Niektórzy uważają, że stacje bazowe 5G mmWave będą musiały stać co 200 – 500 metrów. Jednak tak nie jest. Ericsson i Qualcomm przeprowadzili właśnie test, który potwierdza ogromny potencjał pasm milimetrowych (np. 26 GHz). Przy odpowiednich warunkach pozwalają one na osiągnięcie prędkości powyżej 100 Mbit/s przy odległości 5 km.

Pasma milimetrowe uważane są za zakres częstotliwości, który będzie nadawał się jedynie do łączności na krótkie dystanse. W praktyce chodzi tutaj o zastosowanie modułów radiowych niskiej mocy zamontowanych na lapach ulicznych, sygnalizacji świetlnej czy też wewnątrz budynków. Jednak okazuje się, że jeżeli dysponuje się odpowiednim terminalem i dostosowaną do tego celu stacją bazową, to stacje bazowe 5G mmWave mogą charakteryzować się dość dobrymi zasięgami. Dzięki temu zakresy częstotliwości od 26 GHz do 44 GHz będą idealne do świadczenia usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu typu FWA (Fixed Wireless Access). W Polsce tego typu usługi reklamowane są jako “Domowy Internet LTE”. Polegają one na tym, że operator udostępnia dedykowany router (do którego można podłączyć zewnętrzną antenę), a urządzenia końcowe łączą się z siecią za pomocą Wi-Fi. Usługi tego typu będą miały jeszcze większy sens w sieciach 5G, które docelowo zaoferują dużo większą pojemność. W najlepszym przypadku klienci, którzy znajdują się blisko stacji bazowej, będą mogli liczyć na prędkości rzędu 1 Gbit/s. Jednak Ci, którzy mieszkają dalej od stacji bazowej, również skorzystają z nowej technologii.

Najnowszy rekord 5G mmWave: 100 Mbit/s na dystansie 5 km

Aktualnie niewielu operatorów interesuje się pasmami milimetrowymi. Obawiają się oni niedużych zasięgów oraz wysokich kosztów budowy infrastruktury. Jednak najnowsze osiągnięcie Ericssona i Qualcomma może zmienić ich podejście. Od strony technicznej firmy uzyskały prędkość 100 Mbit/s na dystansie 5 km. Przy czym, jak pokazują załączone zdjęcia, wynik ten odnosi się do dobrych warunków atmosferycznych. Oprócz tego należy pamiętać, że mieliśmy tutaj do czynienia z testem, który wymagał specjalnego sprzętu:

  • terminala dalekiego zasięgu z modemem Qualcomm Snapdragon X55 5G i modułem antenowym Qualcomm QTM527,
  • stacji bazowej firmy Ericsson z anteną AIR 5121 i modułem Baseband 6630 oraz oprogramowaniem oferującym zwiększony zasięg.
Qualcomm CPE Waszyngton
Terminal typu CPE podczas testu w stanie Waszyngton

Opisany rekord został ustalony w Janesville, mieście w Stanach Zjednoczonych w stanie Wisconsin. Kilka tygodni wcześniej ten same firmy pochwaliły się transmisją w paśmie mmWave na dystansie 3,8 km w Regional Victoria (Australia). Przy czym sam test odbył się 20 czerwca.

Qualcomm CPE Australia
Ten sam terminal podczas wcześniejszego testu w Australii
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.