Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji opublikowała stanowisko dotyczące rozdysponowania częstotliwości dla sieci 5G. W praktyce zmienia ono wcześniejsze deklaracje polskich operatorów. Zgodnie z nim preferowane jest rozwiązanie rozdysponowania 4 bloków z pasma 3,4 – 3,8 GHz, po 100 MHz każdy.

Niecałe dwa miesiące temu Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował komentarze polskich operatorów dotyczące planów dystrybucji częstotliwości z zakresu 3400 – 3800 MHz. Prezes UKE zaproponował wstępnie dwa możliwe scenariusze: 4×50 MHz oraz 4×80 MHz. Oba rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Jednak z perspektywy operatorów najważniejsza jest analiza potencjalnych problemów związanych z migracją do docelowego rozwiązania. Jest nim oczywiście dystrybucja 4 bloków po 100 MHz każdy.

UKE rezerwacje 5G

Już wtedy wszyscy operatorzy zaznaczyli, że UKE powinno dążyć do docelowej rezerwacji całego pasma 3400 – 3800 MHz na potrzeby sieci 5G. Skorzystalibyśmy na tym również my, ponieważ bloki o szerokości 5G pozwoliłyby polskim sieciom na osiągnięcie maksymalnej wydajności. Dlatego Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, która reprezentuje interesy wszystkich polskich operatorów, ponownie wnosi o rozważenie przyjęcia scenariusza dystrybucji 4 bloków po 100 MHz każdy.

UKE nie chce anulować obecnych rezerwacji na częstotliwości z pasma C

Częstotliwości od 3400 MHz do 3800 MHz bardzo często określa się mianem pasma C. Obecnie jest ono używane przez niektórych lokalnych operatorów oraz samorządy. Najczęściej pracują w nim systemy działające w standardzie WiMAX. Dlatego Urząd Komunikacji Elektronicznej przyjął założenie, że nie będzie anulować obecnych rezerwacji, a jedynie zaczeka na ich wygaśnięcie. W praktyce oznacza to, że Prezes UKE nie będzie przedłużał trwających rezerwacji z pasma 3,7 GHz. Zostaną one też jako pierwsze rozdysponowane na potrzeby budowy sieci 5G. Jednak żaden z proponowanych scenariuszy nie jest idealny. Wariant 4×50 MHz wiąże się z dużo wolniejszym działaniem sieci 5G oraz późniejszym reshufflingiem (tj. zamianą zarezerwowanych częstotliwości).

częstotliwości 5G reshuffling

Z kolei wariant 4×80 MHz oznacza, że na samym początku tylko dwaj operatorzy mieliby częstotliwości, z których mogliby korzystać na terenie całego kraju. Prezes UKE chciałby również, żeby przy wybraniu tego wariantu, zakres 3400 – 3480 MHz został przeznaczony na potrzeby użytkowania lokalnego. Oznacza to, że polskie sieci 5G nigdy nie osiągnęłyby maksymalnej prędkości pobierania danych, którą zapewniają bloki 100 MHz.

Problematyczna pasmo 3400 – 3800 MHz

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że organizacja 3GPP zdefiniowała w paśmie C dwa oddzielne pasma:

  • B42: od 3400 MHz do 3600 MHz,
  • B43: od 3600 MHz do 3800 MHz.

Według PIIT producenci sprzętu telekomunikacyjnego wytwarzają przede wszystkim urządzenia pracujące w jednym z tych pasm. Dlatego też, operatorzy, którzy kupią moduły radiowe oraz anteny dostosowane dla danego pasma, będą mieli problem z reshufflingiem na inne częstotliwości. Wiązałoby się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, które i tak docelowo poniesiemy my, klienci operatorów. Dla Państwa oznacza to również mniejsze wpływy do budżetu, ponieważ koszt wymiany sprzętu na pewno obniży wartość poszczególnych bloków częstotliwości.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ma również propozycję rozwiązania problemu niedostępności całego pasma 3400 – 3800 MHz. PIIT uważa, że lepszym rozwiązaniem od wariantów zaproponowanych przez UKE, byłoby rozdysponowanie problematycznych częstotliwości z zastrzeżeniem, że na niektórych obszarach ich stosowanie będzie ograniczone. Tego typu ograniczenia były już stosowane przy dystrybucji pasma 800 MHz.

Szerokość bloku, a wydajność sieci 5G

Producenci stacji bazowych opracowali kilka rozwiązań, które ułatwią budowę sieci 5G operatorom mającym problemy z alokacją szerokich bloków częstotliwości. Jednak to właśnie bloki o szerokościach 100 MHz każdy pozwolą na osiągnięcie maksymalnym prędkości pobierania danych. W każdym pozostałym przypadku będzie wolniej. Jak bardzo?

System 5G NR (New Radio) przewiduje następujące ilości podbloków PRB.

BlokIlość PRB
100 MHz273
80 MHz217
50 MHz133

Oznacza to, że bloki 50 MHz i 80 MHz oferują odpowiednio 48% i 79% pojemności bloku 100 MHz. Istotne jest również to, że połączenie dwóch bloków po 50 MHz każdy (tzw. agregacja wewnątrz pasma) daje w sumie 266 PRB, czyli 97% pojemności względem zwykłego bloku 100 MHz.

PIIT powołuje się również na szacunki mówiące, że w środowiskach wielkomiejskich operatorzy dysponujący blokami 60 MHz będą musieli instalować o 64% więcej stacji bazowych, niż ci, którzy mają bloki 100 MHz. Podobnie miałoby również w przypadku bloków 80 i 50 MHz.

Dlatego rozdysponowanie bloków o szerokości 100 MHz pozwoliłoby operatorom nie tylko na budowę szybszych sieci 5G, ale również na zaplanowanie optymalnej siatki rozmieszenia nowych nadajników.

Źródło: PIIT

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.