Każdy, kto korzysta z internetu mobilnego, wie, że dobry zasięg to nie wszystko. Liczy się również to, żeby znajdować się w zasięgu rozbudowanej stacji bazowej, czyli takiej z agregacją pasm częstotliwości. T-Mobile ma już w sumie 8 tysięcy nadajników LTE, które agregują co najmniej 2 pasma.

Budowa sieci mobilnej jest praktycznie niekończącym się procesem. Nawet, jak któryś operator uzyska zasięg na poziomie 99,9% obszaru kraju, to i tak planuje postawienie kolejnych nadajników. Wynika to z bardzo prostego powodu. Pojemność sieci jest ograniczona, a użytkownicy przesyłają coraz więcej danych. Oznacza to, że w miejscach, gdzie dochodzi do przeciążenia sieci, operator decyduje się na budowę kolejnej stacji bazowych. Jednak w większości przypadków wystarczy “zwykła” modernizacja uruchomionego wcześniej nadajnika. Oczywiście zwiększenie jego mocy nic nie da. Pojemność sieci zwiększa się poprzez uruchomienie kolejnych pasm częstotliwości, które pozwalają na przesył większej ilości danych. A jak dany klient ma odpowiedni terminal, to może skorzystać z tzw. agregacji pasm, czyli transmisji danych na kilku częstotliwościach jednocześnie.

Stacje bazowe T-Mobile z agregacją pasm LTE docierają do 70% Polaków

T-Mobile może pochwalić się dość imponującymi liczbami dotyczącymi stacji bazowych LTE. Operator ma już 8 tysięcy nadajników, które agregują przynajmniej dwa pasma częstotliwości. Ich sygnał dociera do 70% populacji kraju. Dla porównania Play posiada trochę ponad 7 tysięcy wszystkich własnych stacji. Przy czym należy również pamiętać, że to nie liczba nadajników jest najważniejsza. Liczy się również ich rozmieszczenie (tzw. siatka) oraz złożoność. Ten drugi parametr wyznacza się w postaci liczby systemów (czyli sumy pasm we wszystkich technologiach używanych przez daną stację). Raport przygotowany przez firmę Rewheel pokazuje, że Play ma najbardziej rozbudowane stacje bazowe LTE w Europie. “Fioletowy” operator ma średnio 3,34 systemów LTE na stację bazową.

Summa summarum najważniejsze jest to, że wszyscy polscy operatorzy inwestują w rozbudowę swoich sieci mobilnych. Dlatego cieszy nas każda informacji dotycząca wzrosty liczby stacji bazowych polskich operatorów.

Źródło: T-Mobile

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.