoś ważnego – w tym przypadku do twórców systemu. Co ciekawe, mało kto wie, że pierwszy easter egg w historii gier komputerowych wywodzi się z tytułu Adventure. Z tą grą związane jest także powstanie terminu „easter eg”. Jeżeli macie gdzieś pod ręką system Windows 95, to sprawdźcie tę opcję.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.