Wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Dotyczy to również systemu operacyjnego Windows 7, dla którego wsparcie techniczne kończy się 14 stycznia 2020 roku. Dlatego Microsoft już teraz zachęca swoich użytkowników do przesiadki na Windows 10. Czy taka zamiana jest konieczna?

Windows 7 jest uznawany przez użytkowników za najlepszy system operacyjny Microsoftu. Tak samo było w przypadku legendarnego XP-ka. Osoby, które przyzwyczaiły się do danego Windowsa, rzadko kiedy decydują się na nową wersję systemu operacyjnego, ponieważ obawiają się problemów. Cóż, nie można im się dziwić. Windows Vista był tak niedopracowanym tworem, że niemal każdy, kto go zainstalował, po pewnym czasie wracał do Windowsa XP. Kolejnym udanym systemem okazał się właśnie Windows 7. Niestety, Windows 8 z “rewolucyjnymi” kafelkami był kolejnym niewypałem. Trochę pomogła tutaj aktualizacja do Windowsa 8.1, który przywracał dawniejszy interfejs użytkownika. Jednak system ten nigdy nie zyskał zbyt dużej popularności. Na szczęście Windows 10 okazał się dobrym systemem. Jednak nie każdy chce go używać.

Windows statcounter

Windows 7 jeszcze przez pół roku będzie otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa

Windows 7 po 14 stycznia 2020 roku nie będzie otrzymywać już żadnych aktualizacji zabezpieczeń. Wyjątek będą stanowić jedynie użytkownicy, którzy dla systemów Windows 7 Professional i Windows 7 Enterprise wykupią dodatkowe aktualizacje zabezpieczeń, czyli tzw. ESU (Extended Security Updates). Da im to kolejne 3 lata spokojnej pracy. Jednak rozwiązania tego typu przewidziane są jedynie dla szczególnych przypadków. W przypadku użytkowników domowych dużo gorsze jest to, że koniec wsparcia ze strony Microsoftu, oznacza również w praktyce stopniowe wycofywanie wsparcia ze strony producentów innego oprogramowania.

Statystyki z platformy Steam pokazują, że większość graczy już się przesiadła na Windows 10. Jednak Windows 7 jest wciąż zainstalowany na komputerach ponad 20% użytkowników platformy.

Windows steam

Ze swojej strony możemy dodać, że narzędzie PRO Speed Test po 20 stycznia 2020 roku dalej będzie pozwać użytkownikom Windowsa 7 na wykonanie certyfikowanych pomiarów prędkości łącza internetowego.

Źródło: Microsoft

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.